Cieameogde llerfg&eia. Correspondentie. Inspectorvn tien regel worden toegepast: de arbeider is zijn loon waard." Een der Wespen uit het jongste nest bevat eeüe Halliade, waarin eenige fragmenten uit de Hollandsche natie van Helmers regt geestig zijn geparodieerd. Een paar regels: »De groote deugden zal ik schildrcn, uw verstand Uw wijsheid in den raad, door 't wereldrond bewonderd: l)ie slimheid, die den Vorst en die het volk bedondert. onheiligen! die steeds bij de oudheid zweert, en Iledder 's Lands niet huldigt cn vereert! Van hier. En die den Gij, die getroost uw geld hebt in de kist gegoten, Gij, door van Hall vereerd als brave landgenooten Zegt, als ge uw beurs wat ligt, uw maag wat hongrig vindt. IIoe tceder heeft van Hall ons allen toch bemind. Das Güle laszt sieh parodiren, Das schlechte parodirt sieh selbst. ©tfatSs-R'aeaaws vsBsa E^evesBitci9» 1. Publicatie van Burg, en Weth. Kennisgeving, dat de Zeeu wsche Rijksdaalders, welke geschonden of ongerand zijn, met den zo Mei buiten omloop zullen worden gesteld, en bij de ontvangers ingewis seld zullen worden van af Dingsdag den 19 tot en met Donderdag den 28 dezer. 2. Idem. Idem, dat de inschrijving voor de Schutterij dit jaar zaï plaats hebben van af den 15 tot den 80 dezer op bet Stadhuis. 8. Idem. Idem, dat H. J. Swartjes en U. G. IIuehninkverzoeken elk eene Slagterij te mogen oprigten; de eerste in de Noordenbèrgstraat I\To. 161a en de tweede in de Papenslraat No. 392.; kunnende diegenen, welke bezwaren daartegen moglen hebben, dezelve vóór den 14 dezer ter Stcd. Secretarie kenbaar maken. 4. Kennisgeving van de Commissie over de Stads Weiden, dat de beesten van de geregligden zullen worden opgebrand op aanstaanden Donderdag 14 dezer, des morgens ten 9 ure. 5. Onzen geleerden stadgenoot Dr. J. H. IIalbertsha Ridder dpr Orde van den Nedelandschen Leeuw, is door Z. M. den Koning van Prulssen, de Koninklijke gouden medaille voor wetenschappeu toegezonden, verge zeld van een minzaam cn eigenhandig schrijven. Te Gend is dezer dagen een nieuwsoortig misdrijf ontdekt. Sedert eeni- gen tijd waren in het vondelingshuis aldaar een aantal zuigelingen, tot dat einde uit Frankrijk aangevoerd, ingeschoven, alwaar die inrig- tingen niet meer bestaan. Eene dame, die van dit kunstje overtuigd werdis tot eene maand gevangenis veroordeeld. Prol. Vreede te Utrecht zegt een hartelijk woordjein het Weekblad van 't Regt over de kastijdingen aan den lijve, die hier nog op eene barbaarseh middel- eeuwsche wijze, bij twaalftallen in ééne week, worden geappliceerd. De Bcijersche kamer der Afgevaardigdenheeft eenstemmig zich vóór de opheffing der Loterij verklaard. Wanneer zal men deze schan delijke speculatie op het ongeluk 'der ingezetenen ook hier te lande af schaffen? Ook eene der Kamers van llannover heeft met eene groote meerderheid besloten het hazardspel algeheel te verbieden. De andere Kamer en de Regering zullen er niet tegen zijn; .'t is toch wel zoo nut tig en noodzakelijk, als 't verbod van den echt en de bakkebaarden Tien woorden door den electrischen telegraaf van New-York naar Pliiadel- phia overgebragt, en omgekeerd, (zijnde een afstand van ruim 4S uren,) kosten nagenoeg 60 Cent. Te Terwolde heeft acht dagen lang een boertje als een dolle hond rondgeloopen hoewel hij slechts door insekten gebeten was. De opbrengst der belastingen in de eerste drie maanden dezes jaars, vergeleken met die over hetzelfde tijdperk van 1845, heeft 996,739.83s, dus bijna een millióen meer bedragen. Is bet niet om de koorts op 't lijf te krijgen, als men ziet, dat niettegenstaande de verminderde bronnen van welvaart, liet volk-nog zooveel meer uiige- - kuipt is? Asiuodée deelt bet officiële decreet mede, waarbij Z. M. Satan Z. Exc. Eloris Adriaan van Hall lot Kommandeur en diens In specteur-Generaal. F. Beudt tot Ridder der orde de la Mouche (stillen Verklikker) wordt benoemd. LeegitwaTer, geëniploijeerd bij de droog making van liet Haarlemmer Meer is door een co'llegie van deskun digen voor dood verklaard. Als lijkschouwers en executeuren zijn be noemd de staatsraad Liprens, de raad-adviseur Siiuon, benevens den lioofd-ingeneur Beijerinck. De kosten te dragen door den staat, d. i. de goede burgerij, provisioneel 2 millioen guldens; later zoo veel als den Raad- en der Kamers zal goeddunken; vermoedelijk veel te veel. fe Sparendarn liep eèn praatje, dat er in geen jaren zooveel gestolen en verknoeid was, als bij de occasie van de groote werken aan het Meer, (K. C.) Men roemt zeer de voorkomendheid en hulpvaardigheid van ■den Agent van 's Rijks Schatkist te Zwolle bij de inwisseling van oude muntstukken; hij de ontvangers vooral ten platte lande schijnt dit veel te wensehen over te laten. De Londensche beurs, met asphalt belegd zal weder naar oude gewoonte, met Hollandsche klinkers bestraat wor den. Den zoon van Mehemed-Ali Ibraiiim-Pacua geschiedt veel eer in Parijs, wij is op 's Koningsverjaardag lol Ridder Grootkruis van het Le gioen van Eer benoemd; Z. H. zal ook.de Koningin Victoria een bezoek brengen.. Een oude bedelares te Saint Croix, nu stilletjes gaande leven, had uit neiging om te bedelen eene massa van 27000 francs aan kleine munt bij elkander vergaard. Ilare moeder met dezelfde hebbe lijkheid dit bedrijf uitgeoefend hebbende, had haar eene jaarlijksche lijf rente van 700 francs nagelaten. In de maand April jl. zijn zes mil lioen en één honderd duizend gulden aan muntbiljetten uitgegeven, 't Publiek heeft ze echter nog niet gezien, en zal ze, volgens Br. ook »niet te zien krijgen," waarom géene »<ler gevreesde moeijelijkheden »van de daarstelling van muntbiljetten zich voordoen;" hoe snugger! Drie Munstersche knapen van 15 en 16 jaar, hunne ouders ontluopen en voornemens zijnde zich' te Amsterdam als matrozen te engageren, zijn te Zwolle aangehouden. Br. schijnt zeer yeel gewigt aan zijn artikel tje, legen het Handelsblad gerigt, te hechten, daar hij het niet al leen in zijne Drentse he- maar ook gelijktijdig in de Groninger'Cou rant heeft doen opnemen; zeker in de overtuiging, dat het anders niet dan door een handvol gedwongene abonnés op zijn Drentsche orakel, zou gelezen worden. De Heer O'Brien, lid van het Engclsche Lager huis, is onder het opzigt van den Wapenheraut, in verzekerde bewaring gesteld, en bewoont nu een klein vertrek met 2 kamertjes in het Par lementsgebouw. Hij had het parlement beleedigddoor geen deel te wil len uitmaken van cómmissiën over de Spoorwegen. Te Sneek zit een nieuwe profeet achter de traliën, die verkondigde, dat het iedcren arme geoorloofd is, zich het eigendom van hem, die meerdere aardsche goe deren dan hij bezit, op alle wijzen toe te eigenen. Dat hij 't zelf gfe- loofde, heeft hij bewezen door te bekennen een Ilorlogiemakers vrouw te Balk vermoord te bebben. Een schilder te München is wegens ina- jestcits-scbennis aangeklaagdzoo wat op de wijze als bij ons de schrij vers van de kritiek der Troonrede. Men vond in zijne portefeuille eene schets met eene aanteekening, betreffende de poëzij van dén Koning van Beijeren. R vcelais zeide in zijn tijd: zeg van alle menschenvorsten en potentalen, wat gij wilt; alleen blijft de geestelijke heeren van de veren In'onzen tijd schijnen deze niet de eenige gevaarlijke voor werpen Te 's Ilerlogenbosch heeft men valsche nieuwe Rijksdaalders ontdekt' Er is sprake dat het ministerie van Koloniën twee; bijna braak ÜRgcndê eilanden in Nol. Oosl-lndiëhw.1 disponibel stellen voor deAfge- scbeideriendie zich geestelijk en ligcl.amel.jk van l.et verbasterd menscli- dom villen afscheiden. - Ook loopt heb gerucht, dat dadelijk naden afloop der tegenwoordige zitlingen van de Staten-Geiicri.pl de lieer Bmce minister van binnenl. zaken zal worden cn dat de Iteger.ng eene l.omoopa- tisclie of miniatuur Grondwets-l.erz.ening op t touw zou zetten. Tot lid der Prov. Staten van Z. Holland bcnoen.d Prof. H. Cock te Leiden.- De Heer Hoffmann aldaar is in arbeid aan eene vertaling des Cl.ineesclicii briefs van den Keizer van Japan. - Hot Belg.sch Gouvernement zal op groole schaal heidegronden doen ontginnen, waardoor 4 a 50 nieuwe dorpen zullen ontstaan, terwijl het aan meer dan een halfimlhoen men schen bezigheid en middelen van bestaan zal verschaffen. - De Kroon prins van Denemarken zal sche.den van zijne tweede vrouw het oog hebbende op eene derde. - Onder de merkwaardigheden, die te Amster dam dow liet Hof vooral met belangstelling bezien zijn, noemt men het oudemannenhuis en den Apen-tuin. - Te Aarlanderveen is een schilder gepakt, die ook het beroep van geldsnoeyer uitoefende en thans vijf schoft werkte. - Een Ier l.eeft Robhit Piel liet licht willen uit- blazen, om dat zijn landgenoot O'Brien gevangen is gezet. Te Ax- bridge heeft jl. Zaturdag in een kroeg/een man zijne dierbare weder helft aan eencn anderen man verkocht voor 5 sh. (een driegulden) en een gallon hier. Door de afstemming van den 2 titel 1 Boek van liet Wetboek van Strafregf, heeft de teleurgestelde Minister van Justitie zijne overige plannen ingetrokken, cn blijven wij nu vooreerst nog met de geeselpaal gezegend. - Een misdadiger, pas van een lojar.ge gevange nisstraf ontslagen, heeft bij den pastoor te Kleineneer twee zilveren lepels gestolen. Tc Sneek heeft een schandaal van middeleeuwse!» bij geloof plaats gehad. Een ziek kind werd gezegd betooverd te zijn en eene vrouw, beschuldigd het gedaan te hebben moest de sleutelproef- liet steken van een sleutel in den Bijbel - ondergaan - De Ltrecht- sebe Avondpost beweert nu stellig, dat wij eerlang bij de inwisseling der Zeeuwen de geheimzinnige munt-biljetten zullen aanschouwen. Van tie Bijdragen van den Heer B. kunnen wij geen ge bruik maken. Ware de goede zaak met heftigheid te dienen, dan zouden ze gewis met gouden letteren mogen gedrukt worden. Men oordeele uit het volgend staaltje, dat een waardig pendant van Vondels vers aan den Rijn mag heeten schoon het onderwérp misschien minder algemeen geliefd is. Zakkeroldcrbeurzenleêger Duivelskunstenaar, goochelaar, Monsterreus van zessen klaar, "Vleeschhalhouder, slager, weger, Grootkruis van de groote schaar, Aartsgeweldenaarbarbaar Zwaard- en Vorstenveger, Wonderdoctor, toovcnaar, AlontVangeralverzwelger Al verdrukker, vrijheiddelger, Alberedder, dwingeland, czaar, LVinduitzuigerlandschoffeerder, Alregeerder, albeheerdcr, Schapenscheerder, menschendeerdcr Onregts wetóntwerps-verweerder, Wctverdraaijerbeultiran Al die titels en nog meerder, Zijn de namen van één manenz. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 3 Mei 34 pal in 8 duim 4 34 2 5 32 9 6 31 B 8 B 7 Mei 30 palm 5 duim. 8 b 30 0 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 8 Mei. TARWE 11.25 a f 11.50. ROGGE ƒ7.25 4 ƒ7.50. BOEKWEIT 7.50 k 8.00 BOTER 14.50 a 15.00. GRAANMARKT te DEVENTER, 8 Mei. Bij redelijken aanvoer, waren heden voor alle soorten van granendoch in het bijzonder voor Rogge hoogere prijzen te bedingen en is besteed voor TARWE van 10 tot 11.25 per mud. ROGGE van ƒ7.25 tot 8.30 a 8.40 per mud.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3