deiaseasgde ISerlgteia. extract-verslag voor het Handelsblad te stellen. Waarschijnlijk geschiedt dit uit oude Sympathie voor het blad dat vroeger zoo vele artikelen met deletters F(loris) v(an) H(all?) geteekend, gretig opnam. Zou de Arnhemsche Courant van die Sympa thie ook iets gemerkt hebben toen zijbij de aanhaling uit de If. Roll. C. van het gesprokene door den heer van Dam zeidedat zij goede redenen had oni den tekst van het Han delsblad te laten varen en die van de N. Rolt. C. te willen 'volgen? Aan het Koninklijke Kederlandsche Instituut (instelling) zal worden voorgesteldom voortaan te moeten bezigenvoor het woord Inspecteur, toekijker; Arrondissements-Inspecteur in H rond kijker; 'Verificateurswaarmakers; surnumerair, overtollige of overtolligeDirecteurs porders enz. Hypotheek bewaarder is reeds in 't Burgerlijk Wetboek vervangen door onderzettingen-bewaarderterwijl de algemeene toekijker Beudt de uitvinder is van het nieuwe Hollandsehe woord naganing (substantivum van nagaaniets nagaan, bijv. de opdrijving der belastingen). Zie dit woord in dien zin gebezigd in Baron van Lynden's «Verantwoording". Aan de Dedemsvaart is gebrek aan turfgravers daar de bovenlandsche ploegendoor hunne afgevaardigden aan de Veenbazen hebben doen weten, dat zij ongenegen zijn om te komen tenzij hun een verhoogd loon van ongeveer f 2.50 per dagwerk wordt ftoegezegd't geen hun geweigerd moet worden als zijnde eene onbillijke vordering. Elk Nederlander nudie werken kan en wilwordt hier arbeid aangeboden en hij, die behoorlijke handeling van turfgra ven heeft, kan tot een daalder daags verdienen, terwijl het geen arbeid is, waartoe alleen buitenlanders geschikt zijn. Delden27 April. Met bijzonder genoegen heelt men hier vernomen dat de waardige E. L. Siegman Lid van het Provinciaal Hervormd Kerkbestuur in Overijssel President van de classis Deventer en Predikailt alhier, de eer is te beurt gevallen van op zijne gevorderde jaren door Z. M. tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw te zijn benoemd. Aan dezen hoogst verdienstelijken man is het lint der eer niet verkwist. Het virtus nobilitat mag waardiglijk zijne borst versierendoor deugd is hij geadeld. Mogten zijne levensjaren nog vele zijnniet alleen ten zegen van zijne gemeente en zijner behoeftige natuurgenooten maar ook tot heil der ver schillende betrekkingen, waarin zijn WelEerwaarde onvermoeid werkzaam is SÉads-rvSemws vaua I>evcia£ci». 1. Publicatie van Burg. en Wetb. Kennisgeving, betreffende de vast stelling de 199sle K. N. Loterij. 2. Idem. Herinnering aan het K. B. van 16 Julij 1839, waarbij bet opdelven van beenderen of andere dierlijke overblijfselen, mitsgaders het verkoopen en verbruiken van de alzoo opgedolvene voorwerpen verbo den is op eene boete van 10 tot 100 gulden, of eene gevangenis van 1 tot 14 dagen, of'boete en gevangenis beiden. 3. Idem. Kennisgeving, dat de lijst der bevoegd erkende Genees'- lcunstoefenaren in de Provincie, over bet jaar 1846, van af 27 April dagelijks op de gewone uren ter stedelijke Secretarie ter visie zal liggen 4. Idem. Mededeeüng van een maatregel van den Gouverneur van Drenthe, om de overbrenging en verspreiding der longziekte zooveel mogelijk te keer te gaan, door te ver or dér endat op de jaarmarkten te Meppel, Die ver, Dwingelo, Ruinen en de Wijk geen rundvee zal worden toegelaten, dan voorzien van een certificaat van den Burge meester der gemeente, waar bet vee te-}iuis behoort, enz. 5. Idem. Kennisgeving, betreffende de regeling van de accijnscn het vervoer van geraffineerde suiker, naar aanleiding der nieuwe suikcrwet. 6. Men verneemt, dat in den Sledelijken'Raad van jl. Maandag be sloten is, om voor rekening der Stad acht aandeden a f 250 te nemen, in de Kamper IJssel-Sleemoot-Rfedeiuj. 7. De Tapijt-Fabrijk van den beer J.WV. Birnie (firma P. van Cal- car Cie) werd jl. Maandag wederom vereerd niet bet vorstelijk be zoek van Prinses Albert van Pruissen. H. K. 11. alles naauwkeurig be- zigtigende, betuigde bare bijzondere tevredenheid over de belangrijke vor deringendie de reeds algemeen beroemde Fabrijk, sedert bet laatste bezoek gemaakt bad. Na ongeveer anderhalf uur vertoefd en zeer aan zienlijke bestellingen gedaan te hebben, zette H. K. H. de reis naar Duitschland voort. 8. Een geëmploijeerdc aan bel Huis van Arrest beeft gisteren, bij gelegenheid van een huisselijk 'feest, aan een twintigtal gevangenen eene voedzame versnapering verstrekt, waarvoor die ongelukkigen zich zeer dankbaar hebben beloond. Onze Groot-vizier in Oost-Indien., ZEx. RocnussEN, zal insgelijks papie ren geld creëerenter verwisseling van koperen duiteneene manoeuvre, waarover men de N. Rott. C. moet nalezen. 120 duitjes maken 1en 160 gaan er in een Auisterdamsch pond. In de A. C. wordt uit Java van den gouverneur-generaal gezegd: «Gave God, dat die ge- «dropen financie-ruinister nimmer in Ncerlandsch-lndie ware «aangekomen!!" Een epistel van den Keizer van Japan voor Z. M. onzen Koning is per Zwalue gearriveerd en door 't Hooft aan 't adres bezorgd. De presenten bevonden zich in de Jason.De eerste luchtreis te Rotterdam van den Heer de Rovter liep de vorige week even nood lottig af, als 40 jaar vroeger, die vaQ madame Blanchard, op dezelfde plaats Concordia; wier ballon ook in een boom, en juist in denzelfden bleef' hangen In een stadje nabij Munster beeft de koster uit wraak zucht zijn pastoor onder de bediening der mis willen vergiftigen. De Grootvorst-troonopvolger van Rusland beeft een 38 jarigen Limburger, lang 7 voet en 8 duim, als kamerdienaar geëngageerd. De zaak van den beer Tiiieme zal den 12 Mei voor den Hoogen Raad dienen, en den volgenden dag, die, ten principale, van den lieer van Hulst. De ,oud-Gouverneur van Gelderland is nu ook Grootkruis geworden. Z. M. heeft f 500 aan bet dagblad Overijssel gezonden, voor de behoeftigen te Wierden. In de Jezuitenkerk te Heidelberg is in den nacht van 20 op 21 dezer voor ruim f 2000 aan zilveren sieraden gestolen. Des morgens las men op de kerkdeur gesebreven: «Wij zijn met ons achten, en stelen alle nachten." Twee Hollanders hebben, zonder eenig ongeval, den berglogt over den Grimjsel gemaakt. De Zeeuwsche Rijksdaalders, welke ge schonden of ongerand zijn worden den28Mei buiten koers gesteld. De zeeuwen, waarvan bet omschrift ongeschonden is, en die gerand zijn, blijven lijdelijk in omloop, alsmede de onderdeelen: halve zeeuwen,Nder tientjes en pietjes. Den Turkscben hoogen beambten wordt onpartijdigheid aanbevolen, en verboden, om zonder be taling, diensten te vorderen-van ondérdanen: Turkije schijnt eenmaal Nederlandsch te zuilen worden, en Nederland Turksch. Prinses Mari anne is jl. Maandag van 't Loo op reis gegaan, om bare mama Henrot een bezoek te brengen, zich vervolgens naar Silezie te begeven, en later een togtje naar 't, Heilig land te ondernemen. Hollandsehe marechaus- sésbei.ben zich verstout bet Belgische grondgebied te schenden, toen zij een deserteur op de hielen zalen, en in een over de grenzen gelegen dorp buisbezoeking deden. Drie dames, alle douairières en baronnes sen in bet arrondissement Roennonde, hebben zich tot de Tweede Ka mer gewend, met Verzoek om 't represaille-besluit van 5 Jan. jl. legen Belgie, te bekrachtigen: zij hebben baar zin gekregen. Waar bemoei- jen zich de schoenen al niet mede! In Engeland worden toebereidselen gemaakt om meer dan ooit in de lucht te reizen. Onder die stoutmoe dige luchtreizigers telt men de becren Green, vader en zoon, waarvan de'eerste »de veteraan der aëronautenen hoogdravend genoeg, »de Co lumbus der hemelen, wordt genoemd. Te Almelo debiteert een vreemd koopman boter, bestaande uit een derde gedeelte water en spms ook met eijerdoren s vermengd: een kunstje waarvoor iemand in Noord-Braband al eens 1 jaar gevangenis en ƒ25 boete beeft opgeloopen. De Amsterdammer heer Louis Drucker brengt uit Madrid en Parijs de Spaanscbe fondsenhouders een schat mede van deelneming in bun lot, maar geen kwart percentje rente. De A. Ex. M. C. herinnert zich bierbij eene oude Vriesche anecdote, bet antwoord op een gedaan verzoek tot ondersleuning cener lijdende Proleslanlscbe gemeente, inhou dende.- »De classis van Dokkum, met diep medelijden aange daan, geeft niets. De officieren van liet Pruissische leger, liebben uit pikanterie tegen de inschrijvingen der franscben, ten behoeve der Polen, eene ioteekeniug geopend, om eene eeresabel aan Abd-el-Kader f ten geschenke te geven. De belasting op bel zout in Frankrijkthans 30 centimes per pond bedragende, zal met twee derde verminderd worden, tot groole ergenis van'den minister van finanliën. De Pro cureur-generaal van Maanen bij den Hoogen raad is van gevoelen, dat de fransclie wetbepaling, volgens welke de staat verpligt is de kosten der opvoeding te dragen van één der zeven levende kinde ren uil een huwelijk, nog bier ten lande van kracht is. Een Griek beeft zich met een adres tot de wetgevende Kamers zijns vader lands gewendverzoekende dat er eene commissie mogt ingesteld wor den, om bet doodvonnis van den beroemden wijsgeer Socrates, (nolabene, reeds 2245 jaren ad patres,) te herzien cn te niet te doen. Te Kampen is een kind van vijf jaren tot policie-straf veroordeeldeven «ais een groot mensch. Dit kind, door zijn vader medegenomen naar de kerk, moest volstrekt eene groote boodschap doen, en verrigtte dat werk naast bet kerkgebouw; een diender dresseert proces-verbaal; 't Pu bliek Ministerie dagvaardt, concludeert, en de Regter condemmeert! Het monsterblad Nederland beiigt zijnen lezers, dat bet vooreerst niet zal verschijnen, wegens een gebrek aan de m ecbanieke^snelpers. Eene andere lezing luidt, dat honderden riemen papier aan dat blad ge leverd, zouden teruggehaald zijn. Dit laatste is echter bezwaarlijk te gelooven Verbeeld u, dat liet een mil li oen guldens op de veiligheids klep bad!! In Portugal is een bedenkelijke opstand losgebarsten,, ter zake der belastingen. Te Zulplien is den 22 bij trommelslag omgeroepen, dat liet onraadzaam is aardappelen te poten op een grond, die in 1845 zieke aardappelen beeft geleverd. (l)r C.) Uitgegeven bij Roest te Middelburg 't gebed des lieeren op 't zevende gedeelte van een stuivertje. Z. M. en minister v. d. Hèim hebben den kunste naar F. W. den Doop een compliment er over gemaakt. Bij de Gcbr. Ebbinge in Drenthe zijn uit één ei twee kiekens voortgekomen. Een Engelschman, die zijn gebuurd hüis staat te verlaten, en liet in den- zcll'den slaat moet brengen, als waarin bij 't aanvaard beeft, vraagt 500 levenden sterke ratten, waarvoor hij 10 p. s. of 120 aanbiedt. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 26 April 39 palm 6 duim. 30 April 36 palm 4 duim. 1 Mei 35 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 1 Mei. ROGGE 7 00 «4 f 7,25. TARWE 10,50 a ƒ10,75 BOEKNYEIT ƒ7,50 a 8,00 BOTER 15,50 a 16/25.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3