«Ja Vrienden! Hij is een groot man; ik wenschte ech- »ter dat hij wat meer naar verdienste geschat werd: niet «alleen in Europa, maar in alle werclddeelen en hij lot het «hoogst mogelijke standpunt geraakte, van waar hij allestot «geluk van het geheel, beter zou kunnen overzienwelk «hoogste punt ik. echter niet ken." Een jonge snuiter, (zoo ik later vernam, de Schoolmeesterviel daarop in: »»het «hoogste punt der aaide is de Dawalaghiri van het llimme- laija gebergte.'"' »Nu," hernam het boertje; «inogt zijne «Excellentie dan op den Daavwelierie verheven wordentot «zijn eigen, tot ons en aller stervelingen geluk; en om dit «meer en meer te verzekeren zijn leven lang daar blijven ««Amen!"" riep een ander, cn allen ledigden hunne glaasjes. Ik verhaal U dit gesprek, Mijn Heer de Redacteur! als eene bijdragezoo het mij toescheen hoe over de belastingen ten platte lande gedacht wordt. Wenschelijk ware het, dat alle belastingschuldigen van dien geest doordrongen warenook zij zouden In den wensch van den boer van harten instem men. Welk een heil voor de menschheid ware te wachten een gouden eeuw! want het is ontegenzeggelijk, dat voor staatkundig-wijsgeerige bespiegelingen geen verhevener stand punt dan de Dawalaghiri te vinden is. 0 mogt dit geluk spoedig aanbreken Een Uwer lezers. Op herhaald verzoek wordt het volgende, gewijzigd en bij verkorting opgenomen Dat er in vorige jaren te Deventer concerten werden gegeven ten voordeele van de armen, door het Muzijk- collcgie: Urtis par les sons de la Musiqueis algemeen bekend; alsmede, dat dezelve steeds druk werden bezocht en alzoo voor ,de ar men zeer weldadig waren. Dat Deventers ggoede ingezete nen dit jaar van dat genoegenen de behoeftigen van die weldaad zijn verstoken geblevenis een vreemd en treurig verschijnsel. Ter opheldering en verdediging wordt wel aan gevoerd, dat men geene gewoonte van die concerten moet makendat de winter zoo zacht wasen de armen ditmaal buitengewoon soepkaartjes ontvingen maar wij vragen als eene gewoonte goed en edel is, dient zij dan niet altijd ge volgd te worden? De winter, ja, was genadig, maar was hij toch niet geheel buitengewoonwegens de aanmerkelijke duurte van alle levensmiddelen zoo ook wegens den langdu- rigen hoogen waterstanddie aan een groot aantal schamele werklieden den arbeid onttrok? En wat de spijsuitdeeling betreft, heeft deze, (behalve dat van vele kaartjes een schro melijk misbruik is gemaakt,) niet nadeelig gewerkt op de ge wone giften van liefdadigen? Men herinnere zich slechts de belangrijke mindere opbrengst der gewone halfjaarsche col lecte van de Hervormden. Aangenaaam was het ons dus te vernemen dat er in 't belang der armen een Militair-Concert zou gegeven worden te meer, daar wij vurige vereerders van de edele toonkunst zijn. Wij woonden het derhalve bij doch hadden wel ge- wenscht, dat het publick talrijker ware opgekomen; echter de praatjes van sommigen in aanmerking genomen, als: «Daar komt Jan en alleman, 't zal er te benaauwd zijn «de armen hebben het r.u niet noodig," enz., was de zaal nog al redelijk bezet. Ook zullen cr wel kaartjes genomen zijndie niet vertegenwoordigd zijn geworden. Tot onze bevreemding is de opbrengst niet door de Deventer-Courant noch door dit blad bekend gemaakt. Wat zou daarvan de reden zijn? Over het concert zelve ccn enkel woord. Wat de keuze der muzijkstukken betreft, deze konmiet ongelukkig zijn, daar de zeer gunstig bekende Kapelmeester Reichenbaco er zich mede belast hadvan wiens keunigen smaak elk deskundige zich des* zondags voormiddag op de pantoffel-parade op den brink kan overtuigen. Ook de uitvoering der Ouvertures ObligatenPotpourris, etc. heeft weinig te wenschen overgela ten. Werd ons de noodige ruimte gegundwij zouden in bijzonderheden tredenaangaande het spel van de Heeren van der laan, Hansgh Penders Vogel, Tünser en anderen, die, behoudens eenige aanmerkingen op de voordragt, den meesten lof verdienen. Wij mogen dus H. H. Militairen in alle opzigten geluk wenschen, met den goeden uitslag van hun plan, en hopen, dat ieder stadgenoot hun, voor het genot hem verschaft, en voor de weldaad aan dc armen bewezen, dankbaar moge zijn; als ook, dat derzei ver Superieuren hunne mênschlicvende pogingen zullen waarderen en hunne bewezene talenten op prijs stellen. Deventer, 17 April 1846. Eenige liefhebbers der Muzijk. Wat ons betreft, wij waren niet officieel, noch van terzijde, daar mede b kend gemaakt, jocll vernemen thans, dat de zuivere opbrengst f 127.28* heeft bedragen. Omtrent de Belasting op hel vee vraagt men ls het niet de onregtvaardigheid zelve, om runderen van f 40 met runderen van 1G0 dezelfde belasting te doen be talen? Schapen van f' 2 even hoog aan te slaan als schapen van f 30? Paarden van f 7 cn paarden van 500 hetzelfde te doen betalen? cn evenwel, bij voorkomende gelegenheid namelijk bij het dooden wegens besmetting, naar de waarde vergoeding te geven misschien onder, voorwendseldat de belas ting te gering is, om er klassificatie in te brengen. De arme en geringe zal hier weer gedrukt worden. Voor een schaap van 2 kan, volgens de, wet, nimmer iets voor schadeloosstelling gegeven wordenals door knoeijerij van en met taxateurs. Er zijn inwoners van Nederland, die rundertjes hebben van 20, schaapjes van 2 en paardjes van 10 gulden die geld hebben geleend, om een biljet te koopen bij den Rijks ontvanger tot maling van rogge voor het vee, ten einde zoodoende de centen te kunnen geven die het met zand vermengde meelin plaats van het aan hun armoedig vee te geven, zelf in roggenbrood consumeerenj zullen die ook vinden, dat de belasting ge ring is?.... Hoe is het mogelijk, dat de heeren der Tweede Kamer daarop Diet hebben geregardeerd. Dc heer Gerrit Kniphorst kent toch wel Drentsche brikken van f 2; de Hol- landsche vetweider (bijv. Pjeter van Akerlaken) wel Twent- sche schrammen van f 25 cn ook de Limburger heeren wel koeijen van een el hoog doch men zie Lucas XIX vs. 26. (Want ik segge u, dat eenen yegelickendie heeft, sal gegeven worden: maar van dengeenen die, niet en heeft, van dien sal genomen worden, ook dat hij heeft.) In het jongste nommer Aan het Tielsche Weekblad leest men het volgende, zoo 't heet, door zekeren X. te N... inge zonden en door andere bladen overgenomen: «Het gerucht loopt, dat het Gouvernement in ernstige over weging zoude hebben genomenomin dezen bedrukten tijd den accijns op het gemaaljaarlijks drie millioen guldens opbrengende geheel af te schaffen en daarvoor eene belasting te leggen op de'Coupons der Nat. Werk. Schuld, alsmede op eenige artikelen van louter weelde, als gecostumeerde en an dere balscasino'sliverijënjagthondenmailressenenz. Wij kunnen zulks bezwaarlijk gelooven gedeeltelijk op grond dat de autoriteitenwelke een en ander moeten tot stand brengen, meest Couponknippers en geldaristocratcn zijn, die alsdan aan demiris geducht zouden moeten aan (over) ko menen thans, hunne bezittingen g roo ten deels en portefeuille of bepaaldelijk in effecten hebbende, de roede van van IIall genoegzaam ontloopen." (In onzen vroegeren Lilliputter N. 76 van 20 Sept. 1845 vindt men dit letterlijk. Bij sommige journalisten schijnt de overtreding van 't 8. gebod geene zonde te zijn). Eene vraag aan den Heer aan Hall. Het ontslag van Baron van Lijnden was vergezeld van eene resolutie des mi nisters van finantiën, waarin Z. Exc. den ontslagen Contró- leur te kennen geelt, «dat het hem vergund blijft om later «weder eene betrekking tc mogen aanA'ragen." Is het dan reeds eene vergunningmijnheer van Hall, eene gunstom eene betrekking te mogen aanvragen? In de VI. C. word voorgesteld, ten einde de belastingen nog meer productie f te makenom f 2 te heffen op elke syllabe van den titel eens ambtenaars. Zoo zou een op-per- pro->vin-ci aal-rijks-fis-cus-in-uit-cn-door- voer-ac- cijn- sen-en-wa- ter-re cher-che-Di rcc-leur, welke titel 26 syllaben telt, juist f 52 moeten betalen behalve de opcenten. De Redactie der Kamper-Courant geeft de volgende ka rakteristiek van den Nederlander. «De Nederlander is lang- moedig, geduldig, lijdzaam in den hoogsten graad; hij is «meer dan eerbiedig voor zijne overheid: zet er alles voor «op 't spel, zoolang hij slechts ten halve gelooft, dat zij zijn «heil bedoelt; doch eens overtuigd, dat het haar alleen te «doen is om hem door verdrukking en officiële plundering «tot een armen slaaf te maken, gelijk hij allengs begint te «begrijpen, dan suft hij niet, heeft nooit gesuft en zal niet «suffen. De Avorsteling tegen vreemde tyrannij overleefd, zal «ook hem, 'als de maat vol is, kracht geven om koeltjes te «zeggen: bloed willen wij niet storten, dat is middeleeuwsch «maar wij betalen niet meer aan degenen, die ons zuur ge- n wonnen geld verkwisten onze vrijheid van handel en wan- «del op alle manieren dwarsboomenonze drukpersen boei- »jcn, ons tot arme slaven maken. Zie, dat ccne groote «wij betalen niet meer, zou eene even bloedelooze als spoc- «dige verandering te weeg brengen, veel grooter en heilrijker «dan men zich in Nèdërlandschen zin kan verbeelden." In de N. liott. C. (20 April) leest men, dat Z. Exc. de Minister van Finantiën gewillig genoeg is, otn vóór de Staats- Courantzijne redevoeringen ter beschikking van het

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2