€leHMCMgde ISerigtcia. *XZ> uit wit :™rn;±,^,3lia^lheC!'t Ingevolge art. 5 van het Contract der Nederlandsche Handel-maatschappijmoet in den loop van dit jaar door de stemgeregtigde deelhebbers worden beoordeeld, of cene ver lenging van den duur dier Maatschappijwelke zonder dien op 31 December 1849 expireert, wordt gewenscht of niet. Overijssel meent dat een langer bestaan op dienzelfden voet niet wenschelijk isals zulks ten verderve strekkende van de arbeidende klasse, hoofdzakelijk in Twentheen toont, in een paar met zaakkennis gestelde artikels, de noodzakelijkheid aan om, bij eene vernieuwing van het octrooi der Maatschappij zoodanige bepalingen vast te stellen door welke de Maatschappij kan gedwongen worden aan hare bestemming te beantwoor den of, om aan de Maatschappij te ontnemen de uitsluitende voorregten, welke zij thans geniet, en waarvan Overijssel ge looft dat misbruik wordt gemaakt. Als een staaltje van de goede trouw van den ministeriëlen Haagsche Nieuwsbodedient vermelddat hijhet beruchte schandaal van Groothandel in -posten ontkennende, met een onbeschaamden bluf beweerde, dat noch op de Princegracht noch elders te 's Gravenhage eene firma Godefroi Cie. bekend is. Asmodée bewijst uit zijne abonnementen dat genoemd Adres wel degelijk bestaat, en zegt, dat men zich dagelijks daarvan bij hem kan overtuigen. Ten vorigen jare in de maand Maart hebben de Leera ren der verschillende gezindten te Hoorngezamentlijk aan Heeren Burgemeester (Pierrot van Akerlaken) en Wethouders een request ingediend, het verzoek behelzende, dat de Ker mis of Jaarmarktwelke aldaar 's jaarlijks in de week voor Paschen gehouden wordten in de Paaschweek voortduurt geheel mogt worden afgeschaftof op een anderen, meer voeg^amen tijd verzet. Men verzekert, dat het Edel Achtbaar Bestuur dit verzoek, als van ie gering belang!!geen antwoord heeft waardig gekeurdalthans de Kermis zak aldaar dit jaar weder op de gewone wijze,, met al de publieke vermakelijk heden en het ontstichtend rumoer, inde heilige Paaschweek i, plaats hebben. Het wets-ontwerp Astrekkende tot opheffing van het fonds voor den Landbouw en instelling van een' Veefonds is j.l. Zaturdag door de Tweede Kamercomplcct.zijnde met 45 tegen 13 stemmen verworpen. (Onze van Twist en Bruce samt Menso Enschedé en den Tex stemden er voor.) Minister v. d. Heim stak daarop- stilletjes den overigen rommelB. C. en D. in zijn zak. !J1. Woensdag heeft de Tweede Kamer het wets-ontwerp omtrent de Burgerlijke pensioenen aangenomen met 36 tegen 16 stemmen. T Is te begrijpen, als leden, gelijk de heer Fa- ber'van Riemsdijk, zich sterk tegen een hoofdpunt, (het pen sioen-fonds) uitlaten deszelfs oprigting eene verkeerdheid noe men en toch voor de wet steromen. De Heeren Dr. S. Sarphati en Mr. W. J. C. van Has selt te Amsterdam hebben het plan ontworpenom aldaar eene Handel- en Indrustie-School op te rigtcn. Onderschei- !dene geleerde mannen in de Hoofdstad hebben zich aangebo den om in de verschillende vakken gratis voorlezingen tc houden, 30.000 wordt tot de oprigting vereischtdie in 60 aandeelen a f 500 verdeeld zijn. Men geniet geene rente van het Kapitaal, alleen slechts het genot eener Bibli otheek enz. en de bewustheid van tot iets nuttigs te hebben medegewerkt. Zoo als te verwachten was is dit kapitaal spoedig gevondendaar Amstels vermogende burgers in de laatste maanden insgelijks f 40,000 tot het verbeteren eener Bijschool en f 60,000' tot het daarstellen eener Zwemschool renteloos hebben verstrekt. Bij het naderen van het aangename saizoendat door het gezang van den nachtegaal zooveel bekoorlijks wordt bij gezet, denkt men met smart aan de pogingen die worden in ?t werk gesteld om dien geliefden zanger weg te vangen en welke pogingen maar al te zeer gelukken daar men thans reeds streken kentwaar vroeger zich velen dezer vogels op hielden die er nu geheel van verstoken zijn. De opmerking H is gemaakt, dat geen vogel zich ligter laat vangen dan de liefelijke Philomele en tevensdat een nachtegaaldiena eenmaal gevangen tc zijn geweest, zijne vrijheid terug krijgt, zich nimmer weder laat verschalken, zoodat men hierin een gemakkelijk toe te passen middel zoude kunnen vinden om deze strooperij te keer te gaan. Een ander doeltreffend mid del hiertegen, zal in Pruisen worden ingevoerdwaar, met 1 Julij aanst.eene belasting van 10 Rth. (f 18.) op iederen nachtegaal zal gesteld worden die in eene kooi gehouden wordt. Hoezeer over 't algemeen genoeg met belastingen gezegend zouden wij deze echter ook bij ons wenschenen daarvoor des noodsgaarne eenige andere willen missen. Wij vreezen echterdat onze Bestuurders ook hier even als omtrent an dere gewenschte zaken alleen het directe belang der schatkist en niet dat der ingezetenen zullen in aanmerking nemen. Zutphen9 Apr. Eene commissie van vier bakkers te dezer stedebegaf zich j.l. zaturdag naar den heer Burge meester, om Z. E. A. de belangen der bakkers voor te dra gen, aangaande de Broodzetting, welke den geheelen winter door naar gelang der slechtheid van het uitgeloopen graan zoo laag was gestelddat zij de bakkers geene verdiensten opleverdeof er hen nog geld bij deden inbrokkelen name lijk dezulken, die, volgens de wet, brood van zuiver meel en steeds het gewigt leverden. Na dit den waardigen Bur gervader duidelijk te hebben uiteengezet, twijfelen zij geenszins of Z.E.A. zal aan het billijk verlangen van den nijveren bur ger, die echter zonder verdienste niet kan bestaan, voldoen, en dusna naauwkeurige proeven genomen te hebbende Broodzetting verbeteren. Een' blinden gepensioneerden soldaat te Hees is ruim f 2000 ontsto len men zegt door zijn eigen kind van 10 jaren. Op inspiratie evenwel van groote mensclien. - Men verzekert, dat de inwisseling der oude munt met 1 Junij e. k. zal afgeloopen zijn, behalve die der oude zesdehalven en schellingenw:elke in 1847 zouden versmolten worden. De Minister van Finantiën beeft bekend gemaakt, dat de drieguldens sedert de'wet van 28 Sept. 1816 geslagen, niet in de Inwisseling begre pen zijn. De Vlissinger brandspuit-fabrijkant van deb Os, is door de Russische Regering naar Petersburg geroepen om over de levering van een aanzienlijk aantal brandspuiten le onderhandelen. Zeker Elske H. te Lochemvroeger als dienstmeid le Voorst gewoond hebbende, wordt beschuldigdbaar pas geboren kind vermoord te hebben. Haar minnaar beeft in de maand julij jl. naar men verzekqrt, uit jalousie zich voor bare oogen doodgeschoten. De Keizer van Rusland heeft Mej. Rachel f 100,000 doen aanbieden, om te Petersburg, bij gelegenheid van bet huwelijk van Princes Olga, eenige verlooningen aan liet Keizerlijke Hof le geven. Zij beeft liet moeten weigeren. De zaak van den Heer v. Hulst zal den 20 dezer voor den Hoogcn Raad behandeld worden. De te Zwartsluis beroepen Ds Viscnblijft waar bij is, (Epe).'— In de Haagsche JSietiwsb. wordt geklaagd, dat in de Groole Kerk der Residen tie aan fatsoenlijke vreemdelingen, den toegang geweigerd wordt tot de Regerings-bankendie altijd leeg zijn. De vorige week zijn de valke niers weder op'het Loo gearriveerd, medebrengende een aantal valken, waaronder IJslandsche. In de N. Roll. C. van 1 April komt een in gezonden stuk voor, van iemand, die zeer weinig vaderlandse!) gezind is; omdat men hem voor het Patenlregt Y- van zijne verdiensten afvor dert. Al weer 1 millioen en 7 ton aan van Halletjes zullen bet licht zien, of liever, zoo het heet, op de groote kantoren gedeponeerd worden.- om liet namaken tegen te gaan. O, Nederlandsche zin! Reeds 21,000 Duitschers zijn voor maand April, als landverhuizers in geschreven. Over 1845 bedroeg liet geheele aantal 97,21)9. - Het Zwarte Kabinet bij het Ministerie van Binnenl. Zaken in Belgie, dat door Sylvanus v. d. Weijeb was opgeheven, is nu door Minister deTiieux weder in 't leven geroepen. Bij ontvangers der Registratie hier ten lande zou een Zwarte Kas worden gehouden: een Zwart Boek bij ministeriën is bekend, even als dat de Duivel zwart is. Een Groot vizier beeft bet liólel van een' overleden Groot-vizier aangekocht, zeker om bet te gaan bewonen, daar er zoo vele dierbare herinneringen aau verbonden zijn. Voor het Hof van Z. Holland zal den 18 dezer in appel behandeld worden de zaak van het goede Duiveltje (démon) Asmo dée, veroordeeld wegens laslcr jegens een bok. Even als de boeren, beginnen'ook de Ned. krijgslieden sterk le emigreren, maar zij bepalen zich tot Belgie, alwaar er maandelijks 12 A 15 arriveren. Een Gro ninger boer, die een aanslagshiljet van eene buitengewone belasting ten behoeve der armen, ontvangen had, heeft de opmerking gemaakt, dat onze Koning den 24 Oct. jl. zich stellig verklaarde tegen 't heffen van hoofdelijken omslag voor armenbedeelingen dat Z. M. den 23 Nov. op de aangevraagde hoofdelijke omslagen autorisatie heeft verleend Het schandalig laten doodhongeren der vrouw te Leiden, zal meent men, niet gereglelijk vervolgd kunnen worden, uit hooide de nacht waker, die dal delict hij proces-yerbnal heeft trachten tc constateren, niet was beeedigdü (zouden hier ook Grooten in betrokken zijn, en liet een nieuw staaltje van gelijkheid van allen voor de wet zijn?) Jan van Arkel is op 't drooge geraakt, doch den volgenden dag weer vlot geworden. Zoo spoedig lukt dit met ieder niet. De Kamper C. bevat eene verdediging van den oogcndoclor Cüiustiaf.n (door of namens hén» delven?) waaruit wijf zien dat zijne equipage in beslag was gene- men om eene odvócatcn-pretensie van f 17.89, waarvan bij niets weet! De Christelijke menschenlievcndheid schijnt te Zwolle het gerucht van een groot ongelukdat de Kamper-zeeboot zou getroffen hebbente hebben uitgestrooid, dat door de Kamper C. echter gelogenstraft wordt. De Heer v. Akerlaken heeft'bij de beraadslagingen aver het veefonds zeer de partij der Ossen getrokken. Lij de Enge sc ie marine is de ligchamelijke tuchtiging, in gewone gevallen, c" s.re"?s. JCr~ boden geworden. "Wanneer zal men bij ons zoo mensc c ij De vrije heerlijkheid Muskau in Silezie, van den bekenden Pi ns Puckler Muskau is door onzen beminden Prins Frederik a*™f» hooger beroep in de zaak der VI. C. zal den 2/t '«r voor bet Hof te Middelburg dienen Het gebruik van aardappelen is op de Ommer- schans nufinaal ^schaf^De d r~Zihoeft ifet «en verkoop naar Engeland gouden, de Waan waar naar velen met de Noorderzon vertrekken. - Door verre- maan a vermoedelijke broodnijd, is in den nacht van gaande kwaadw.llgbc.dvennoc waTte* Hasselt ten 'gerieve van de Zwolsche Stoomboot, geheel ver nield. zijnde de brug cn leuningen afgebroken en de palen afgezaagd.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3