Gcufieugde Berigten. Met koloniale vak. men de Miliciens uit Noord- en Zuid-Hollandom te bezui nigen per spoortrein vervoerde moesten nog diegenen welke voor de Noordelijke provinciën bestemd warenvan Arnhem over Apeldoorn worden geleid. Zou het niet billijk zijn dat men hierin meer gelijkmatig te werk ging en ook eens andere plaatsen het bezwaar der inkwartiering deed gevoelen? Thans in tijd van vrede komt het op een dag of twee niet aan en zou een kleine omweg niet kunnen schaden. Zou het ook niet wenschelijk zijn, dat de Zondag tot rustdag bestemd werden eens vooral werd verboden om alsdan op marsch te gaan dat zelfs in 1831 niet geschiedde, toen de troepen naar de grenzen moesten trek ken Zulks zou ook niet beter overeenkomen met de aanbeve ling van hooger handom den Zondag in eere te houden. Stiuls-Nicuws van Deventer. 1. Publication van Burg. en Weth. Kennisgeving, be treffende de inwisseling der acht en twintigen (knoeidaalders) van af Dingsdag den 17 tot cn met \rijdag den 20 dezer ten kantore der Ontvangerstegen specievoor zoo verre de kas het toelaat; anders? 2. Idem. Idem, dat de grensscheiding van de militaire gronden van het rijk in deze vesting, omtrent de verschillende perceelenthans onherroepelijk is vastgestelden dat een ieder zich naar die bepaling zal behooren te schikken. 3. Z. M. heeft pensioen verleend aan den ritmeester J. J. J. E. Battaebd van het 3de regiment, 5de escadron Dragon ders, in garnizoen te Deventer, onder toekenning van den rang van Majoorzonder bezwaar van 's Rijks schatkist. 4. Benoemd tot eerste Luit. der dienstdoende Schutterij de Heer W. Sciiimmelpenninck en tot 2de Luit. de Heer Mr. J. Lemker Slichtenbree. Eervol ontslagen wegens vertrek naar elders, de 1ste Luit. dé Heer A. W. Sandt van Nooten. 5. Bij vonnissen van het Kantongcregtd.d. 9 dezer zijn ver oordeeld: 1. A. B. wegens het uitoefenen van jagtzonder daartoé van acte voorzien te zijn, in eene geldboete van ƒ20, met verbeurdverklaring van het jagtgewecr en den hond. 2., J. A. oud 22 jaar, huisvrouw van den landbouwer J. J. wegens het te koop stellen van een botervat met verouderde JJk op de Botermakt te Deventer, in cene geldboete van 3. en W. de W. oud 17 jaren, zonder beroep, wegens het loo- pen over bezaaiden grond aan een ander toebehoorendein eene geldboete van 50 Ct.alle mede in de respectieve kosten. 6. Z. M. heeft bij besluit van den 2en dezer besloten dat tot den opbouw eener kazerne te Deventer, ten behoeve dier stadten algemeene nutte zal worden onteigend een huis en erve, op den Houtmarkt, bij het kadaster bekend onder sectie E, N. 2073, staande ten name van Joan Laurens Ne ring Bugel. 7. De halfjaarsche of yoorjaars-collecteten behoeve van de armen der Hervormde Gemeente, heeft opgebragt 691 en eenige Manufacturendieten vorigen jare gehoudenbijna dubbel zoo veel. Dezelfde collecte te Epse ƒ36,33, hetgeen men aanzienlijk mag noemen. 8. Men verneemt met bijzonder genoegen, dat de Kapel meester bij het Muzijk-corps van het garnizoen, het loffelijk aanbod heeft gedaan om, ten behoeve van de Algemeene Armen dezer stadeen Concert te gevenwaarvan het Pro gramma enz. nader zal worden bekend gemaakt. Men vleit zich, dat dit liefdadig plan allen bijval zal vinden. Het Engelsclie leger in Indië heeft erg te kampen met de Sikken (Siksh)Men proponeert om uit Engeland rijdende artillerie en andere versterking, per landweg over Egypte, derwaarts te zenden. Meiiemed- Ali zou er niet tegen hebben. Deze wakkere onder-koning, die me nige gewone koning beschaamd maakt, is voornemens de Europische ho ven té bezoeken. De berigten uit den Kaukasus luiden gunstig. Meer dan 100,000 zielen hebben zich aan den Keizer aller Russen onderwor pen. (Men dient in 't oog te houden dat het Russische berigten zijn). Te Malta heeft een klein oproerlje plaats gehad, ten gevolge, dat de Gouverneur verbood om op den laatsten zondag van het carneval pret te maken. jDe opstand in Polen, die zich zeer ernstig liet aanzien, is gelukkig niet een sister afgeloopcn. Met oproer en geweld is ook zel den te winnen. Abd-el-Kader blijft nog altijd een gevaarlijk sujet voor Frankrijk, niettegenstaande bij honderde malen is overwonnen. Valt men hem aan, dan ontglipt hij als eene schim, en vertoont zich op een ander punt aan het hoofd van stammendie zich reeds hadden onderworpen. De koning van Hannover, Ernst August, en de jood der koningen Rotschild hebbeen op 1 percent na accoord gehad omtrent eene geldleening. Te Parijs zijn proeven genomen met eene nieuwe munt specie van platinadie tusschcn de gouden en zilveren zou staan cn nooit van hare innerlijke .waarde verliezen. De uitgeefster der VU singsche Courant is veróordeeld tot f 150 boete en in de kosten. Z zal het er wel bij laten zitten, om maar van die hatelijk zaak aft zijn. 't Zou echter jammer zijn, dat er niet geappelleerd werd. - Wanneer men het Weekblad van het Regt leest, moet men zich dikwer verwonderen over de vreemde en tegenstrijdige vonnissen, die gevel, worden, en nog meer soms over de gezochte gronden tot condemna tie. Het II.B. meent stellig te weten, dat voor het Ministerie var Binnenlaridsche zaken op de nominatie staan Piet (Pierrot) van Aker laken en mr. Bruce. Zoo de lieer Bruce nog dezelfde verlichte en on afhankelijke Vaderlander is van weleer, zouden wij hem hartelijk gaarn. in die betrekking wensclien. In 't dagblad Nederland wordt geklaag, over de groote schaarschte van klein geld. Het groote geld is in Neder land niet minder schaarscli. Men zegt, dat eerstdaags aan de Tw. K een belasting-ontwerp zal worden aangeboden om, ingeval het den Hemt behagen mogt ook alhier manna te laten regenenhet gemeen dit zo maar niet voor het rapen hebbeals zijnde strijdig met de bestaand gebruiken'en verordeningen, en kunnende leiden tot weelde en uitspa! tingen des volks, waartegen de regering vaderlijk dient te waken. De Heer Dijkmeester, regt eischende tegen vreemde dingenis vai oordeel dat de vrees weldadig is voor de drukpers; waarom niet de galei': vraagt het Weekblad v. d. H. De Echtgenoote van Ds. Timbers Verhoeven te 's Hage is van drie dochters bevallenDe nieuwe mechanieke schoorsteenvegerij zal 16 dezer ook te Amsterdam ingevoerd worden. Den 4 dezer heeft het schandaal te Nijmegen plaats gehaddat vijf uit de gevangenis ontvlugte en weder gearresteerde infanteristen, op hoog bevel met rietslagen zijn gecorrigeerd; drie met 25 en twee met 50, hetwelk eene bloedspuwing van een hunner heeft ten gevolge gehad. Strekken zoodanige barbaarsche straffen tot zedelijke verbetering en zijn zij beter dan de Russische knoet? Z. M. de Koning heeft het logement de Lindeboom met de boerderij te Soesdijk, aangekocht, oni aldaar eene paarden-stoeterij aan te leggen. Zou dit in verband staan met het gerucht der opheffing van die te Borkulo? - Een befaamd strooper le Terwolde vond de vorige week in een zijner uitgezette strik ken door een haas een smeekschrift achtergelatenluidende: «Och, staak toch eindelijk uwe pogingen ter onzer verdelging, en wilt gij vernieti- »gen beproef dan nog eenmaal de gt te schokken; gij maakt u «daardoor verdienstelijker dan om ons armen uwen kamp te nusgun- »nen." Te Brielle is een ketellapper opgebragt, gevende verzilverde centen uit voor vijfjes. De munt-biljettende van H alletjes zijn al prefect nagemaakt en in omloop, zoodat er reeds order zou zijn 8eSe" venom bet papieren geld niet verder in werking te brengendaar het valsche van het echte niet te onderscheiden is. De Opregte Haarlem mer spreekt liet echter legen. In de K. C. van 9 dezer cn In Overijssel No. 108 vindt men een schandaal van groothandel in posten. Wel Piet! gij thans in Harderwijk Als lands soldaat; is 't mogelijk! Gij oude suikermakelaar; Ei zeg me toch, hoe kom je daar? Och man, zie zoo verwonderd niet, 'k Kreeg in die suikerboel verdriet, Maar bleef, gij ziet dit aan mijn pak, .Toch bij 't koloniale vak. IJsselbode N° WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 8 Maart 81 palm 7 duim. 9 31 3 10 31 0 11 30 4 12 Maart 30 palm 0 duim. 13 29 3 MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 13 Maart. TARWE ƒ10.50 a 11.00. ROGGE ƒ7.50 5 8.00. BOEKWEIT 7.50 a 8.00. BOTER Vs ton 19.00 a 19.50. GRAANMARKT te DEVENTER, 13 Maart. Door de lusteloosheid, welke algemeen in den handel van alle granen heerscht, was heden de redelijke aanvoer derzelve niet dan tol verlaagde prijzen op te ruimen, en werd besteed voor. TARWE van 9.00 tot 10.50 per mud. ROGGE 6.25 tot 7.10. BOEKWEIT 7.25 tot 8.00 per mud. GERST 5.00 tot 5.50. IIAVER 3.30 tot 3.80 per mud. PAARDEBOONEN 6.25 tot ƒ7.15 per mud. ERWTEN zonder handel. ROTFR 1 Soort ƒ19.00 5 19.25 2. Soort 17.00 17.50. De aanvoer blijft nog gering, doch er was meer dan j». Vrijdag en de kwaliteit wordt successivelijk beter. A4RDAPPFLEN De beste soort waren verkrijgbaar voor ƒ4.00 het AARDAl llln. ue nesic s 3 5Ü Ue aanv0Cr zal tusschen mud en de mindere soorten a o v de 30 en 40 mud bedragen hebben. MARKTPRIJZEN tb ZUTPHEN, 12 Maart. taiuvf f 8 25 A 9 75. ROGGE 6.50 5 7.80. BOEKWEIT 7.00 loTER too L soort 19.00. 2. soort 17.75. 5 8.20.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3