Pacha voegen lou." (Vergelijk hier de Arnh. C. van 14 Jan., een paar aanhalingen bevattende, uit de Resolutie van den Ministerd d. 27 Maart 1845, N. 41, gerigt aan de Ontvan- gers waarbij hen zelfs wordt voorgeschrevenom des noods op geruchten!!! af te gaan.) 3. Wie ziet niet met welgevalleneen regtschapen «man in toorn opstuiven tegen verdenking of miskenning, )>al wordt zijn oor dan ook soms door eenig ruw woord,!! »gekwetst?" 4. Het wetsontwerpwaarover beraadslaagd werd (de be zwaarschriften in het stuk van belastingenhooger beroep van de uitspraken der Gedeputeerde Staten) bragt «eene vrij «aanzienlijke (naar 't oordeel veler leden te aanzienlijke) verligting der belastingmede??? 5. De lieer van Hall, even als de Heer Van Dam, een voorbereidenden stap tot een duel gedaan hebbende, »be- hoefde waarlijk dat geringe bewijs van moed niet te voegen >>bij de schitterende blijken, die hij daarvan" (van overmoed «reeds gegeven had." Op die wijze wordt de naam van Hall «voor eeuwig ver- bonden aan de schoonste herinneringen des Vaderlands"' ('s Grav. Nieuwsbode.) Zoo wij het stuk in eene andere Courant vonden zouden wij denken dat het eene satyre was. Een Kamper Correspondent zegt in de N. Rott. Ct. van j.l. Maandagdat ons berigt in No 9betreffende de IJssel- Sleepboot-Reederij juist was, en dat de Kamper-Courant ten onregte beweerde, dat niet uitsluitend bij de Heeren Commis sarissen C. A. Gluijsteen, P. S. Stibbe en J. C. van Hasselt, maar ook bij de ontwerpers van het plan, (welke zouden zijn de Heeren Mr. Wttewaal van Stoetwegen, J. A. van Has selt W. J. Swart en W. H. Warnsinck Jz. inlichtingen te bekomen zijn. Cok verklaart deze Correspondent, dat het plan tot oprig- ring alleen komt van eerstger.oemden Jonkh. Mr. H. A. Wtte waal van Stoetwegen, Burgemeester van Kampen, en «dat de overige drie Heeren aan dat ontwerp even vreemd zijn als de Keizer van Marokko aan de redactie van den s Gra venhaag sclien Nieuwsbode. Door Z. M. is den Oden dezer benoemd tot Procureur voor het Provincale Geregtshof in Overijssel en voor de Ar- rondissements Begtbank te Zwolle, Mr. G. D. Jordens ge boortig van Deventer, thans Advokaat en plaatsvervangend Kantönregter te Zwolle. 't Gebeurt overigens zelden in Overijsselsch Hoofdstad, dat anderen dan geboren Zwollenaren op eene voordragt komen. Men schrijft uit Amsterdam, als een bewijsdat de publieke geest begint te ontwaken, dat eenigen dergenen, die in het a/geloopen jaar voor de herziening der grondwet gepetitioneerd hebben onderling eene sociëteit hebben opgerigtten einde tot vereenigings-pnnt tc dienen voor allen die het heil des vaderlands, door vooruitgang zijner grondwettige instellingen, wenschen te bevorderenen om door voortdurende aanraking en wisseling van gedachtenonderling den geest tegen dat insluimeren te besparen, waarin deze bij ons zoo Jigt vervalt. (Zijn wij goed onderrigt, dan draagt die vereeniging den naam van Amslel-Societeitis Prof. Beijerman daarvan Presi dent, en zijn onder anderen de Heeren Mrs. Vissering, G. de Clerg, Dr.Hei je enz. ijverige leden. Nog ai geen canaille!!!) Ten vorige jare deed de Burgemeester van Ilellendoorn het voorstel in den gemeenteraad, om den weg van den kom des dorps tot aan den Straatweg naar Zwolle, ongeveer een uur-gaans lang, te verbeteren en in een Grintweg te hervor men. Men dacht, dat dit plan hoofdzakelijk ontworpen was, met het hoogst nuttige doelom gedurende den winter aan de minvermogenden uerk te verschaffen, ten einde zij zeiven in hunne behoeften zouden kunnen voorzien. Het vond dan ook algemeenen bijval. Wat geschiedde er echter? Er werd een oud Reglement opgeschommeld, en daaruit aanleiding ge vonden, cm te gelasten, dat de weg door hand- en span diensten moest gemaakt worden. Diensvolgens hebben nu sedert Oct. jl. de arme lieden van tijd tot tijd moeten gaan boerwerlcenen het dagloon dat zij elders konden verdienen, om vrouw en kinderen eene bete broods te geven, moeten missen, door aan dien nieuwen weg zonder bclooning te moeten werken. Niet onnatuurlijk verwekte dit ontevre denheid en wrevel, waarvan het gevolg is geweest, dat de een voor, de andere na, de gedwongen arbeid weigert, en het dagelijks waarschuwingen regent uit het Openbaar Minis terie bij het Kantongeregt te Raalte, óf om boete te betalen óf te verschijnen voor den Kantönregtereen en ander op grond van het genoemde Reglement. Dat de gemeente- of buurtewegen door hand- en spandien sten moeten onderhouden worden, kan er welligt nog door, maar dat er een geheele nieuwe aardenbaan zonder er ieti mede te verdienenmoet daargesteld wordenen in dezci< tijddat is iets ongehoords. Het beruchte roofdier in Noord-Holland levert eene 2d» editie op van het verslindende onbekende beest, dat in Me 1S32 in de omstreken van Bureneveneens en op dezelfd wijze de schapen aanviel en te Buurmalsum eene melkko verscheurde. Ook toen vereenigde men zich tot een groot wolvenjagt, met hetzelfde vruchtelooze gevolg. Maar eindelij' werd het monster toch ontdekt, en bevonden noch wolf noch hyena, noch tijger, noch panther te zijn. In een dei tijds uitgegeven heldendicht wordt dit aldus vermeld Daar kwam omstreeks ilecz' tijileen jonden aan van Buren; Hij ziet liet vreemde beest en staat liet aan te turen. Is Lutje!" roept hij uit. Hoe dan! Wel Lutzeg ik, Bij ojis van in Ouden baas! Ik ken hem op een prik!" Daar bleek liet gantscli geval. Een noso was losgebroken, En in Buurmaisen's veld de koeijen gaan bestoken; Een bond van Engelscb ras, een wonderlijke bond Had schrik en angst verspreid, vele uren in het rond. Delden1 Maart 1846. Het orgel en verder ameuble ment in de Hervormde Kerk alhier, nog uit de 16de of lvdt eeuw, sedert een geruimen tijd in den ellendigsten toestam ver k eerend emogt de Gemeente zich eindelijk verheugen mei het vooruitzigt, eerlang iets voortreffelijks daarvoor in plaats te zullen zien. De Heer en Vrouwe van Twikkel hadden namelijk de wel willendheid een geheel nieuw orgel aan te bicden alsmede de vernieuwing van al de zitplaatsen; onder bepaling echter dat al de eigenaren er in moesten toestemmendat de nieuwe banken zooveel mogelijk op de oude plaatsen zouden komen, zijnde bij de veranderde inrigting het soms niet mogelijk stip- lelijk dezelfde plaatsen te behouden. Elk belanghebbende besefte de noodzakelijkheid en billijkheid hiervan en was met het plan ten hoogste ingenomen. Dan een medeeige naar van eene bankte Deventer woonachtigdie noch zelf gebruik van zijn regt maaktnoch dit aan anderen ver huurt, kon hierin geen genoegen nemen, en verlangde dat de bank sliplelijk op dezelfde plaats zoude komen. Alle pogingen om hem van die vordering af te brengen waren vergeefsch ook die van onzen oudsten leeraar, wiens bekende minzaam beid en gemoedelijke drangredenen echter niets vermogten. Is het nu niet te bejammeren dat door den tegenstand va n éénen mandie het stelsel van behoud wel tot het uiterst drijft, onze Gemeente zal verstoken blijven van de weldaden haar zoo gunstiglijk toegedacht. Hasselt19 Maart. Bij het op nieuw in de vaart bren gen der stoomboot van Zwolle op Amsterdam, is het te wen schen datonder het bestuur van den Predikant van Senden eene praktijk achterwege blijve, die, naar ons oordeel, evei. zeer met de billijkheid in strijd is, als tot verregaande onge regeldheden en vijandschap aanleiding geeft. Wij bedoelen he werven der mei geheele scharen aankomende bovenlandsch grasmaaijersvoor de overvaart naar Amsterdam, tegen een veel mindere dan de gewone vrachten die genoegzaam met di< der Hasseltsche beurtschepen gelijk staat. Mogten de aandcelen onlangs door Z. M. d Pari genomen tot ondersteuning d< Maatschappij, de kas zoodanig gestijfd hebben, dat de Direct liet beneden zich kan achtende vernietigster van een sim onheugelijke tijden bekend veer te worden en daardoor ee aantal huisgezinnen van hun bestaan te berooven. Zij bedenk bovendiendat de stoomboot immers niet enkel van het ovei brengen van Bovenlanders kan bestaanen de fatsoenlijk klasse meer en meer veel liever van eene zusler-gelegenhei- gebruik zal makendan tegen driekwart meerdere betaling ongeveer met rookende en smookende en spek kaauwende Jan Hiendriks tot hetzelfde terrein beperkt te zijn. Apeldoorn 4 Maart. J.l. Zaturdag is hier binnen geko men een detachement van het 2de Reg. Inf.sterk 68 man bestaande uit Miliciens yan 1844, die naar hunne haardsteden terugkeerden en in Vriesland te huis behoorden, onder geleide van den Luitenant Leuningen, welke manschappen den vol genden dag, zijnde Zondagden marsch naar Zwolle hebben voortgezet. Wij deelen dit mede, niet zoo zeer als eene merkwaardige bijzonderheid, want dergelijke doortogten zijn van nu af aan weder aan de orde van den dag, als wel om de opmerking te makendat vooral onze gemeente ruimschoots met dien last wordt gezegend. Alle transporten van Noord-Braban> en Limburg naar Groningen.VrieslandDrenthe en Overijs selen omgekeerdpasseren immer Apeldoorn en houden hic nachtkwartier; en, wat nog erger is, verleden jaar, toei

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2