C^cmcugde ISerlgCcu. Stads-Nicnws van Deventer. Publicatie van Burg. en Weth. Kennisgeving dat de eerste keuring der dekhengsten en van merrien voor 1846in deze provincie zal plaats hebben 1°. te Carelshaven bij Del denop Donderdag den 12 dezer, der morgens ten 10 ure voor de Hengsten, en }s middags ten 12 ure voor de Merrien; 2°. Aan Schreveriweg in de Gemeente Zwoller-kerspel op Woens dag den 18 dezer, des morgens ten 10 ure voor de Hengsten enden volgenden dag op hetzelfde uur voor de Merrien. De best gekeurden zullen premiën bekomen. 't Gerucht liep te Deventer, dat een beruchte Kuiper te Zwolle, jl. Zondag een ongemakkelijk pak slaag had opge- loopen. Men schrijft ons echter uit Zwolle, «dat er niets van aan isen dat ook niemand aldaar zich zou verwaardigen aan zoodanig sujet de handen uit te steken. discussiën van den Minister, den generaal Nartaez, kende geene grenzen en persoonlijke belecdigingen volgden op staatkundige verwijten. Een duel tusschen liem en den Vice-Admiraal Armero werd bepaaldI, doch ook hier verijdelden liet de gekozen getuigen. Echter heeft Narvaez zijn ontslag als minister ingediend, waarvan bij ons natuurlijk geen sprake kon zijn. Met 1. Julij e. k. worden de laatste 36,000 daalder» der Staatsschulden van Koorwegen afbetaald. Wanneer zal Nederland zoo gelukkig zijn??!— Van den 17 tot en met den 21 dezer zullen de acht en twin tin yen (namelijk de geldstukken van 1.40 of knoeidaalders worden ingewisseld. De leden der 2. Kamer zullen tot den 16 dezer van hunne fatignes uitrusten. Een oude werkman te Deventer, die zijnen dank bragt voor een soepkaarlje, voegde er bij, «Zéè, Mavrauw de Konink zo'j 't veurzetten."Mr. Boa (bok) wil boksen met Mr. Blüssé. De joden der koningen hebben eene visite hij den koning der Nederlan den gemaakt. De bisschop Groof heeft den pastoor Grübe te Sama, rang in zijne bediening geschorst, omdat hij te lang predikte- Welk- eene vacatures zouden er bij alle gezindten ontstaan, indien dit eene genoegzame reden tot schorsing ware! De Sociëteit tot aanmoediging van de verbetering van het paardenras zal op den 13 Julij aanst. op de renbaan bij Arnhem Wedloopen houden. Daarbij is onder anderen een prijs van f 100 uitgeloofd voor het span inlandsche paarden, ge boren in of na 1841, dat voor een vierwielig rijtuig 't snelst de baan ronddraaft. De huwelijks kwestie der koningin van Spanje is eindelijk beslist, daar zij eerstdaags met den graaf van Trapari in den echt zal treden. De ovërige kandidaten kunnen hunne harten dus elders aan bieden. De beroemde Noordpoolvaarder Joiir Ross verkeert in finan- ticle verlegenheid. Eene menigte anderen, die de Noordpool niet bezocht hebben, staan op 't punt naar de Maan te gaan. In N. Amerika is een menschelijk geraamte van 18 voet lengte gevonden. Veertien werklieden aan den spoorweg nabij Douvresin eene loods, waar kruid bewaard werd, voor den regen schuilende om hun middagsmaal te ge bruiken, zijn, ten gevolge eener vonk uit eene pijp, in de lucht gevlo gen. De Beij van Tunis gaat met zijne hervormingen voort en wil het fransche Wetboek van Koophandel invoeren. Om al die verbeterin gen in vloek te doen vcrkeeren moest hij er het Hollandsche belasting stelsel bij nemen. Eene schoonmaakster in den Haag, niet tot het korps gepriviligeerde dieven belioorende, is in hechtenis genomen als verdacht van het stelen van papieren tot de archieven van 'net kabinet des Konings behoorende. Te Hannover, waar ook eene soort van Polka-Regering bestaat, is, sinds 1 Julij 1845 het getal inwoners met 18,111) en dat der huizen met 3058 verminderd. Na twee vergeefsche pogingen der Beste Kamer-oudjesoin eene zitting te houdenzou het ten derde male, Maandag nog mislukt zijn waren zij niet op het gelukkige denkbeeld gekomen, daar er juist een lid ontbrak, ora ten huize van den Graaf v. n. Goltz, een zieken collega, te vergaderen, alwaar dan ook het Adres van rouwbeklag werd aangenomen. Daarop haastten zich velen de residentie te verlaten, zoodat het wetsontwerpbetreffende de gelden voor de munt, dien dag door de 2. Kamer aangenomen, in <len steek is gebleven. O beste Kamer!! WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 3 ure. 1 Maart 38 palm 9 duim. 2 37 2 3 35 7 4 34 5 5 Maart' 33 palm 6 duim. 6 32 7 AGIO OP HET PRUISSISCHE GELD. Voor Wissel zigt op Amsterdam 1.20 p°/0. 1 md. 0.80 Brabandsche Kroonen2.70 Fransche idem 2 76 5 Franken2.37 Pruissische pistolen10.15 Ducaton, gerand5.50 Napoléons d'or 9.65 Carolinen11.30 puitenlandsche pistolen10 00 werden ingepakt, en te Winterswijk publiek verkocht. De eigenaars, eenvoudige zielen, hadden den moed niet hen te i volgenuit vrees van insgelijks in beslag te zullen worden genomen, 't Is te verwachtendat de Pruissische Regering zich aan deze daadzoo in echt Nederlandse hen zinzal laten gelegen liggen. - Wij vernemen naderdat het plan tot oprigting eener Stoomsleepboot-Reederij te Kampen is ontworpen en voorge steld door de llcercn Jonkh. Mr. II. A. Wttewaal van Stoet wegen, J. D. van Hasselt, W. J. Swart en W. II. YVarn- sinck Jz. door wienna reeds een 60 tal deelnemers te hebben verkregen de voorwaarden van deelneming aan de Kamer van Koophandel en Fabrijken te Kampenen door deze aan die te Deventer, tot medewerking en ondersteu ning zijn opgezonden, alwaar een ieder, die belang stelt in den bloei van handel en scheepvaart langs en op den IJssel even als bij Ileeren Commissarissen te Kampenalle inlich tingen betreffende het plan zal kunnen bekomen. Daar de Matigheids-genootschappen het gewenschte doel niet schijnen te zullen bereikenis men thans in Duitschland druk bezig met een ander middeldat spoediger en probater zal weifken om de jenever-drinkers uit te roeijen. Er wordt, namelijk, van de bedorven aardappelen foezel gefabriceerd, waardoor men in de hoop(?) verkeert, dat zich de aardappel ziekte onder de drinkebroers zal openbarenen dezena ver loop van weinige maanden, door gelijk bederf zullen aange tast worden en wegsterven. Te Arnhem moet een vonnis gewezen zijn, waarbij de bestolene ver oordeeld en de dief vrij gesproken werd bij vergissing. ln den Haag kan men in 15 uren worden aangekleed, doch nog spoediger weet men er uit te kleeden. De uitgeefster der Vlissingsche Courant wordt bedreigd met 500 francs boete, wegens 'een woord aan allen, die hun vaderland lief hebbenDonderdag moest het beslist worden. Te Wolphaartsdijk is een volwassen meikever gevonden. Een dijkgraaf in Sch iet and heeft reeds vcrsche grasboter present gekregen. Onder Langweer is een Arend geschoten zoo groot als een kalfvlugt 2 El 13 Duim Nederlandsch. Pietek van Akerlaken heeft men weer voor 't lapje gehouden, door hem als Minister van Binnenl. Zaken te doodver- wen. Die vlugt zou nog grooter zijn dan van den Arend. Ten einde een te kort over 1846 te dekken, heeft de Directie der Sociëteit te En- Pi' schede het voorstel gedaan, dat geen lid des avonds na een bepaald uur in de Sociëteit mag zijn, zonder minder dan 10 Cent te ver teer en, en dat het glas grog met 5 Cent zal worden verhoogd. Als het doorgaat, voorspelt men, dat velen vóór het bepaalde uur geen Cent zullen ver drinken. Om te bezuinigen heeft liet Departement van Oorlog last gegevendal 15 miliciens van elke Kompagnie, met onbepaald verlof naar hiys worden gezonden. Om daar de armoede nog te vermeerde- ren? Het geheimzinnige groole beest, of vreesselijk roofdier dat de een voor een panther of hijëna, een ander voor een wolfeen derde voor flfcn tijger hield, liet gansclie Noorder-kwartier van Noord-bolland met schrik en ontzetting vervulde, is eindelijk uitgeloopen op de ontdekking van een gr ooien(gelukkigerwijze geene kleine) hord!! Welk onderscheid is er tusschen een New-Foundlandsche bond en zeker soort van ministers? IDe eerste brengt den menscli boren water en de laatste houdt ze er onder. Te Kampen ligt een 's Lands Kannonneerboot voor den wal, bestemd om jonge lieden van de établissementen der Maatschappij van t Weldadigheid naar de drijvende Inslitulen onzer zeemagt te transporte ren, Ier voltooijing hunner opvoeding. Men verneemt, dat de Redac teur der Drentsche Courant, uil hoofde der tegenwoordige vervolgingen van de vrije drukpers, voorzigtigheids halve de politieke schrijverij zal vaarwel zeggen. Andere redacteuren van dergelijke echt vrijzinnigen cn officiële bladen, staan in beraad. In de Zuidelijke provinciën van Rusland zijn reeds meer dan een lialf milliocn runderen door de veepest ■verslonden. ln bet Huis der Gemeenten van Engeland, beeft de edele Lord Ingestre, voorstander van bet beschermende stelsel, ten betooge dat de bcrigtcn van ellende overdreven wareneen jongen aardappel uit zijnen zak gehaald, die van een verrotten was geteeld en toch ge zond was. Hij stemde dus legen de afschaffing der Graanwetten. Eene dergelijke historie als van van Hall en van Dam is, tien dagen vroeger, in de Spaansche Kamer voorgevallen* De verbittering bij de MARKTPRIJZEN te ZWOLLE, 6 Maart. TARWE f 10.25 a 11.00. ROGGE f 7.50 a 8.00. BOEKWL f 7.75 A 8.00. BOTER ton f 19.50 A 20.00. GRAANMARKT tf. DEVENTER, 27 Maart. Het aangevoerde, dat minder belangrijk was, dan in de vorige week kondc niet dan met moeite tot veel verminderde prijzen worden opg ruimdwordende besteed als volgt, voor TARWE f 10.00 tot f 10.50 per mud. ROGGE ƒ7.00 tot f 7.75 per mud. BOEKWEIT kon.lc vorige prijzen opbrengen, en werd mei r w t' 8.50 per mud betaald; GERST in ruimte aangevoerd en van ƒ5.20 tot ilf A nn HAVER weinig aan, doch lager te koopen, van f 3.40 tot 4.00 vc liandeld PAARDEBOONEN konden 7.00 tot 7.o0 opbrengen. GELE ERWTEN 9.00 A 11.00 per mud. BOTER*. 1. soort 19.00 A 19.25. 2 soort 17^50 A 18.00 De aanvoer nog geringer dan vrijdag j.l. - Weinig beste kwaliteit. k \rriAPPFT FN Aanmerkelijk minder in prijs. De beste soort, waar vin slechts eene geringe hoeveelheid, gold 3.50 het mud. Mindere soort 3.00 A 2.75, zelfs bij kleine partijtjes tegen 2.50 het fliutk De aanvoer bedroeg pl. minus 50 mud.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3