wordendoor dè levering van bét benoodigdeonder bevoegde ingezetenen, publiek, aan te besteden? I. K. Pz. (Bij de mefcste ons bekenfe Armbesturen, in steden, ge schiedt het ajdps, terwijl "tevebs eene naauwgezetle keuring der goederen plaats vinrit: liet is den Arm verzorger ook ver bodenhetzij bij kerkelijkpydf burgelijke wetten, om, anders dan bij aanbesteding,"zc'lten te leveren; terwijl dit, omtrent diaconiënin 't algemeendoor de kerkelijke autoriteit is voorgeschreven. Redactie.) ~vln-d^.4 C. wordt opgemerkt, dat de Heer Schimmel- penwiSck, in dén jongsten tijd, teekenen van veegheid gegeven beeft:2 die dei naderenden Minister-dood voorspelden. In geheel ofi-NedJrlandschen zinnamelijk, werd 1°. op %Me voordragt, een tweetal jonge lieden, zonder of geadeld te zijn zelfs niet eens tot Patricische fam menJjeHb oren detot lloogleeraren benoemd, en nog wel om tevens in de gevaarlijke Logica te onderwijzen. De ge lukkigen zijn de Ilecren Opzoomer en Cobet. 2°. Gelderland bezat een Gouverneur, die oud genoeg was, om zich door geene holle theoriën te laten misleiden blind genoeg, om de gebreken van het bewind niet te zien, en doof genoeg, om de klagten der geadministreerden niet te vernemen en zulk een door ouderdom eerwaardig model van een Nederlandschen Staatsman, vervangt de Minister door iemand, die, al zij hij nog zoo landskinderlijk(waar men nog niet eens zeker van is,) in allen gevalle het drieledig ge brek heeft, van jongziende en hoorende te zijn, eigenschap pen, die bij ons afgeleeld, blind en doof bestuur volstrcktelijk niet passen. Eindelijk nog 3° is door Z. Ex. in de Eerste Kamer gewerkt de Baron S. van Welderen Rengers, een verklaard voorstan der van de Grondwetsherzieningen als zoodanig in het zwarte boek opgeteekend. Waar zoude het met de vesting van Behoud heen, zoo ze langer aan zulke handen toevertrouwd bleef? Eindelijk is het ontslag van den lieer Schimmelpenninck als Minister van Binnenlandsche zaken officieel tegen 15 dezer aangekondigd. De Heer van der Heim van Duivelsdijk heelt den arren moed om de erfenis van eene portefeuille met afge stemde wets-ontwerpenzoo liet heet ad interim, te aanvaar den. De voorstanders van een homogeen ministerie kunnen nu niets meer te wenschen hebben, daar deze kostelijke staats man reeds blijken te over gegeven heeftnaar het thema van behoud be dansenen niet meer noodig heelt tusschen de an dere olyfanten gedresseerd te worden. Heil umeester Flo bis met een ambtgenoot, zoo geheel doordrongen vanen geconfijt in uwe wijsbegeerte van het regt. Heil u, balletmeester en voordanser van den nationalen Polka! met een nieuwen artiste die u in uwe vervaarlijke sprongen zal kunnen bijhouden. En ook de Natie jubeleZij heeft een waarborg te meer voor de bestendiging van het Regeringstelseldat haar zoo voorspoe dig cn gelukkig maakt (getuigen de toenemende armoede en alom heerschende malaisevoor het behoud der dierbare grondwet (die den ezels en ossen zulk een mild voer uit de ruif des budjets geeft); van de verkwikkelijke belastingen en knevela rijen (die den burger van alle financiële plannen voor de toe komst ontheffen); van de vrijheid van Drukpers in Nederland- schen zin (die het vermakelijk schouwspel oplevert geachte ingezetenen voor de Regtbanken te zien slepen)met één woord, van al die zegeningen en weldaden die zij bij onze tegenwoordige staatsinstellingen zoo ruimschoots geniet! Wachter! vp'at is er van den nacht? »Ik zie de duisternis tot tastens toe vergroot!" Men heeft ons meermalen de opmerking gemaakt, dat wij zoo dikwerf vader van Hall onder handen nemenen dat het toch maar den Moriaan geschuurd is. 't Is niet geheel onjuist; maar eveneens is 't waar, wat het spreekwoord zegt d force de répéter leert JOOST Psalmen zingendefanhouder wint; en dit in 't oog houdende, zullen wij blijven voort gaan om telkens het doopcedul van onzen' vriendden Mi nister bekoorlijk te ligtenopdat men hem hoe langer zoo meer Icere kennen en hoogachten De Redactie van het dagblad Overijssel denkt er even zoo over, omtrent <le veelvuldige vexatiën en den overmoed van de meestezoo groote als kleine ambtenaren der belastingen en levert in No. 97 daarvan weder een staaltjebetreffende een boerenknecht uit Staphorst, die den 15 Jan. jl. voor de cor rectionele Regtbank te Zwolle teregtstondals beschuldigd van cenen Commies beleedigd te hebbengedurende de uitvoe ring zijner function door hem voor een luizebos enz. en voor namelijk voor een landscommies uit te schelden. De Heer Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, trad als verde diger van den beschuldigde op, en hield eene pleitredewaar om de Heeren van Hall Kuijper en consorten zullen lagchen als een bok die kiespijn heeft, en waaraan de X van de Zwolsche Courant No. 9alsmede de s Gravenh. Nieuwsbode cn Drenther Courant een puntje kunnen zuigen. Wij maken den advokaat Verschuur ons compliment, en schrijven het slot der inleiding van zijne voortreffelijke rede hier af: «Gelooft niet, E. A. H. zoo als men het somtijds wil doen «voorkomen, dat zij, die in ronde woorden hunne waarschu- wende stem in het openbaar verheffen tegen het dreigende «gevaar, dat ik u zoo even afschilderde, de voortplanters, «de aankweekers zouden zijn van dien geest van ontevreden- «heid en wrevel. Het zij verre! Neen quales causae tales effectus! van de natuurlijke oorzaken kan men de uit- «werkselen niet stuiten, en men kan deze laatste evenmin be- vorderen door tegen de oorzaken te velde te trekken en te «strijden; zij die den sluijer van de waarheid afligtendie «deze vertoonen zoo als zij is, en op de voortgaande werking «dier oorzaken opmerkzaam maken en er voor waarschuwen, «zij zijn het die hun vaderland liefhebben, en het voor on- heilen die het dreigen, trachten te behoeden; zij zijn het «bijzonder, in tegenoverstelling van hen, welke de kwaalden «invretenden kanker, die den hartsader van de rust en het «geluk van ons dierbaar vaderland verteert, trachten te ver- bergenwelke zich zeiven en anderen de ware werking dier «oorzaken ontveinzen, en zich zclven en anderen daardoor in «eencn slaap wiegen, die gevaarlijk, ja die doodelijk is voor «de toekomst van ons dierbaar Vaderland Het wets-ontwerp ter inwisseling der oude munt werd in Dec. j.l. met overgrooten haast behandeld en aangenomen ten einde paal en perk te stellen aan de schandelijke vermin kingen der oude muntstukken, waardoor, volgens eene matige berekening, hel nationaal vermogen dagelijks met ƒ8000 wordt benadeeld. Men verwachtte algemeen dat nu onverwijld met het inwisselen der grovere muntstukken een aanvang zou ge maakt worden. Maar neen! Eerst in deze maand kwam er een besluit tot inwisseling van natuurlijk van de grootere specie? Mis! het betrof de inwisseling van de weinige oude dubbeltjesdie nog in omloop zijn; van de oude stui vertjes wier som niet noemenswaardig is, en van de smerige achtsluiverstukliendie van het slechtste gehalte zijn, en al len welke geen fatsoenlijk snoeijer onder zijne schaar zou wil len nemen. Men is begonnenwaarmede men had moeten eindigen, 't Is weer een staaltje van echt Nederlandschen zin. Maar waar blijven de Muntbiljetten, de van Halletjes? Men had die zoo voortreffelijk en secuur vervaardigd, dat ze reeds volkomen nagemaakt zijn, éér ze nog uitgegeven waren. Ziedaar reeds eene kleine voorproef van het krediet, dat. men er aan schenken zal Een paar landsvaderlijke potentaten te Zwolle, hebben zich gebelgd getoond over het dagblad Overijsseldat, in anti-nederlandschen zinden staat der ontworpen bruggen en duikers in den Overijsselschen Spoorweg, heeft bekend gemaakt. Ook ons is het, door dergelijken ten kwade geduid, dat wij de rigting van een gedeelte diens wegs in onzen Kaleidoskoop hebben laten kijken, 't Was ook glad verkeerd. Het staat niet aan den Volcke te beoordeelen en in de geheimenissen in te dringenhoe hunne belangen geregeld worden. Hoe lastig zoude het voor de magthebbenden zijnzoo men het volk in zijne eigene zaak inzigt wille geven. Wij beloven beterschap Wij zijn verzocht te melden, dat door den bekwamen gezigtkundige te Zwolleden Heer A. Bramson, de gelegen heid is opengesteld voor zijne behoeftige stadgenooten, die aan een zwak gezfgt of oogziekten lijdencn daardoor in hunne werkzaamheden worden verhinderd, om zich geheel kosteloos van doelmatige brillen te kunnen voorzien alsmede dat alle reparation aan gezigtkundige voorwerpen voor dezul ken gratis zullen verrigt worden. Men twijfelt niet of de edelmoedigheid van den Heer Bramson, zal door die ooglijders op den regten prijs worden- geschat en van zijne aanbieding gebruikt gemaakt worden. Wijh*e, 13 Febr. Even als te Heino wordt door den Burgemeester van Wijhe, sedert de maand December, werk ver schaft aan een aantal dagelijks vermeerderende behoeftigen die 25 cent daags en eene toelage van brood ontvangen ter wijl door een der aanzienlijkste ingezetenen wekelijks ongeveer 500 pond brood aan hehoeftigen wordt uitgedeeld. Ook de Maatschappij tot Nut van 't algemeen deelt brood uit. Een en a ndergevoegd bij de goede politie, welke hiei wordt gehouden is oorzaak dat men in deze Gemeente niet, zoo als in de omliggende, over diefstallen te klagen heeft.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2