Gemengde fSerigten. 4. jl. Zondag is de overlaat de Snippelingsdijk beginnen te werken 't geen door 7 seinschoten moet aangekondigd wor- don om de belanghebbenden te waarschuwen zich en hunne goederen voor het overstroomende water in veiligheid te stel len. Toen deze schoten echter zouden gedaan worden bleek het, dat het geschut wel ■present was, doch de artilleristen, om ze te bedienenmankeerden. In allerijl werden nu on der de burgers oudgedienden opgeschommelddie met alle bereidwilligheid die taak wilden op zich nemen; doch deze verklaardendat er niet alleen kruidmaar ook pomp- en laadstok en verdere gereedschappen noodig warendie alle bleken absent te zijn. In 't kort, de seinschoten hebben niet plaats gehad; men heeft letterlijk Gods water over Gods land laten loopenen de arme menschen zich laten redden zoo zij konden. Zoo het eene belasting gold en er iets tejialen was zou men dan niet gezorgd hebben zijne gereedschappen beter in orde te hebben 5. Devenler telde op 1° Januarij 1845 14,693 zielen. In i845 zijn er meer geboren dan gestorven 57 1 J72 9 ingekomen dan vertrokken 115 Bevolking, op 1° Januarij 1846, 14,865 Sterkte van het Garnizoen 578 Getal inwoners 15,443 Onder de gewone bevolking op 1° Januarij 1846 zijn: Protestanten10,933 Hervormden10,160 (waaronder 5969 Lidmaten) i Christ. Afgesch. Gereformeerden 110 10,933 Evang. Lutherschen 491 t Doopsgezinden172 Roomsch-Calholijkcn3,616 Israëlieten314 Niet geaoemde Gezindten2 14,865 zielen. De 's Gravenh. Nieuwsb. zegt, dat de opvolger van een onlangs over leden Directeur van zeker dagblad (Handelsblad?) een douceur van f 50,000 van den Handelstand zou ontvangen hebben, omdat hij dezer dagen den maatregel van represaille tegen Belgie zoo scherp heeft afgekeurd. Men heeft den voorslag gedaanom op 1 Mei van 't volgende jaar op den Blocksberg een nationaal feest te vieren, daar dan juist 100 jaren geleden de laatste heks in Duitschland zou verbrand zijn. De Burge meester van Heino gaal van liet beginsel uit, »dat het beter is 30 Cents te laten verdienen, duit er 30 te geven. (O) Dachten alle Burgemeesters en Wethouders er zoo over! Mr. A. W. Engelen, Kantonregter te Tiel, heeft Z. M. welgevallen mogen inoogsten over een werk: Alge- mccnc Geschiedenis der Wereld. Deze geleerde heeft ook een schrijven gehad van den Heer E. J. Potgieter over zijn dichterlijk Staats-hervor men. Zie Gids N°. 11, negende jaargang. (Zw. C.) Omtrent dit laatste Engelachtige werk krijgt hij zeker, bij het kruisje van Potgieter, ook dat van den Nederl. Leeuw. Te Tiel zal eene loge voor Vrijmetsela ren worden opgerigt. Te Koevorden heeft het garnizoen Komedie ge speeld ten voordcele der armen netto opbrengst f 98. Eenige jonge heeren te Delft, jl. Zaturdag het voornemen hebbende, om aan onder scheidene aanzienlijke ingezetenen een charivari (ketelmuzijk) te geven werden daarin op eene onaangename wijze gestoord, daar de politie met hare onderhebbende manschappen en een militair piket, vier dier jeug dige knapen in bewaring namen, waardoor de lust der overigen tot ver dere executie verloren ging. Dienzelfden dag werd aldaar een fatsoen lijk heer gearresteerd, als betrokken zijnde in het tumult binnen die stad in den avond van 22 Sept. jl. ln de jongste K. C. is een artikel uit de Arnh. overgenomen, hetwelk eene nieuwe bijdrage levert van liet fiscalisch vernuft en het voortreffelijk karakter van onzen Minister van Finanliën. Hel behelst een paar aanhalingen uit een$ Instructie van van Hall voor de Ontvangers van 's Rijks Belastingen, aangaande .het werk van de vergelijking der Personele huurwaarde met de Kadas- trale bewaringen en met de bekende huurprijzen." Als men dit stuk leest zou men mcenen eene Russische Ukase of Turksche Firma7i a oor oogen te hebben en men verwondert zich niet meer over de vermeer derde opbrengst, ten vorige jare, van sommige belastingen, daar de rü.fers knechten zoo hard hebben moeten werken. - Keizer Nicolaas heeft zich bij zijn laatste bezoek te Warschau minder liet betoond dan in Engeland en gedreigd den vorst Stedehouder den bons te zullen ge ven. Het ongelukkige Polen zal, zegt men, zelfs den laalsten schijn van zelfstandigheid verliezen en bij Rusland ingelijfd worden. Den 18 dezer zal de zoon van den blinden kroonprins van Hanover gedoopt worden, en de gedenkdag van Luthers dood worden gevierd. De tij ding van het overlijden van den zoon van Prins Frederir kwam in Ber lijn aan in den namiddag van den dag, waarop des avonds een hofbal zou plaats hebben, waartoe 1000 gasten genoodigd waren. Het bal werd terstond afgezegd en de spijzen en ververschingen aan de zieken huizen en hospitalen uitgedeeld. De bloemisterij van den Heer de Winter te Utrecht is zoo glocijend verhit geworden, dal gebouw, samt planten en gewassen voor de meer dan Indische warmte bezweken zijn. De Heer Watèraan heeft bij het graf van den Oppcrrabijn te Zwolle in het Hebreeuwse!» georeerdtot groole stichting van het onl esneden pu bliek. Te Gibraltar beslaat een handel- en commissiehuis om jonge meisjes aan rijke Muzelmannen te vcrschagcheren. Ten gevolge van den Represaille-oorlog zullen te Maastricht werkplaatsen worden opge rigt voor het vervaardigen van remonte-stukken uer blanke wapens, die tot hiertoe te Luik werden gemaakt. Een wedewenaar vraagt met waarachtige ernst en opregtheid eene jufvrouw of weduwe Engelsch sprekende (H.B. 1597.) Een valsche vrijmetselaar, naauweiijks de academie van het verbeterhuis te Hoorn verlaten hebbende, is te*s door de politie ingepakt. D°. Stüffken zal eerstdaags het sinds laivg uitgebluschte licht der wijsbegeerte te Leijden weder ontsteken. De Spaansche Ministers hebben de jeugdige Koningin geheele vrijheid ge geven in het kiezen van een' echtgenoot; zelfs de onbeduidendste Afri- kaansche Prins zou tot de mededinging naar hare poezelige hand, niet uitgesloten worden. Hoe liberaal! Te Zutphen heeft het concert op Donderdag en Vrijdagden 29 en 30 Januarij gegeven ten voordeele der R. C. armen door de Leden van het Koor, onder directie van den Muzijk- meester J. B. Siebelink, opgebragt, na aftrek der zuivere kosten, 323,18% en het concert op Donderdag den 5 Februarij in de Groote of St. Wal- burgs-Kerkten voordeele der algemeene armen door de Leden van bet Corpsmuzijkanten der Stedelijke schutterij aldaar, onder directie van den Kapelmeester J. F. W. Hess, na aftrek der zuivere kosten, f 479,43%. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 1 Febr. 59 palm 9 duim 2 6Z 5 3 61 3 4 61 4 5 Febr. 61 palm 2 duim. 60 9 AGIO OP HET PRUISSISCHE GELD. Voor Wissel zigt op Amsterdam f 1.00 p°/0. .1 md. 0.60 MARKPRIJZEN te ZWOLLE, 6 Februarij. TARWE 11.00 a 11.25. ROGGE ƒ8.50 4 9.00. 8.25 4 8.50. BOTER ton 17.25 a 17 50. BOEKWEIT GRAANMARKT te DEVENTER, Vrijdag 6 Februarij. Wegens den hoogen waterstand, waardoor de toegang tot de stad v5n alle zijden zeer bemoeijelijkt wordt, was de aanvoer van alle graansoorten onbeduidend, en werden dientengevolge hooge prijzen besteed, als: voor TARWE, van f 10.50 tot f 11.50. ROGGE, van f 8.40 tot f 9.00. BOEKWEIT, van 8.00 tot ƒ8.70. GERST, van ƒ5.60 tot f 6.25. HAVER, van ƒ3.50 tot 3.80. PAARDEBOONEN en GELE ERWTEN niet aan. Eene partij Oldenburger ROGGE is, op 118 pond (oude Amsterdam- sche schaal) tot 8-90 per mud verkocht. BOTER. Om bovenstaande reden was de aanvoer aanmerkelijk min der dan de vorige week, ook was de kwaliteit nog niet verbeterd. Prijs le soort 16.50 4 16.75. 2e soort 15.00 4 15.50. AARDAPPELEN, puik beste soort ƒ4.00 het mud. Doorgaande markt prijs 3.50 het mud. De aanvoer bedroeg 30 4 40 mudden, ln de1 volgende week wordt eene aanzienlijke partij uit het Hanoverscbe vei wacht van uitnemende hoedanigheid 4 4.00 het mud. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. Ondertrouwd: H. v. d Berg met J. Mol. Gehuwd: 30 Jan. W. B. v. Straalen met H. Albrecht, wed. van Omen. 5 Febr. J. A. Uilbert met P. Kemeling. Bevallen: 29 Jan. J. P. v. Eysselsteyn, geb. de Bruin, Z. A. C Gijswijt, geb. v. Stegcren, Z. H. Smit, geb. ter Voorde, D.C. C Damman, geb. v. d. Vegte, D. 30 dito. J. Loscman, geb. v. Gai ner, Z. 31 dito. M. Weener, geb. Smit, Z. 2 Febr. M. E. Soer geb. Lange, D. J. Smit, geb. Loman, D. W J. Nellensteyn geb. Klinkert, D. 3 dito. F. Leferls, geb. Koersen, D. 4 ditc M. Zuidberg, geb. ten Bosch, D. A. Hogenkamp, geb. Mulder, Z. Overleden: 28 Jan. A. Gerrits, 9 w. 29 dito. L. Smit, 50 j. - 80 dito. U. J. Herzfeld, echtg. van U. M: Lawenstam, 64 j. 1 Febi W. Westerop, 4 m. 3 dito. U. v. d. Voort, 10 m. 4 dito. H. Kast( 5 w. L. Schutte, 16 d. ONDERTROUWD te DEVENTER, 31 Januarij. E. J. Middelbeek, 24 j.met A. Baltesen, 22 j, W. J. Brinkma- 24 jmet J. Gelderman, 27 j. J. Veldhoen, 24 jmetF. Bie veld27 j. BURGERLIJKE STAND te ZUTPHEN. Gehuwd: 3 Febr. J. D. Woltcrbeek en C. C. G. v. Hooflf. 4 dito H. T. Visser en C. W. Vlasveld. Bevallen: 28 Jan. D. II. Sleijster, geb. Colenbrander, D. 29 dito. S. F. Soetens, geb. v. Sittert, D. J. v.d. Velden, geb. Kersenboom, Z. 30 dito. J. Wijcrs, geb. v. Bijleveld, Z. 2 Febr. B. Aalders geb. Leerink, D. 4 dito. T- Schouten, geb. Bakker, Z. Overleden 29 Jan. G. J. Borninkhof, 83 j. 30 dito. J. Knol, 3 m. G. Bruiningsgeb. Gollenstede, 49 j. 31 dito. C. Bosman, 60 j. Levenlooze D. vanG. H. J. Teerink. 1 Febr. A. Hendriks, 9 j. A. G. E. Thiolgeb. Uarmsen51 j. 3 dito. F. Rijkén v. Olst, geb"? ten Voorde, 58 j. 4 dito. H. Koster, 15 m. BURGERLIJKE STAND te APELDOORN, van 30 Jan. tot 6 Febr. GetrouwdR. Aarts en J. van 't Loo. Bevallen: G. Jansen, geb. Mulder, Z. II. Oosterman, Z. A. Ter Wel, geb. Dekker, Z. G. Huigen, geb. Disbergen, Z. C. Huis kamp, geb. Straatman, Z. II. Freriks, geb. Sterk, D. J. Waan ders, geb. Bultman, Z. J. Vfagcnberg, geb. Hullcman, -Z. T Slijkhuis, geb. Westerik, Z. D. Koldenhof, geb. Euhorst, D. OverledenB. Koller, 2 j. II. Peters, 36 j, M. B. Ligt, 1 ra. - '-A. lvruitbos, buisvr. van J. de Kroeze72 j.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3