koning was, duldde ik geen minister, die bij eene audiëntie vloekt, als een matroos. Luister," ging hij voort. »Ik reis thans met een Kijkkast »en daar mij dat verveelt, zoo wil ik nu een dagbladschrij ver worden; ik heb zoo veel nieuws, dat de duivel van Souljé er beschaamd over zou worden; maar daar ik »geen beste schrijver ben, zal ik u dicteren; want gij zijt te «dom, om iets meer te kunnen. En nu tot weerziens!" Met een trok hij zijne beenen uit het vuur en ging naai de deur. »»Maar, mijnheer Sam^l mijn lieve heer Samiöl!""^schreeuw de ik, »»uwe beenen zitten vol vuuren daar kunnen onge in) lukken van komen."" »'t Is steeds geassureerd voor dubbel de waarde, Hollan- »landertjeantwoordde hij, zich omkeerende en de lange magere vingers knapppnde»cn blijft er nog ondernemings- i)zucht in Holland over, dan te speculeren op een ongelukkig toeval in eens ander mars ongeluk." Waarde lezer! thans is het u bekend, hoe ik Samiöls knecht en klerk geworden benge begrijpt tevenshoe mij .de Stem men uit Vondels graf geworden zijn. Op bevel Samicl. Onder het Patronaat van Prins Hendrik is dezer dagen eene Sociëteit tot stand gekomen, getiteld: Koninklijke Nederland- sche Yacht-Club welke naam alzoo is zamengesteld uit twee Nederlandsche en twee Engelsche woorden. Jammer, dat men voor de beide laatste geene goed Hollandsche heeft geno men't was nationaler geweest, 't Is vreemd; vroeger ont leenden de Engelschen en Franscheninzonderheid vele cee- termen van de Nederlanders, en nu verkiest men het verën- gelscht hollandsche woord Yacht boven het echt Hollandsche Jagt. 't Is zeer vriendelijk, een compliment aan Albion Maar hier komt nog bijdat in de Statuten der Sociëteit bij het artikel over de opneming van buitengewone en honoraire ledeneene speciale uitzondering ten gunste der Engelschen is gemaakt. Deze beleefdheden steken echter vrij zonderling af bij die blijken van toegenegenheid, welke Engeland in den jongsten tijd aan Nederland heeft betoond, onder anderen maar wij willen geen oude koeijen uit den sloot halente minder, daar wij in de aanstaande lieve meimaand eene visite van Koningin Victoria te wachten hebben, als namelijk de kraampartij van H. M. als naar gewoonte goed afloopt. Men schrijft ons uit Beekbergen: )>Wij zagen in de Ge mengde Berigten van uwen vorigen Kaleidoskoop dat het tijd stip met rassche schreden nadert, dat heel Nederland ééne groote Bedelaars-Kolonie zal wezen. Onze gemeente tracht, zooveel haar mogelijk, wat Beekbergen betreft, dit te keer te gaan. .Zoo is hier van wege den Kerkeraad eene inschrijving geopend, om zoodanige minvermogenden, die werken kunnen, maar geen werk hebbentegen een bepaald dagloonvoor kór- teren of langcren tijd en aan een meer of minder aantal per sonen, naar gelang men heeft ingeteekend arbeid te, verschaffen. »Het gevolg van dezen maatregel is reeds geweest, dat een groot getal aan het werk is gestelddat zelfs ei handen te kort komen, om de inteekenaren te kunnen voorzien. Men ziet nu volstrekt geen ingezeten als bedelaar, de gemeente meer afloopen. Mogt deze zoo Duttige inrigting veel navolging vinden ook in naburige grootere gemeentenuit welke wij dadelijks overstroomd worden van bedclaais en landloopcrs, om giften af te persen. Men zou daar dan ongetwijfeld ook eene groote bezuiniging in den Soepketel bespeuren, daar men dit verkwikkelijke en versterkende voedsel, alleen aan gebrek- kigen en ouden van dagen zou behoeven uit te reiken; terwijl thans ouden en jongen er van profiterenen daarbij in de gelegenheid gesteld worden, om te kunnen bedelenen zulks veelal ook moeten doenbij gemis aan arbeid. ])e fleer van Schreven deelt in de Zw. C. van jl. Dings- dag den staat der bevolking mede van Zwolle, Deventer en Kampen op 1°. Jan. 1846. Het zielental te Deventer komt daarop voor, als te bedragen 14,935. 4 Juiste getal is ech ter 14,865, zoodat ZEd. zich 120 zielen heeft verrekend, 't Abuis zit in 't cijfer der bevolking op 1°. Jan. van het vo rige iaar, dat hier op 14,813 is gesteld en slechts 14,693 moet zijn. 't Is te hopendat de opgavenomtrent andere gemeenten, naauxvkeuriger mogen bevonden worden. Men verneemt, dat het terrein, waarop de Yalkenjagt bij het Loo voornamelijk gehouden werd, door den Heer de Me us gekocht istot groote ergenis van Prins Alexander en andere Liefhebbers van dit jagtvermaak; zoodat die jagt daar tel' plaatse wel niet meer uitgeoefend zal kunnen worden. Volgens ontvangene berigten heerschen in de Graafschap Zutphen de Berkelnooden weder in hooge mate, niettegen staande de daaromtrent vroeger aangehevene klagten en de waterbouwkundige opnemingen van den Heer Staring: al klagende verzuipt menen laat zich verzuipen door de eigenbaat van een blinden Aristocraat. Do Gouverneur van Overijssel heeft, naar aanleiding eener Missive van Z. E. den Minister van B. Z. de St.edelijke- en Gemeente-Besturen ter kennis gebragt, dat in het Koninkl. Besluit van 9 Dec. jl. over het uitwijken van Stoomvaartuigen en Zeilschepen, in art. 14 eene drukfout is ingeslopen staande daar aan het slot: «vóór dat de vaartuigen geheel stilstaan," hetwelk moet zijn: vóór dat de werktuigen geheel stilstaan. (Zoo men alle zoogenaamde drukfoutenwaarvan onze staat stukken wemelenwilde aanwijzen en verbeterenzoude de Staats-Courantal nam ze ook 't formaat van het monsterblad Nederland aan, niet voldoende zijn, om ze allen dagelijks op te nemen). De Arnhemsche ex-Miniatuur-Courant van 24 dezer, be vat een merkwaardig artikel, onder het opschrift: »Eene »Regtspraak gelijk er meer zijn volgens een Persische Oor- r.kondé)dat wij dringend ter lezing aanbeveleninzonder heid aau de ïïeeren Mr. C. W. A. Baron van ILversolte tot den Doorn j en Mr. J. Westenberg, Regters in de Arrond. Regtbank te Zwolle. De Administratie der Belastingen heeft jl. Dingsdag voor de Arrond. Regtbapk te Deventer, al weder eene zaak verlo ren'.! Zij wilde den Deventer Agent der Rijn- en IJssel- Stoomboot-Maatschappij een patent van Buitenlands Expediteur opdringen. Nog twee a drie processen vermeende vorderingen van de Miris betreffende, zijn aanhangig. Gelukkig, dat er nog onafhankelijkeregtschapen Regters zijn Omtrent de zoogenaamde Vrijwillige Leening, zegt de Troonrede, dat het Nederlandsche volk daarvan voordeelige vruchten zal trekken. Dus .die vruchten moeten nog geplukt worden. Tot nog toe heeft de Regering ofdeMiris<7ephz/c<en wel de vruchten (namelijk, want van pluhkerij ineenenanderen zin kan hier geene sprake zijn), de geldendie de natie voor de Vrijwillige Leening heeft opgeofferd. Wij verheugen ons ech ter, dat ook aan ons de beurt schijnt te zullen komen, om daarvan vruchten te plukken. Waarin ze zullen bestaan is nog een raadsel. Wij hopenin de afschaffing van eene goede pert ij Opcentenof van de Gemaal- of Zur/'-belasting. De keuze is ruim geDOcg. Houdt moed, Nederlanders! De "tijd baart rozen Het Stedelijk Bestuur van Zutphen heeft een nieuw Reglement op de Wekelijksche Markten gearresteerd, hetwelk den 26 Maart aanstaande in werking zal worden gebragt. Het getuigt van wijsheid en goeden wil der regeringom de ware belangen der stad zooveel mogelijk te bevorderendoor handel en nijverheidin stede van te belemmeren te begun stigen en aan te moedigen. Zoo worden, onder anderen, des Donderdagsvan Wagens en Karren, die kennelijk met markt- producten zijn bevracht geweest, geen weggeld gevorderd, terwijl het bruggeld bij het terugkeeren wordt gerestitueerd. Een lesje voor andere Stedelijke Besturen! vaaa E$©v£fla4es»8 1. Burgem. en Weth. hebben den ingezetenen herinnerd aan de bepaling der weiT op de Personele Belasting naar tijds- gelang in de Suppetoirc aangiftenen wel speciaal aan de art. 37 en 4*2; zullende die wet, gedurende eene maand, da gelijks, behalve Zon- en Feestdagen, des voorm. van 10 tot 1 uur, ter Stedelijke Secretarie ter inzage liggen. 2. Wegens den hoogen waterstand van den IJssel, teeke- nende gisteren avond ten 5 ure 57 p. 5 d.is de Schipbrug afgenomen. 3. Gisteren vertoefde hier eenigen tijd voor de stad, om na afloop der markt door de af te nemen schipbrug te pas seren eene nieuwe kolossale en fraaije Stoomboot met een dubbel stel ketels, vervaardigd in de fabrijk van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, en be stemd voor de Frankforter-Stoom-Slecpdienst-Maatschappijte Frankort. a/M. 4. Omtrent, de bekomene autorisatie van de Hooge Rege ring tot het bouwen eener nieuwe Kazerne c. a. kunnen wij nog mededeelendat tevens daarbij de hopge goedkeuring van het plan werd te kennen gegevenen betuigd datzoo een en ander op dien voet werd uitgevoerder geen voortreffe lijker werk van dien aard in ons land zal gevonden worden, dat nergens de troepen beter zullen gehuistvest zijn-" 5. Jl. Zaturdag is te Deventer in openbare veilig verkocht

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2