Gemengde Berigteu. ikt en uitgegeven is van dezelfde grootte als onze Kalei- boskoop en ziet er uiterlijk goe.l uit. De inhoud zal steeds gewijd zijn: 1. aan een Overzigt van >t nieuws der week2. Courant-C. 'iele3. Plaatsbeschrijving 4 Verhalen enz.5. Rrcsnciën van uitgekomen werkenen 6. een Allerlei- In b/Sv- eerste dubbel Proefnommer hebben wij nog geene bepaalde politieke kleur kunnen ontdekken. Eene ophemeling Tan de Drentsche Courant is geen gunstig teeken. Het be treft toch dat Provincia/ce% blaadje, waarin een onsterfelijke $r Brrrrof consorten den domper spelenzoowel in 't Staatkundige als in het Kerkelijkeultra-ministriëlendie zich niet ontzien hebben om mannenals Torbecke en van Rech- teren, in een ongunstig daglicht te plaatsen, en nog onlangs, vermetel genoeg, hebben getracht, om de tegenwoordige ver volgingen der drukpers te verdedigenen een blijkbaar wel gevallen daarbij betoonden. Alvorens echter een bepaald oordeel over onzen nieuwen broeder te vellenwillen wij hem nader leeren kennenen daarna ons gevoelen nitenin hoeverre hij eene aanbevelende reispas verdient, of dat het wenschelijk zou zijn, dat het voertuig van den Rode in den IJssel verongelukte!' Wij hopen intusschen van ganscher harte het eerste; en hebben ook redenen om te verwachtendat er smakelijke vruchten van eenen vuehtbaren boom zullen aangeboden worden. Wij meenen de Overijsselsche Fabr ij kantenkunstenaars en werkbazen te moeten herinneren aan de Tentoonstelling van voorwerpen van Kunst en Nijverheid, welke dezen zomer te Kampen zal plaats hebben, en welke stukken daarvoor bestemd, tusschen den 11 en 30 Mei aanstaande moeten inge zonden worden. Men heeft opgemerktdat inzonderheid Deventer fabrijkan- ten en handwerkslieden een verkeerd denkbeeld van eene zoodanige Tentoonstelling schijnen te hebben, en van oordeel zijndat ze slechts voorwerpen moet bevatten van nieuwe vindingen of die een ander opzigt boven hun Fabrijkaat, elders uitmunten. Vandaar dat men veelal niet kan besluiten zijne producten ter tentoonstelling op te zenden. Het hoofddoel is echteren hierop dient men vooral te let- let, om aan Ie toon endat in eigen land, in eigen provincie in eigen gemeente voorwerpen tot algemeen gebruikgeiicf of vermaak, op de doelmatigste en de minst kostbaie wijze kunnen vervaardigd worden en dat er blijken worden ge geven hierin meer en meer vorderingen te maken. Het is van 't grootste belang, zoowel voor deFabrijkanten kunstenaren en handwerkslieden zclven, als voor het publiek, dat het van algemeene bekendheid wordt, welke voorwerpen, tot welke prijzen en door en bij wie dezelvevervaardigd worden en te bekomen zijn. Dat elk hunner dan zoo veel mogelijk, door het leveren van bijdragen van eigen vlijt, kunstbekwaamheidof eigen vindinghet gezegde hoofddoel der Tentoonstelling bevordere! Nadere inlichtingen zijn te bekomen, te Deventer bij de Heeren J. L. Nering Bögel en J. W. Rirnie alsmede bij elk gemeentebestuur der Provincie. Het is opmerkelijk, dat de Presidenten van de Arrond. Regtbanken te Arnhem en Zwollena de pleidooijen in de zaak der Heeren Thieme en van Hulst, beiden ongesteld zijn geworden. Menigeen denkt hier aan meer dan een bloot toeval. De Katsen jammergelijk de A. C. het noemt, van den Zwolschen President moet echter vooibij zijn Z. E. G. en de overige Regters hebben kunnen goedvinden, den Heer van Hulst jl. Donderdag te comdemncren tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren en in de kosten. Maar 't zal nog wel niet in 't vaatje zijn waar t in zuren zal. Als een staaltje hoe weldadig de Koloniën van Weldadigheid tegenwoordig werkennu de vrijwillige opzending van behoef- tigen zoo mocijelijk wordt gemaaktkunnen wij mededeelen dat éen huisgezin te Deventer, uit acht personen bestaande, die het helaas niet langer konden uithoudenin Zwolle en omstreken zijn gaan bedelen, met het doel, om wegens land. looperij te worden opgepaktgevonnisd en in de weldadige Koloniën tot straf!onderhoud te vinden. Het hoofd van een ander huisgezin te Deventer heeft hetzelfde kunstmiddel aangewenden ook met succes. Van achter de traliën te Zwolle schreef hij aaiv zijne achtergeblevene vrouw en drie kinderendat zij zich niet ongerust over hem moesten ma kenwant dat hij den kost had, en met velen, die op de. zelfde wijze in dergelijk geval verkeerdenna drie maanden gezeten te hebben, naar het Luilekkerland zoude vertrekken. Een derde voorbeeld, van een jongeling, eveneens uit Deventer, kunnen wij aanvoerendieuit eergevoel niet in de plaats zijner woning willende bedelennaar Zwolle trok om aldaar bedelende gevat en veroordeeld te wordenten einde op de O miner schans te worden verzorgd. Daar wij de waarheid boven alles wenschen te huldigen achten wij ons verpligtomtrent het medegedeelde van zeke ren substituut te verklarenbij nader onderzoek de overtui ging te hebben bekomendat men ons dienaangaande geheel valschelijk berigt had, en die Heer zich bij het bedoelde di ner, wel verre van zich in eenig opzigt berispelijk te hebben gemaakt, integendeel zich op eene zoo verdienstelijke wijze heeft gedragendat hem de onverdeelde achting van de verschil lende partijendie hierbij tegenwoordig warenis ten deel gevallen. ZEds reputatie is, gelooven wij, ook te wel ge vestigd, dan dat zelfs zulk eene toedichting die eenigzins zou kunnen schaden. Gelijk te verwachten was heeft de Belgische regering wraak genomen over de onbedachte represailles van het Nederlandsehe Gouvernement. De Gelderschc bedorven-aardappelen-vrijwillige-geldleening, tot een be drag van f 75,000, ten behoeve van kale gemeenten, is door de Prov. Staten goedgekeurd. Te Zulphen tot leeraar van het Gymnasium be- noemd de Heer Schüssler, Doctor in de letteren te Utrecht. Op eci^ dorp in Noord-Braband zijn sedert 15 jaren nagenoeg 300 onwettige hu- welijkeu gesloten, daar eenvoudig een klerk, in plaats van den Burge meester, als ambtenaar van den burgerlijken stand, dat werk verrigltc. Een polier te Lincoln heelt voor de jongste kersmis-markt te Londen maar eventjes 2400 ganzen1000 eendvogels en 500 kalkoensche hanen geslagt. De collecte voor de armen te Amsterdam heeft de aanzien lijke som van ruim f 56,000 opgebragt, maar daar zijn ook notabene maar ruim 50,000 volstrekt noodlijdenden en 2200 behoeftigen: 4/5 der bevolking! Volgens de jongste parlikuliere bcriglen met een ster- rentje heerste er te Kaïro groote toebereidselen tot de bruiloft der dochter van Mehemed-Au die den 11 Dec. zoude beginnen en 6 dagen duren. De regering had al het gevogelte, alle boter en 12,000 schapen in beslag genomen; de soldalen bekomen gedurende 2 maanden noch zeep, noch olie, ten einde de onderkoning de bruilofls-lanipen voor zien en de paleizen zuiveren zou kunnenNiettegenstaande de jongste stormen, die onlangs hebben gewoed, was de Kuindersche gemeente op Zondag 28 Dcc. zoo geheel van wind verstoken, dat hel orgel, na den eersten regel te bebbcn gespeeld, geen enkelen toon meir kon voortbren gen (Z. B.) Art. 15 der nieuwe wet op de jagt zegt: »het is verboden de eijeren van eenig vliegend wild te zoeken of te rapen." Men verwacht nu eerstdaags eene belasting op de haneneijeren. Men leest than* veel van roven, stelen en kapen: Kapen in het klein, kapen in het groot, 't is al kapen wat men hoort. Mercuriusje op de beurs te Amsterdam zal men eenc brievenbus, in den smaak van eene oud-hollandsche kerkstoof, ouder de voeten plaat se,,. 'fe Zulphen hebben ccnige voorname parlikulieren, de som van f 105.26 voor de ongelukkige llattemers bijeengebragt. De Heer Ro zenveld en de familie Bakker wedijveren aldaar in het geven van too- neelvoorstellingen. Eene moeder te Zièrikzee heeft haar kind ten doop gehouden, niet een doek, hoed en waaien, die op 8 dagen zigt te koop waren gevraagd. Na afloop van het feest werd alles te duur bevonden en knorrend teruggegeven!! v. d. Post te Utrecht liecft onlangs uit gegeven: «Grondige genezing der hardlijvigheid, of middelen en wegen, ,om llc lijders, zonder pillen of purgeermiddelen van de hardlijvigheid »te bevrijden; voor een ieder begrijpelijk gemaakt door Dr. G. Steejuiau- ser." Een probaat middel voor hardnekkige belastingschuldigen! De Dragonders zijn uit Rijssen te Deventer teruggekeerd. Men spreekt van een heldendicht in 10 zangen, de togt naar Üijssenopgedragen aan Z. E. den Minister van Oorlog. De koning van Wurtemberg is genoegzaam hersteld, cn laat bedanken voor t vragen. Die van tlan- nover gaat pbysiek den gang, dien hij in 't staalkuudige zoozeer bemint achteruit. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens S ure. 11 Jan. 47 palm 0 duim. 15 Jan. 38 palm 2 duim. 16 35

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3