advertentie-blad. NIEUWS- El 17 Januari j 1846 N 3 TraJhcSd van ESriifcpea's. AM1CL, Dit blad verschijnt geregeld alle Zatur- dagen. De prijs van liet abonnement is voor Zwolle, Deventer, Zutphen en Apel doorn 50 cents in de drie maanden overal elders franco per post 62% cent. Alle postkantoren nemen bestellingen aan. De prijs der AdvertentiVn is van één tot vijf regels 25 cents, en 5 cents voor eiken meerderen regel, behalve 35 cents zegcl- regt bij iedere plaatsing. De Advertentiën moeten vóór Vrijdag middag 4 uur zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franco geschieden hetzij door be middeling der Postkantoren, of te Zwolle bij G. J. Schutte; Deventer A. Ter Gunhb; Zutphen, J. H. Mellink en Apeldoorn, B. Gunning. Te Kampen bij de Gebr. Fels. «Niets bewijst zo klaar de zwakheid van alle Regeeringen «welker grondslagen het geweld is, als de geschiedenissen van «ons vaderland," aldus begon onze voortreffelijke vader- landschc schrijver, S. Stijl, reeds zijne 'Opkomst en Bloei der Vereenigde Nederlanden; en hoeveel is er na zijnen tijd, niet alleen in ons Land, maar in de gansche wereld, gebeurd, om de waarheid van dit gezegde onloochenbaar te bevestigen. Alleen voor onze Utopiaansche Bestuurderen schijnen die les sen verloren te gaan; zij schijnen hun brein zoo uitsluitend op fiscale wetten te spitsen en zich in de Napoleontische de creten te verdiepen, voor alles wat den volke nog meer kan drukken en bezwaren, dat er geen tijd overblijft de onwraak bare lessen der geschiedenis te raadplegen. Getuigen hiervan het opgewarmde keizerlijk decreet ter verzending van brieven en kleine pakjes, en de pogingen, die worden aangewend om de drukpers in kluisters te slaan. «De vrijheid der drukpers is de koninginne der aarde, wie haar verbreekt zal door haar verbroken wordenzegt Mr. D. Donker Cürtius. Maar wat beteekent vrijheid van Drukpers, indien men het gebruik maken dier vrijheid op alle wijzen belemmert en moeijelijk maakt, zoo men die vrijheid met goud koopen en betalen moet? zoo er nieuwe wetten gemaakt worden, om die te verstikken? zoo er processen tegen vermeende delicten worden ingesteld? Noemc dit vrijheid van Drukpers wie wil, wij noemen het slavernij. Reeds zagen die Leden der Tweede kamer, die zien konden en wilden, eene poging tei bekoiting dier vrijheid in de schijnbaar zoo geringe wijziging onlangs in de Zegelwet gebragt, en zelfs den onbevangenste en meest bezadigde moeten de teckcnen in 't oog springen, die maar al te zeer bewijzen, dat de behoudende partij zich ovei den in vloed der Drukpers verontrust. Geene Regering nu, die in bet belang, in den geest der Natie regeert, behoelt do Diuk- pers te vreezen. »Zij heelt de wonden, die zij slaat, sprak Napoleon, toen hij als Consul de sympathie des volks bezat. Slechts toen willekeur en dwang het hart des volks van den Keizer vervreemd haddenwerd dc Drukpers aan banden gelegd. Waarlijkzoo één beginsel in een vrijen constitutionelen staat onwankelbaar moest staanhet is dat van de vrijheid der Drukpers -die vrijheid, welke, zoo zij alleen overbleef5i 9 de eindelijke herwinning van al de overige zou verzekeren. Alle middelen, om die te fnuiken, zijn slechts voorteekenen, die een naderend onweder voorspellen Stemaiicsi nit VOAÖELS graf. No. 1. Op den prooien man. Eer hem, die 't arme vaderland Dorst redden uit de vlam En tot het blusschen van den brand Het goed van weeuw en weczen nam Men moest in 't helsch gebied den held tot Redder doopen Die, blusschcnde den brand, de burgers heeft verzopen. No. 2. Gesprek tusschen VONDEL en de Nederlandsche Maagd. V. Wie roepen met gekrijt, om hulp en otu erbarmen? M. 't Zijn armen. V. Is dan het Holland niet het Holland van weleer? M. Niet meer. Y. Waar is der vad'ren bloei, die zorgde voor hen allen? M. Vervallen. Y. En heeft het volk geen moed uit vroegrc deugd geraapt? M. Het slaapt. V. Wie sloopten zoo de deugdgeërfd van Hollands vaders? M. Verraders. Y. Maar moed volgt op de schaamte, en straf volgt op den haat. M. Te laat. V. Zal ras der vad'ren leeuw een beter lot verwerven? M. Neensterven. Y. En werpt gij dan den hoed der gouden M. Op 't graf. KALEIDOSKÓÖF ZWOLLE DEVENTER ZETPOEN APELDOORN.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 1