€cmcugde Berigtcu. Men zoekt nu op eene andere wijze naar eenige inlichting. In een onlangs te Brussel verschenen werk Moeursusages et costumes de tous les peuples du mondepag. 56) lezen wij »dat in 1825 het Britsche Gouvernement de opperheerschappij „van Singapore binnen de tegenwoordige grenzen gekocht „heeft van den Koning der Nederlanden en de Maleische vor- »stcn van Djolcor (de toenmalige bezitters van het eiland) voor „eene som van 60,000 francs als hoofdsom cn eene jaarlijk- sche rente van 24,000 francs aan elk der concessionarissen Als men in 't oog houdt, dat Singapore destijds eene nie tige en onbeduidende bezitting was, terwijl eene vestiging op Bornéo voor de Engelschcn van het grootste belang moet ge acht worden, dan is het allezins te begrijpen, dat het En- gelsche gouvernement daarvoor gaarne eene oneindig belang rijker som zoude veil hebben. Het juiste hiervan sthijnt ech ter nog duister te zijn. Welli^t zou men er meer van we ten zoo menmet een ring van Gygesde laatste reis van zeker Hoog personaadje naar Engeland mede gemaakt had. Wij durven echter niet meer zeggen; want zeer waarschijn lijke gissingen zouden nog gevaarlijker kunnen zijn dan beoor deelingen van zeker staatstukdat door velen als beneden alle kritiekdoch door de magthebbenden als boven alle kritiek verhevenbeschouwd wordt. (Ingezonden.) (1) Mijnheer de Redacteur. Hoogst onaangenaam was het mij de woorden: neene nieuwe stedelijke belasting te Deventerin uw vorig blaadje te lezen. Over het noodzakelijke van dezelve niet meer willende uitwij denzal ik mijn gevoelen over de voorgedragene ontwerpen aan het publick mededeelen. Wat eene yerhooging met eenige opcenten op de Personele Belasting betreft (2)deze zou het onregtvaardige en onevenredige dier belasting nog vermeerde ren. Bestond ze in het geheel nieter zouden zoo vele kla gers, vooral onder de mindere standen niet gevonden worden. Wat de turf betreft, deze is naar mijn oordeel de eenigste welke ieder, in evenredigheid van het voordeel, dat hij van het garnizoen trekt, het minste zou drukken; want alle leve ranciers van hooistroo vlcesch groenten kruidenierswaren en brood elke eigenaar van verhuurd "wordende kamersvan sociëteitenherbergenja de geringste tapperij heeft het grootste belang bij een garnizoen en,gebruikt in-evenredigheid met de andere burgers zijn turf (3). Maar eene belasting op de wijnenop voorstel van de geachte Redactie, zoude, be halve het groote bezwaar met den uitvoerzeer onregtvaardig zijn, daar toch de mëestepariikulieren belasting zouden moeten betalenzonder ecnig voordeel bij eene nieuwe kazerne te hebbendaar men hierbij in aanmerking moet nemenwaarom eene buitengewone belasting zal geheven worden. (4) En wat Wij hebben liet woord concessionarissen onvertaald gelaten, daar dit sedert liet bestaan der Etujelsche spoorwegen in ons land genoeg zaam bekend mag voorondersteld worden. (1) Ofschoon wij voor het grootste gedeelte niet de in dezen bevatte argumenten niet kunnen instemmen, hebben «ij uil onpartijdigheid de opneming niet willen weigeren. (2) Dicrvan is geene sprake meer, om de eenvoudige reden, dat meerdere stedelijke opcenten niet de Wel op de Personele Belasting zou strijden. (3) Beleekent dit, dat ieder turf brandt in evenredigheid van het voordeel, dat hij bij bet garnizoen beeft, dan moet de Pontsteeg (waarin de Kazerne zicli bevindt) wel één groot turfvuur zijn, en vele bonderde ingezetenen in de Kolonies enz. niets dan hout of steenkolen stoken. (4) De onregtvaardighcid dezer belasting schijnt ons zoo groot niet, daar weinige wijndrinkers geen direct of indirect belang bij bet bouwen eener nieuwe kazerne en een talrijk garnizoen hebben. Bovendien kan deze belasting uitgewonnen worden, en valt voornamelijk op die klasse, welke ze 't minst bezwaart. Daar bet wel tot de hersenschimmen be hoort, cenc belasting te vinden, die in casu volkomen evenredig zou drukken, vinden wij 't oneindig billijker en regtvaardiger, dat de smalle gemeente,die wel 't minste belang bij't garnizoen beeft; ja, voor wie dit zelfs schadelijkdoch wie de turf eene noodwendige behoefte is, de belasting zou betalen in plaats van den rijken wijndrinker, die bij de zou van de invoering eener belasting op den wijn het gevolg zijn? Mindere consumlieen daardoor mindere opbrengst dan de raming, ten nadeele van stad en land. De redactie deed dit voorstel uit aanmerking, dat de wijn een artikel van louter weelde is; doch het is mijns inziens een voornaam handelsartikel niet alleenmaar bij de toebereiding van hoe vele geneesmiddelen heeft men den wijn niet noodig? Men denke slechts aan de versterkende quina op wijn; nadat de zieke den geheelen apotheek heeft doorgeloopenbeveelt men een glas wijn aan tot herstel zijner krachtenen eindelijk nogde zoo min kostbare en verzachtende geneeskracht van den wijnmoer voor eenige uitwendige kwalen bij menscheD doch bijzonder bij de paarden. (5) Een tweede voorsteltot verhooging der belasting op het gedisteleerdwas altijd aanneembaarder, daar er reeds eene belasting met al derzei ver formaliteiten op bestaat, en het zelve zoowel door den voornaamslen als door den gcringsten gebruikt wordt. Maar waarom juist de belasting op een en kel Handelsartikel gelegd, en de reeds zoo zeer gedrukte bur gers nog: meer belast? Zou het niet wcnschelijk zijneen zwaar stedelijk patent te heffen van alle reizigers voor buiten- landsclie huizen, even als zulks in andere' landen plaats heett, daar deze heeren meestal (in eenige artikelen namelijk) eerst de kooplieden atloopen, om zich dan bij de particulieren te vervoegen. (6) Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verpligten Een uwer medeburgers. De Zicrikzeesclie Nieuwsbode is nu ook in groot formaat met de rid derorde van de blaauwe Eikenkroon Verschenen. De Keizer van Rus land heeft zich te Rome eene lijst doen geven der personendie voor schulden gevangen zittenen is voornemens die schulden uit de wereld te maken. De Paus, zegt men, zal van Z. M. ten geschenke ontvan gen een groot met brillanten versierd altaarkruis van massief goud ter waarde van een millioen scudi. Tot gemak van den handel is de invoer van aardappelen iu Nederland nog met 2 Ct. per mud belast. Minister Schimselpenninck is Grootkruis geworden van den zieltogendent Nederlandsellen Leeuw welligt wegens de voortreffelijkheid van Z. Exc. wetsontwerpen, of als een afscheids-eadeau tegen zijne aanstaande abdi. catie. Als zijn opvolger noemt men thans vrij stellig den Nederl. Cicero den lieer van Rappard, Lid der beste Kamer, en President van hel Prov. LI of van Gelderland. Volgens bet Journal de la Haye is de Heer Ro- ciiussfcPi den EEN en dertigsten September Je Batavia ontscheept. Nabij Dudley-Hill is eene oude tante van 84 jaren, gedeeltelijk door de ratten opgevreten gevonden, en te Hereford'een dito dame van 70 jaar iu eene slaapwandeling uit het vensterraam op de straat gevallen, doch beeft zicli weinig bezeerd. lil Driekoningen nacht (6 Jan.) zijn te Goes drie tweelingen geboren, wat op eene bevolking van ruim b000 zielen wel eene zeldzaamheid is. Alle zes in leven en welvarende. Ons Gou vernement beeft represailles genomen legen eenige statenspeciaal legen België, door de in- en uitvoerreglen van verscheidene artikelen aanmerkelijk te verhoogën. 't ls wcêr een Ncderlandsche coup: de dwaasheid van an deren te straffen, door dezelfde dwaasheid te begaan. Men verhaalt dal in de vergaderzaal van de Arroml. Regtbank te Zutphen op vollen middag bet groene laken van de tafel is gestolen; alsmede dat aldaar, eenige dagen laler, ten huize van den lieer Commissaris van Policie, eene kluchtige afzetterij beeft plaats gehad. Hel Hardèrwijker Week blad, vroeger Miniatuur Courant, begint zicli niet de politiek neutraal te houden. Men vermuedt, dat de Redactie wat schuchter is geworden, sedert een nonimer van den Lilliputter in den Haag is ontboden, om eens hoogte van bet blaadje te nemen; maar men vermoedt nog iels anders. Elders is men zoo beleefd, ten einde bet verzoek des minis ters te voorkomenom die blaadjes officieel op te zenden niet de noo- nige aanbevelingen!! De Baron van Ittersdm, Controleur bij de Be lastingen in den Uaag (vroeger te Deventer) is benoemd tot kamerheer in buitengewone dienst. Eere die eer toekomt!! Men zegt dat de Heer Krvseman onlangs van Deventer naar Hoorn verplaatst, bij eene eerst volgende benoeming in aanmerking zal kinnen. WATERHOOGTE te DEVENTER, 's morgens 8 ure. 8 Jan. 54 palm 1 duim. 9 51 6 4 Jan. 58 pahu 2 duim. 5- 58 7 6 58 .1 7 56 6 «li De brug is Vrijdagmorgen weder over den IJssel gelegu. zaak belang, of althans zeker genoegen beeft. Moet men dus tusschcn beide on regt vaardigbeden kiezen, dan kan de keuze niet twijfelachtig zijn. (5) Als geneesmiddel zal bet wel geen uoemenswaardigen invloed hebben of de wijn met eenige opcenten meer belast is. Wij spreken natuurlijk in 't algemeen. Een enkel mensch of paard moge er schade bij hebben; dit mag echter bij 't geheel niet iu aanmerking komen. (6) De handel moet zoo min mogelijk belemmerd worden. De Redactie.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 3