Burgemeester ontveinst dit geenszins en is over den maatregel gansch niet gesticht. Bij den tegenwoordigen hoogen waterstand van de ri vier den IJssel ware het wenschelijkdat de telkens bij de Ingenieurs van den Waterstaat inkomende waterberigtenter stond aan het publiek werden medegedeeld, hetwelk niet al tijd en overal geschiedten waarbij zeer vele partikulieren het grootste belang hebben. Het romantisch geheimzinnige dunkel schijnt ons nergens minder dan hier gepast. "Voerlieden en boerenzich gisteren te Deventer ter markt begevende, hebben zich zeer beklaagd, dat de Snippe- lingsdijk met wagens niet te passeren was, uithoofde wel het water was geweken maar niet het IJs was opgeruimdwaar door zij met moeite en kosten, een belangrijken omweg door de Veetien hebben moeten makenwat met eenige zorg van de bevoegde rhagt voorkomen had kunnen worden. Verleden Dingsdag den 6 Januarij is te Zutphendoor het gezelschap van Rozenveld de Gijsbrecht van Amstel ten tooneele gevoerd. Het geheel niet willende beoordeelen mer ken wij alleen aandat het cene eigenschap schijnt te zijn aan troepen van minderen rang verbondenom stukken te vertoonendie of boven hare krachten of boven de verhou ding des tooneels zijn. Rozenveld Jr. heeft zich een chronisch hijgen en scheeuwcn a la Roobol aangewend, en zijn spel wekt gewis de verwondering op, wanneer men eene zoo groote stem uit een zoo klein persoon hoort komen. 't Nastuk was de bruiloft van Chloris en Roosje, waarin SciiÖder als Thomas-vaêr minder slecht speeldedan men van hem ge woon is. Ingezonden De Heer Thieme is vrijgesprokenDe vrijheid der druk pers heeft gezegevierd! Juicht! Nederlanders, juicht! Ook het talrijk publiek, bij de uitspraak tegenwoordig, juichte uitbundig, en de Heer Thieme werd schier verdrongen door de velen, die hem hunne milde deelneming wilden be tuigen cn zulks met een hartelijken en welmeenenden hand druk bevestigen. Het moet een aandoenlijk en tevens vrolijk tooncel zijn ge weest. Bij het voorlezen der zinsnede uit het bewuste Cou ranten-artikel dat de Heer van Hall de steller van de Troon rede zoude zijn, en dat het geheele stuk de onkiesheid de wijsbegeerte en den transactie-geest van den verdediger der slechte Grondwet en der bedorven aardappelen ademdeont stond er een algemeen gelach. Ziedaar de publieke opinie! Men heeft opgemerkt, dat de Heer Bruce, President der Tweede Kamer en Officier van Justitie bij de Arrondissements- Regtbank te Zwolle, bij de jongste zitting dier Rcglbank over de bekende zaak van den Heer K. van Hulst, bijna onafge broken is tegenwoordig geweest, en leidt hieruit op goede gronden af, dat de reden waarom Z. E. G. bij deze gewigtige. procedure niet zelf het Openbaar Ministerie heeft waargeno men maar zulks aan den Substituut overgelatenhierin zou bestaan, dat hij, vertegenwoordiger des volks, de thans inge stelde vervolgingen der drukpers veroordeelt, als strijdende de grondslag met onze Grondwet en onze beginselen van staatsregt. Men verhaalt, dat een Substituutdie onlangs nolens vo- lens vreemde dingen moest bewerenzich van die ondank bare taak zoo schoon heeft gekwetendat men hem op een diner menig vieijend compliment daarover maakte en zoovele lijntjes met hem trok cn op hem toastedat hij in 't eind, op zijne beurt een substituut bcnoodigd wasom het equilibre te houden, 't Zal wel een ui zijn. In een partikulieren brief uit s Hage v. 30 Dcc. 1.1. in het fransche blad le Conslitutionel medegedeeld wordt gemeld dat de Prins van Oianje met II. D. vader, Z. M. den Koning, in onmin zoude zijn. Men meende eerstdat dit ten gevolge van de onecnigheid tusschen den Prins en den Minister van oorlog was; doch, zoo verzekerd wordt, zou zulks staalkun dige oorzaken Rebben, en schijnt het dat de Prins het gedrag der Ministers afkeurt. Men had den Prins zich zien omrin gen van de leden der tweede Kamervoorstanders van de her ziening der Grondwet, die op het jongste bal ten hove zijn gepasseerd, ten einde deze uitstekende mannen hiervoor scha deloos te stellen en zich eene soort van populariteit te be zorgen. De Prins zou dus eenigermate de gevaarlijke rol van Absalon willen spelen In den nacht van 1 op 2 dezer zijn er bij clen Arrond Dir. Kuijper te Zwolle weder fragmenten der publieke opinie gelijk het de K. C. regt geestig noemt, door de glazen geko men. Het geraas was groot, doch men heeft geene menschen- levens te betreuren. Het juiste getal der projectilen zal door de Volicie nader worden opgegeven, die toch zeer gezet schijnt te zijnop naauwkeurigheid in Cijfers (Zie adv. in Overijs sel ISo.' 788.) en op juistheid van taal De eigenaar van het huis heeft aan den Heer Kuijper een duren bewonerals zoodanige tooneelen zich herhalenterwijl het schijnt, dat de stedelijke Regering de schade niet wil vergoeden. Maar welligt zal de Minister van Finantiën daarin wel voorzien. Te Zwolle begint men te vreezendat Deventer spoedig van zijn garnizoen zal beroofd worden, tengevolge van het afzenden van Dragonders, waarmede reeds een begin is ge maakt, ter beteugeling van de meer en meer toenemende on tevredenheid over de ambtenaren van 's Rijks belastingen in Twente en elders. De naam van Commieselders zeer eigen aardig bennekieker genoemd wordt gezegd in zulk eene mate tot een scheldnaam geworden te zijndat een landman onlangs zijnen verdediger in allen ernst vroeg, of hij dit woord voor de Regtbank wel mogt gebruiken zonder zich bloot te stellen aan vervolgingen wegens hoon en laster Asmodée, de vervolging der Vlissingsclie Courant vermel dende zegt, dat het tijd begint te worden, voor de vrijzin nige drukpersom zich te vereenigen en een fonds ter harer verdediging op te rigtenterwijl elk vaderlandslievend burger in de gelegenheid zou kunnen gesteld worden daartoe insgelijks te contribueren. Dit fonds zou dienen om ingeval van veroor deeling, de proces-kosten en de boelen te betalen. (Zou dit fonds niet kunnen uitgebreid worden, om, ihgeval van ver oordeeling tot lijfsdwang, hieruit remplacanten te stellen?). Yan cenen anderen kant zou het strekken om eendragt tus schen de verschillende organen der oppositie-pers te bevor deren. Men weet, dat eendragt magt maalct. Misschien, dat de Heer van Hall, die slechts het oog op zijne borst be hoeft te slaanwaar al de letters van dit devies op het grootkruis van de 'Leopoids-orde te lezen zijnmisschien dat de Heer van IIall dit devies dan nog wel ééns zal beschou wen alvorens de vervolging van een dagblad te gelasten, of te doen gelasten. Maar, inderdaad, de partij is thans al te ongelijk. De ministeriëlen zich verschuilende achter het publiek Ministerie, wagen volsJLrekt niets. Als zij winnen betaalt het slagtoffer. Verliezen zijdan betaalt de Staat. Men ziet dus, dat zij al te schoon spel hebben. Yb or eenige weken deelde het Journal de la Haye het berigt mede, dat Engeland een maritiem cn militair établisse ment cn station op Bornéo (cene der belangrijkste Nederland sche bezittingen) zou vestigen. Geen wonder, dat dit berigt de grootste sensatie verwekte en tot allerlei vermoedens en geruchten aanleiding gaf. De eenige officiële ophelderingdie men bekwam was de betuiging van den minister van kolo niën op eene interpellatie van den Heer v. Rijckevorsel »dat de regering niet stilzwijgend zal aanzien, dat eenig ge- »deelte der Nederlandsche Overzcesche bezittingen door andere «natiën worde bezet of aangerand.'' Met dit non plus ultra van flaauwiteit werden onze vertegenwoordigers, en dus ook de Natie, afgescheept. f) Bennekiekerzamengcsleld u\l benne, manden kicker, kijker; een bennekieker is dus efen in de mand kijker: iemand die cene mand door snuffelt, om tc ontdekken, of er ook contrabande in is: een commies dus.

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2