geen te somber licht stellenwant wij willen de kijkers niet afschrikken. Integendeel hopen wij ze, door afwisseling van figurente trekken. Gelijk de kinderen zich met den gewonen KALEIDOSKOOP vermaken, zoo denken wij met den onzen de groote kinderen (geen kinderachtigcn) te amuseren, maar zullen tevens trachten, aan dat vermaak nut te paren; anders zouden wij grootendeels een ijdel werk verrigten en eerder eene rarekiekkas vertoonen. Ieder lezer, die ons de eer heeft aangedaan, er onzen Lil liputter op na te houden, kent onze natuere ende maniere van voorstelling, en in denzelfden geest en trant zullen wij blijven voortgaan. Zij, die ons in dit opzigt nog niet mogten kennen, dienen te wetendat ons bitter weinig ministerieel bloed door de aderen vloeit, en dat wij veeleer tot de oppositie behooren, of lieverdat de gang onzer besluurderen veelal in volslagene oppositie ismet hetgeen wij voor nuttig en wenschelijk ach ten. Wij voeren geene stelselmatige oppositie, of eene oppo sitie quand mêmehoedanige wij gerust aan de Arnhemsche en Vlissingsche Couranten overlatenwier taak het schijnt te zijn om alles te bestrijdenwat van het Gouvernement komten wel om redendat de ministeriële bladenmet name het Journal de la Hayede s Gravenhaagsche Nieuws bode de Drenlsche Courant enz. alles loven en prijzen wat van de Regering uitgaat. Wij plaatsen ons op een geheel onafhankelijk standpunt en behouden ons de vrijheid voorom te lakenwat ons berispelijken te prijzenwat ons prijzenswaardig voor komt. Wanneer wij doorgaans meer zullen moeten hekelendan goedkeuren en lovenmoet men dit niet aan partijdigheid toeschrijvenmaar beseffendat er in het zalige Ltopie on eindig meer af te keurendan toe te juichen valt. Misbruikendwaasheden en knoeijerijën openbaar te maken en tegen te gaan, zietdaar het, zeker lofwaardig, maar, he laas zoo dikwerf miskende doeldat wij ons voorstellen. Wg zijn vijanden van oproerige geschriftenen verachten de taal van een Ooijevaar en dergelijke schandelijke produktcn die de drukpers tot oneer verstrekken. Wij prediken eerbied voor de wetten, hoe ellendig ze ook zijn mogen, en dringen aan op onderwerping aan dezelve; met verzetmet opstand is niets te winnen, is het vaderland niet te redden. Overigens stellen wij onze kolommen gaarne openom nuttige of weldadige einden (van welken aard ook) te bevorderen. Wij hebben tot lijfspreuk gekozenzonder die als motto aan het hoofd van dit blad te plaatsen: nJ'appelle un chat un chat et un friporidat wil zeggen dat wij altijd het kind bij zijnen regten naam zullen noemen zonder aanzien van persoonechter met eerbiedige in 't ooghouding van onze zoo VRIJZINNIGE, en zoo MILD TOEGEPASTE wet op de drukpers. Wij schrijven voor iedereen, ook bepaaldelijk voor het volk: niet liet Janhagel of canaille bedoelen wij, maar den geachten middenstand, het gewoon publiek, den burger, de niet ge noeg gewaardeerde grondzuil van staat en maatschappij. Wij willen dat hij wete hoe hij geregeerd en gepl.wordt. Wij zullen daarbij ons zoo duidelijk cn populair uitdrukken als ons mogelijk is, om verstaan te worden. Zorgvuldig zullen wij ons blijven wachten voor personali teiten of physiologiën van partikulieren en chroniques scanda- leuses' Wij randen nooit personen aan, maar wel hunne da den in openbare betrekking begaan. In huisselijke betrek king in hun privaat leven beschouwen wij hen onschendbaar, 'boe gelijk de Priesters der Zuidzee-eilanden dit noemen. In de overtuiging dat men bij alle godsdiensten een goed bur ger en achtingswaardig mensch kan zijnwenschen w.j ons geheel buiten alle religie-zaken te houden. Overigens zullen wij onderwerpen van algemeen en meer plaatselijk belang behandelen, welke laatste ook zooveel mo- gelijk het algemeen publiek zullen kunnen interesseren. A ooi letterkundig onderhoud zal ook telkens een plaatsje worden ingeruimd. Bijdragen in ons genrevan hen die ons een handje zou den willen helpen, zullen ons zeer welkom zijn; ja de uit gever heeft er des noods honorarium voor over. Men moet erkennen dat hij met de onderneming van den KALEIDOSKOOP zeer loijaal handelt. Immers dit blad kost slechts twee gulden in een geheel jaar. Hiervan gaat ruim 70 cent af aan Zegelregt voor de Miris blijft nog geen halve zeeuw, dus nagenoeg zooveelof liever zoo weinigals men voor wijlen den Lilliputter betaalde, en daarvoor krijgt men 3 «1 4 maal meer papier, en meer dan het dubbel aantal lettersdie steeds, even als de onderwerpenin denzelfden vrijzinnigen geest zullen gerangschikt worden als vroeger het geval was. Er bestaat nu pok mindere noodzakelijkheid tot het gebruik van zulk eene kleine, lilliput-lcttcr, als waarover meermalen eene klagt is aangehevendoch waartoe wij door het beperkt formaat gedrongen werden. Ja, wij durven beweren, dat geen dagblad in geheel Nederlandnaar evenredigheid van de grootte, zoo goedkoop is. Dc Asmodée b.v.van dezelfde oppervlakte kost f 6, dus driemaal zoo veel. En dan de Advertenliën!Bevatten deze niet meer dan 5 regelsdan kanvoor twee schellingen (oude stijl)waarvan al weder 34 ct. voor de Miris afgaateen jongeling of jon ge dochter, trouwensgezind zijnde, eene poging aanwenden om aan eene vrouw of aan een man te komen. Men kan voor die weinige centen zijn huwelijk bekend maken, en na korteren of langeren tijdde geboorte van een spruitje aankondigen; terwijl voor slechts 5 cent van eiken meerderen regel, gij al wat het hart of de beurs u ingeeft, in onzen KALEIDOSKOOP door het geheele land kunt laten zien. En hiermede wenschen wij onzen lezers cn onzen KALEI DOSKOOPheil en zegen in 't nieuwe Jaar! liet plan en dc teekening van den Overijsselschen Spoorweg ter beoordeeling gezonden aan het Dijkbestuur van het dijk— district (Zalland) in Overijssel, heeft dezer dagen te Deventer ter bezigtiging op het Raadhuis gelegen. Bij dit project is onder anderen de rigting voorgesteld, van af den Gelderschen dijkongeveer bij de buitenplaats de Zielein de nabijheid van Deventer, langs den uitersten hoek van het blok tuinen, achter den Worp, tot aan <le rivier. De weg, als nu over eene brug den IJssel passerende, naar den rcgler oever, zou vervolgens de rigting nemen op het uiterste punt der ves tingwerken, bij of door den tuin van den Deer IVegterüolt verder in dezelfde rigting langs de fortificatiëncn met eene flaauwe bogt de galgenbelt passeren, op ecnen geringen af stand van de -vcreeniging der kunstwegen naar den Noorden- berg en Raalle. Vervolgens in de rigting op het huis van het Erve Sleenbruggenen van daar, over of langs de buitens den HoekFrisewijk, den Kranekamp cn de Hunneop JFe- zepe cn Raalle. liet hoofdstations-gebouw zou geplaatst worden aan den reyter IJssel-oever, bij de daar te stellen Brugterwijl aanleg plaatsen zouden zijn:'één te JVezepeen de andere tusschen dit dorp en Raalle. Men schrijft uit Zwolle d. d. 30 Dcc. in het II. B. lieden morgen kwam aan het Gouvernements-gebouw een expresse met het berigt, dat in de gemeente Rijs senverre gaand verzet tegen de ambtenaren der belasting plaats had, en men dus onverwijld de hulp der militaire magt inriep; na eenig verwijl werd van hier een Courier naar Deventer gezonden, vermoedelijk met bevel, dat van daar onverwijld een detachement Dragonders naar de plaats der wanorde op- rukke." Wij kunnen hier nog bijvoegendat tot die wanordelijkhe dende belasting op den turf heeft aanleiding gegeven. In navolging van hetgeen bij hunnen chef Kuijper is voorgeval1-

De Kaleidoskoop (1846-1851) | 1846 | | pagina 2