NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. Zaturdag* 27 Maart 18d2. N°. 2o. Sïceï va3 vaai SBaaffScancr 1JSSELB0DE SWOLLE, OEVENTER, ZUTPIIEN, APEIROORN. Dit blad vorscliijnt geregeld icderen DINGSDAG en ZATURDAG. De prijs van belde ia voor Zwolle Deventer Zulphcn en Apeldoorn f 1.2I> in do drie maanden overal elders franko per post f 1.Ü0 de Dingsdag- of Zalurdag-cdiilo afzonderlijk voor genoenido plaatsen 7 cent elders 87^cènt. Alle postkantoren nemen bestellingen aan. Do prijs der AdvertonliCn is van óón tot vijf regels 30 centon 10 cent voor eiken meerderen rogcl bebalvo 3b cent zcgclrogt bij icdorc plaatsing. De Advorlonlicn mootcn vóór Dingsdng middag 12 uuren Vrijdag namiddag 4 uur ter Drukkorlj to Deventer zijn ingezonden. Allo toezendingen voor dit blad bestemd moeten franko geschieden f hetzij door bemiddeling der Postkantoren, of te Zwolle bij W. 15. J. TJEENK WILLINK; Deventer A. TER GUNNE; ÜiUphen J. II. WEL LINK Apeldoorn A. BI. 1)E JONG. In een goed land bestaan goede verordeningen tegen de verspreiding van besmettingen onder menschen en vee. Maar in een goed land wonen ook goede menschen. En de geza menlijke zorgvuldigheid van goede menschen legen versprei ding van besmettingen kan veel meer uitrigtcn dan de beste verordeningen. Evenzeer waken in een goed land de ingezetenen met ge zamenlijke zorgvuldigheid tegen politieke besmettingen. Dat waken is vooral thans niet overbodig, nu overal in 't rond de geest en driestheid van den ouden tijd het hoofd opste lden, onder voorwendsel dat zij het geneesmiddel zouden-zijn legen de onbekooklhcden van den nieuwen tijd. Deze onbekooklhcden zijn evenwel het gevolg van den ouden tijd. AVant diep op den bodem van alle leering en leiding lagen in de laatslvcrloopen eeuwen twee grooic zaden van verderf, namelijk wijsmaken] en eigenbelang. Als ein delijk het verstand inziet, hoever het door wijsmaken] is bij den neus geleid, wat wonder, als het dan in don roes der ontdekking steigert en doorslaat? Als het eigenbelang is doorgedreven lot ecne tweede natuur, wat wonder, als dan bet kunstmaliglijk bedorven volk zijne onbekooklhcden nog verergert met zijn aangeleerd en aangehitst eigenbelang? Daarom ligt het geneesmiddel niet in liet oude, maar in uitroeijing van het kwade, onverschillig of het kwade oud dan nieuw zij. Wij kwamen lot die beschouwingen door het opmerken van teellenen welke wij niet hopen dat bij ons te land voor- teckcncn kunnen boeten. De Arnh. cour. van 25 dezer begint met een betoog, dat onlangs de benoeming van den heer van Hasselt tot raads heer onwettig was. Aan dat betoog hebben wij toe te voe gen de aanhaling van art. 140 der Grondwet, hetwelk zegt. De rcgtcrlijke magt wordt alleen uitgeoefend door rcgters, welke de wet aanwijst." In het belang des vaderlands zul len dus goede jusliciabelcn bij de eerste gelegenheid reglcr- ijlt doen uitmaken, of de hoer van Hasselt is als raadsheer een rc"tei door de wet aangewezen, dan eigendunkelijk te werk gezet naar de voois van den ouden tijd. De prins-president heeft drie geestelijken aangesteld bij drie kerkhoven, zelfs op jaarwedden en vrije woning. Dat is we der cone ineenwarring van zaken die gescheiden moeten blij ven. 'I Is een voorbeeld van besmetting onder menschen (want wij vermeten ons niet, aardig genoeg te zijn, om Inci te spreken van vee op twee poolen). In België is reeds de vrijheid niet meer zoo veilig, dat Kossuth er zich vestigen kan. De cngclschen vechten als van oudsmet verspreiding van bijbelvertalingen, niet door de vrije wetenschap opgemaakt, maar met protestanlsche inziglen. Oostenrijk acht die sla vernij nog niet slaafsch genoeg, en gaat voor die versprei- tl ine een slokje steken. De Haart. cour. van 25 dezer eindigt met ecne adwcrtcnlie die bijzonder eigenaardig met een prentje ,s voorzien. Die advertentie biedt kinderboekjes te koop voor hall geld. Naar de mooiswinkels te oorduelcn waar ze te krijgen zijn, zou ons zeer in de hand vallen, bijaldien d,c boekjes een.g ande. geneesmiddel aan de jeugd kwamen toe te dienendan den ouden lijd. Het prentje is een geblinddoekte bengel. Zou die bengel een uithangbord zijn van do inzenders, ol een ui van de jlaarlemer? Sedert cenigcn tijd is er spraak geweest van een telegraaf onder de Atlantische zee henen naar Noord-Amerika. Velen hebben dit plan voor cene hersenschim aangezien maar het wetenschappelijk tijdschrift Athenaeum houdt het voor uit voerbaar en hoogstbclangrijk. Het meent, dat het voor 500,000 dollars tot stand zou kunnen gebragt worden; maar al koste hot ook tweo millioen, zoude het toch de grootste en nuttigste onderneming zijn die ooit tot stand gebragt is. De draad, door de lersche zee tot een punt aan de zuid westelijke kust van Ierland getrokken, zoude naar het naaste punt op het vaste land van Noord-Amerika (Halifax) een weg van ruim 2000 Eng. mijlen hebben te maken. Met. Gulta-Percha omlegd en bovendien door zijn in water onver stoorbaar hennep-omkleedsel volkomen beveiligd, zoude hij in den stillen zomer door voorzigtigc en ervarene zeelieden, kunnen gelegd wordenhetgeen dan dag en nacht zonder lusschenpoozen zoude kunnen geschieden en wel bij gewone stoomvaart. Eens in de diepte ncfirgezonkenzoude de draad veilig zijn, als men de voorzigligheid in acht neemt, om tot punt van uitgang en einde slcilo kusten te kiezen, waar geen gevaar is van ankers. Wat zou ecne tclegraphischc verbinding lusschun Engeland en Amerika in den weg staan? Door middel van den telegraaf onder de zee door is Engeland, reeds in verkeer met Frankrijk en alle voorname sleden van Europa. AVerd bij deze verbinding de linie op Halifax ge voed, en de gemeenschapdie zich uit deze haven naar alle deelen der Vci-ecnigdc Staten uitstrekt, dan zou de halve wereld door tie tooverdraden omgord zijnen de nieuws bladen van Nieuw-Orleans b. v. zouden in staat zijn, de gebeurtenissen te melden, dien den nacht te voren in Italië, ÜOOO Eng. mijlen (2000 uur) ver hadden plaats gehad, en in Duitschc dagbladen zou men lieden lezen, wat gisteren in Mixico geschiedde. Het Bestuur der Gewestelijke Vcrccnigiiig Overijsselvan het Ncdcrl. Onderwijzers Genootschap ontving dezer dagen een Verslag van de verdienstelijke Afdc'cling dier verecniging te Genemuiden, behelzende onder andere het navolgende: Van hier is dankbaar te bcrigten dat door den ijverigen Voorstander van het Volksonderwijs en Donateur des genoot- schapsden Edel Achtbaren lieer J. Zzeiicjisen, ten vorigen jarc benoemd tot Burgemeester dezer stad en de verdere liceren Leden des Genieentcbestuurssedert primo Jan. van dit jaar belangrijke verbeteringen ten opziglc van Jiet Onder wijs alhier plaats vinden, namelijk: dat hier thans door de jeugd van alle standen geheel koste loos schoolonderwijs wordt genotenen aan de Onderwijzers een vast inkomen uit do stedelijke kas is verzekerd dat er tevens ecne Zang- en Fransche school werd geopend waarop het onderwijs kosteloos wordt gegevenen ook de Ilcrhalingschoolbij het Departement Genemuiden der Maat schappij: Tot Nut van 't Algemeen bestaande, thans voor re kening der stad wordt gehouden; dat bij de aanwezige Bibliotheek des Departements van stads wege ecne verzameling van nuttige en aangename boekwerk jes voor de jeugd is duargestcld en dat er voor de opleiding van onderwijzers-K weekelingcn gepaste maatregelen zijn genomen, terwijl men nog pogingen aanwendt tot verbetering en uitbreiding van de bestaande Bewaarschool. Eere en dank zij den Burgemeester en Gemeenteraad van

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 1