Dingsdag 25 Maart 1Ö52. IV0. 24. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD. Bij de aanmerkelijke uitbreiding, welke deze Courant sinds Januarij 1.1. ondergaan heeft, meencn wij het Publick te mogen wijzen op het voordcel, dat zij inzonderheid voor liet plaatse» va» advertentie» heeft. Weinig Couranten toch zijn zeo veel verspreid en worden zoo algemeen geïeze», terwijl de prijs der advertentien verre beneden dien van allo hiermede eenigzins overeenkomende bladen is. Zij vereenigt dusboven anderede voordcelen van publiciteit en goedkoopheidde hoofdvercischten bij annonces. 10c Muntbiljetten. USSELBODE. ZWOILEDEVENTER, ZDTI'UEJV, APELOOOIIX. DU blad vorsdiljnt gorogeld «etleron DINGSDAG on ZATllIlDAG. Do pr\js van boldo la voor Zwolle Deventer Zulplien on Apeldoorn f 1.25 in do drio raaandonoveral oldora fnmko per poet f 150do DbiQulag- of Zaturdag~edllio afzondorlijk voor genoomdo plaatsen 75 oootoldera 8?'/» cont. Allo postkantoren nemen beatollingon aan. Do prijs dor Advortontiön ia vnn ódn tot vijf regola 50 centen 10 oottt voor olkoa meerderen regel behalve 55 cont zcgclrogt bij iedere plnQt&lng. De Advertontlen moeten vóór Dingsdag middag 12 uuron Vrijdag namiddag 4 uur tor Drukkerij to Deventer zijn ingozondon. Allo toezendingen voor dit blad bestemd moeten franko geschiede» hetzij door bemiddeling der Postkantoren, of te Zwolle bij W. E. J. TJEENK WILLINK; Deventer A. TEU GUNNE; Zulphen 1. II. MEL- LINK Apeldoorn A. M. DE JONG. ïlet uitgeven van papierengeld van wege <lcn Staal kan in sommige gevallen zeer nuttig werken, al ware liet slechts alleen om voor een gcdeclto het bezwaar weg lo nemen, dat uit een stortvloed van rcntcgovendo schuldbrieven teil laste van den Staat ontspruit. Maar toregl is hel uitgeven van papierengeld ecno medicijn genoemddie op zich zelve een vergif is, en slechts dan heilzaam kan werken, als zij met grooto behoedzaamheid en in kleine dosis wordt toe gediend. Zoodrii men er onberaden mede omgaat en do dosis lo groot neemt, ontstaat er gevaar, zelfs levensgevaar. l)o voorbeelden liggen in hot geheugen. Niet dan schoorvoetende is de Regering er toe overgegaan een voorstel te doen tot het uitgeven van papieren munt, en er was sterke aandrang toe noodig om haar daartoe over lo halen. Allengs is do Regering moediger geworden en hooft zij do dosis verdubbeld. Toen zij aanvankelijk voorstelde om voor niet meer dan vijf milliocn uil legoven, voegde zij er in hare memorie van toelichting roods hij Al aanstonds heeft men niet ontkennen, dat, wat er van mogen dit voordeel zijn moge, men zich, eenmaal tol het in om loop brengen van papierengeld beslotenop eene gladdo holling begeeft, waarop men in lijd van nood niet ligt kan stilstaan, ook wanneer men dit zou wensehen. Wat liet gevolg is van overmatige uitgifte van papieren gold, behoeft niet in hel breede geschetst te worden." Een beroemd Staathuishoudkundige, verklaarde, niet in overeenstemming met deze beschouwing der Regering: »ln het sluk van papieren gold is hel gebruik schier onafscheidbaar van het misbruik." In deze woorden is de zwakke zijde van den nu door de Tweede Kamer goedgckourdcii maatregel naar waarheid uitgedrukt. De vrees voor mogelijk misbruik is hot cenigo wat van het gebruik kan afschrikken. En dat die vrees niet ij del isbewijst de ondervinding van de Franscho assignaten do Ooslenrijkschp en do Russische papieren munt. Zelfs hebben wij in onze West-Indische koloniën een voorbeeld gehad, hoe onberaden uitgifte van papieren geld ten slotte op groole schade uitloopt. De indruk van deze door do ondervinding gewettigde vrees hcefL zich echter zoowel bij do Regering als hij de vertegenwoordiging in niet geringe mate doen golden.En dit moet juist Vertrouwen geven. Niet ligtvaardig is men er toe overgegaan, Men heeft zich sterk genoeg geacht ten allen tijde do verlokking lo zullen kunnen weerslaan, 0111 niet oj* de helling, waarop men één hoen heeft gezet, voort te gaan. Wij wensehen van harte dat nimmer de nood moge dwingen of verleiden van dat voornemen af te Eu fait de poplcr monqalc l'abus est presque inseparable de l'usogc. gaan, of dat, zoo do nood komt, do kracht dor zelfbe- heersching in evenredigheid zal toenemen. Intusschen biedt de maatregel blijkbaar aanvankelijk groole voordooien aanen het is ons liever die uit te meten dan te verschrikken mot het spooksel eenor verwijderde toekomst. Vooreerst zullen naar hot thans gewijzigd ontwerp van wet voor oeno som van lien milliocn guldennnn munt. papier, uit te geven, schuldbrieven wordon ingekocht, die als waarborg gedeponeerd blijven, cn waarbij nog gevoegd wordt een kapitaal van f 220,000 aan certificatenwaar van het rijk reeds eigenaar is. Dit gezamenlijk kapitaal, zal ecno jaarlijksche rente van vier tot vier on een halve Ion gouds opleverendie besteed kunnen «'orden tol amor tisatie van schuld, en alzuo ecno voortgaande vermindering van don rentelast zullen to weeg brengen. Dit is zeker gcon gering voordeel. Jaarlijks, zonder dat het budget cenigermate bezwaard wordt,'bijna oen half milliocn beschikbaar te hebben tot hol inkoopen van schuld brieven, is eene zeer verblijdondo uitkomst. Ten tivcedo zal het publiek er zeer door geriefd worden, cn do geldcirculatie er in regelmatigheid door winnen. Sedert do demonolisatio van onzo gouden munt hebben wij niet anders dan bel zilvergeldmet don hoogsten stand penning van 2.50. Tot dus ver hebben wij bet ongerief van dien toestand nog weinig gevoeld, omdat er, in ver vanging van dal goud, muntbiljetten tot een groot bedrag in omloop zijn, die dezelfde dienst vorrigten. Als een blijk echter hoezeer' er wezenlijke behoofto bestaat aan een höo- ger ruilmiddel dan van f 2.50mag worden aangevoerd dat, hoezeer sedert bijna een jaar alle vroeger uilgogoven muntbiljetten dagelijks tegen geld inwisselbaar zijn, niette min op dit oogonblik nog dertien a Voortien niillioen van ilio biljetten 111 omloop zijn. Men waelu den uitersten ter mijn af om er geld voor in lo ruilen. Een bewijs, gelijk do' minister van Financion toregt aanmerkte, dat'do circu latie hij voorkeur gediend is met dat papieren gold. Uoe- zocr toch specie in den regel verkieslijk is boven papier, maakt men geen gebruik van do gelegenheid om lieL in tè wisselen. Uit dit verschijnsel blijkt mede, dat de som van tien milliocn niet te hoog is, maar gemakkelijk door de circulatie kan wordon verdragen. De dosis vergif, zo<> men wil, is niet te stork; ouzo maatschappelijke toestand is zoo gezond, dal wij die niet alleen zonder nadeel inne men kunnen, maar dat zij zelfs tot ons voordeel strekt. Minstens do helft van die som, dus verzekerde do minis ter, zal aan muntbiljetten van f 10 wordon uitgegeven, en dus in volor handen komen. De overige som in biljetten van f 50 oh f 100. Daar alle steeds voor geld verwissel baar blijven, zullen zij mot de banknoton concurreren

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 1