ito €*emeiigde filerigteii. Slaadsvergatlcriug tc Deventer Maandag 15 Maart 1852. ook in deze vergadering open hoewel erkennende, dat het gansche liberale regeringsstelsel van het afgetreden whigministerie in gevaar was legde hij het er blijkbaar op toe, de queslie der handelsvrijheid voor te stellen als in de eerste plaats en behoudens alle vraagpunten ter beslis sing moetende komen. Hij beriep zich in de eerste plaats weder op hét feit, dat sedert de afschaffing der graanwet meer dan vijftig millioen quarters graan in Engeland wa ren ingevoerd, zonder dat de binnenlandsche graanteelt was afgenomen, en zonder dat in de meer gegoede standen meer brood dan vroeger was verbruikthij besloot hieruit, dat die gehëele hoeveelheid -ingevoerd graan door de min ge goede volksklasse was verbruikt, die vóór de afschaffing van het graanregt van aardappelen leefde of gebrek leed. Hij vroeg, of zulk eene tegemoetkoming aan de min ge goede landgenooten niet oneindig beter wasdan het uit reiken van aalmoezen, hetwelk den arme verlaagde en be dierf. Hij verhaaldedat wijlen sir Robert Peel, toen hij de tijding der omwenteling te Parijs in 1848 ontvingtot hem had gezegd: »Dat komt er van, wanneer men liet land wil regeren niet eene meerderheid in de kamers en geen acht slaat op dé publieke opinie daar buiten en dit juist wilden de protectionislendat ik zou doen maar ik ben wijzer geweest." De heer Cobden voegde er bij, dat de protectionisten nog even blind waren als in 1848. Hét is oiis aangenaam te berigtendat de gronden benoo- dijgd voor liét kanaal van de rivier de Regge tot aan Al melo geheel in der minne onteigend zijn, zoodat men zich vleijen mag dezen zomer met de werkzaamheden van dat kanaak ook te zien aanvangen. Door de welwillende medewerking van.verschillende grond eigenaren en besturenis het de Commissie van onteigening gelukt, eene overéénkomst te treffen, waaraan alle belang hebbenden zich hebben onderworpen, en die hoofdzakelijk bestaat in den vrijwilligen afstand der gronden tegen eene taxatiewelke van weerszijde door eenen taxateur geschiedt en die bij verschil, door eenen derden taxateur, te benoe- - men door den kantonregterwordt uitgemaakt; aan welke beslissing beide partijen zich verpligten te onderwerpen. Omtrent de beslissing van den derden taxateur heeft men aangenomen, dat voor de waarde, waaraan men zich moet onderwerpengenomen wordt de middenprijs tusschen de taxatie vaii den derden taxateur en die, welke van de twee andere taxatiën het naast daarbij komt. Tengevolge van deze vrijwillige overeenkomst, die de ont eigening van bovengenoemde kanaallijn gemakkelijk heeft gemaakt, zal men reeds dezen zomer met de werkzaamhe den in die rigting kunnen aanvangen en het voorregt heb ben, in het jaar 1853 het kanaal van Zwolle tot Almelo voltooid te zien. Mogten de eigenaren in de kanaallijn van Dalmsholle naar Deventer zich spiegelen aan het voorbeeld, gegeven door de grondbezitters tusschen de Regge en Almelo, en van hunne overdreven eischen omtrent het aantal bruggen terugkomen dan zou Deventer gelijktijdig met Zwolle, door het kanaal met Amelo gemeenschap hebben, en men niet genoodzaakt worden door eene geregtelijke onteigening in het bezit te komen van eene rigting, die bijna een half uur afstand van Raalte verwijderd blijft. De werkzaamheden van het kanaalvak van Zwolle naar de Regge worden met kracht voortgezet, en zijn reeds ge vorderd tot op ongeveer vier uur afstand van genoemde 6tad. Het berigt onlangs in de Amslcrdamsche Courant medegedeeld uit Dalfsen, »dat de werkzaamheden der kana- lis a tie stil liggenten gevolge van het waterdat met onbe- rekenbare massa's van boven komt" schijnt alzoo te zijn medegedeeld door iemanddie noch met den toestand van het werk, noch met de situatie van het terrein in de be doelde streken bekend is. Men kan integendeel melden dat, ofschoon de werkzaamheden ten gevolge van het hooge water eenige moeijelijkheden ondervonden hebben, zij even wel nimmer gestaaktmaar geregeld voortgezet zijn met ongeveer vier honderd arbeiders. Deventerden 4 Maart 1852. De Sultan heeft de Griekselie christenen verlof gegeven om eenmaal 's jaars op den Olijfberg de mis te lezen. De Britsche akademie van •wetenschappen en industrie te Londen heeft den Leidschen Prof. van der Boon fiïescli tot eerclid benoemd. De vestingwerken van den Tower worden op last van den hertog van "Wellington in staat van de fensie gebragt. De heer van Franck, directeur der marine te Am sterdam, is benoemd tot adjudant des Konings in buitengewone dienst. De groothertog van Baden is zeer verzwakt, men vreest voor zijn Deze les mogt onze minister van finantien, ten opzigte ecner hervorming van ons belastingstelsel, ook wel ia acht nemen. leven. - 29 Maart opening van de wetgevende vergadering te Parijs. De koning van Sardinië heeft bet parlement geopend met eene re devoering, welke herhaaldelijk Werd toegejuicht. Op Ylooijenburg te Amst. is eén jodinnetje op de stoof in brand geraakt en spoedig daarna overleden. In Mexico is een nieuwe revolutie uitgebarsten. De H. Vader heeft aan al de soldaten, die dé rust in zijnen' staat her steld hebben, gebedenboeken present gedaan. Te Inspruck is eene aardbeving gevoeld. De jongste berigten uit den Caucasus gewagen van eene nieuwe nederlaag door Schamyl geleden. De forten rondom Parijs zijn voorzien van 6000 vuurmonden. Messina is tot eene vrij haven verklaard. De voorhoede van 't Teger van Rosas is naar den- vijand overgeloopcn; De twee uniformen, welke de leden van den franschcn staatsraad gedwongen zijn te dragen, kosten niet minder dan 3,295 fr. In Spanje hebben de Carlislen weder eene revolutie op het oog. In de a.s. week zullen in G. Brillanje 4 personen opge hangen worden. In Slavonic en Kroatië is de belasting op de inkom sten ingevoerd. De gemalin van den hertog van Lcüchtenberg is den 29 Fcbr. te St. Petersburg van een zoon verlost; alles wel. ln de noordelijke streken van Zweden beerscht groole armoede. De ci viele lijst van den fr. presid. zal 6 mill. fr. bedragen. Ds. de Kcijser heeft het beroep te. Arnhem eindelijk aangenomen. Te Fijnaart is eene vrouw van haar 6c en 7c kind bevallen in 4 jaren tijds. De beroemde Boekhandelaar Brockhnus te Leipzig, is lot 3 weken detentie veroordeeld wegens drukpersdelicten. De Fransche afgevaardigden zullen zich niet door hunne zitplaatsen mogen onderscheiden maar al- phabetisch of naar aanwijzing van hel bureau moeien gaan zitten. Ook zullen in de verslagen de namen der sprekers niet mogen genoemd worden. IIoc lang zal 't duren? De Paus heeft aan de prinses van Astiiriën een stukje der Heilige kribbe present gedaan. De Irouwlus^ tige jonge dames schijnen bier te lande zoo scliaarsch te worden, dat een fatsoenlijk 29jarig jong mensch met f 3000 jaarlijksch inkomen reeds genoodzaakt is bij advertentie een meisje (des noods zonder for tuin) ten huwelijk té vragen (II. B. 4142). De minister van finan- liën heeft zich zoo verbolgen betoond, dat men zijn" misbaksel den naam van Proudhons-wet gegeven beeft, dat bij zeide de klagers over dén druk dér belastingen, over de belemmering van de nijverheid, over de kwellingen der ambtenaren en dc nachtelijke visitatiën eerder voor Proudhons te houden. Ilij kan in dit geval gerust 99/ioo ^cr natie Proudhons noemen. liet eerste artikel van bet wetsontwerp op de rentebelasting (het beginsel behelzende van eene belasting van 3 op de renten) is met 33 tegen 31 stemmen aangenomenniaar artikel 3 bevattende de opsomming der onderscheidene rentenwaarop de belasting verschuldigd is) met 35 tegen 29 verworpen. De minister beeft daarop verklaard, liet wetsontwerp, benevens dat tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen in Ie trekken. Moge de natie nu nadrukkelijk doen blijken, dat zij radicale verbetering, maar geene palliatieven wil! Het bekende klooster van den berg St. Bernard zal eerlang openlijk verkocht worden. In Duitschland is bet gebruiken van aardappelen tot liet stoken van brandewijn (foesel) verboden. In Hanover worden liefhebbers voor de Engelschc krijgsdienst geworven tegen f 216 handgeld. Men zegt dat Engeland besloten heeft, bij de eersten stap dien Frankrijk tegen Belgie's onafhankelijkheid mogt aanwendeneen slerk leger in Antwerpen tc brengen. De heer Ro- chussen heeft een uitstapje naar Venetie gedaan, om den keizer van Oostenrijk eene visite te brengen. Bij Tilburg is door een arbeider bij 't spitten eene waarde van f 600 aan geldspecie in den grond ge vonden. In Nassau is een fabrijk van valsclie Pruissische billettén van 5 thaler ontdekt. -— Te Almelo heeft een mollige cigarenmaker heimelijk het huis zijns meesters verlatenwordende na zijn vertrek aldaar levens vermist een paar laarzen, een zwart lakensche broek en. dito vest, een geruite jas enz. Dc politie'zit hem op de hielen. Eene jonge Engelsche lady is> terwijl ze bij 't vuur zat te lezen in brand geraakt en gestorven. Het Pruissische bof is uitgenoodigd te Moskau dc viering van bet 1000jarig bestaan van bet Russische rijk bij te wonen. Z. M. heeft goedgekeurd de beroeping, uitgebragt door den kerdenraad der gemeente Wij beop W. J. O. Sluiter, pred. te Zalk. De commissie van rapporteurs der Tweede Kamer voor het wets-ontwerp tot wijziging van den vrijdom van accijns op het binnen- landsch gedistilleerd, heeft geconcludeerd tot verwerping van het voor stel, ook na de door de Regering laatstelijk daarin gebragte wijzigingen. ADVERTENTIE!*. De ondergeteekende J. II. .KLOPMAN BAER- SELMAN, Handelaar in VENjSTERGEAS enz. verzoekt zijne handelsvrienden wèl nota te nemen van zijnen naam, en dat wel ter voorkoming van alle mo gelijke misvattingen. Deventer, den 15 Maart 1852. JE 99. liLOMlAV BAERSELMAV. ®g||jS|g*®® Voor een matigen prijs TE KOOPEen JgjpSHHp» goedwelloopend BIEEARD met ÏOEBE- HOOREN. Te bevragen bij den Kastelein in de Sociëteit te Lochem. Brieven franco. (78) Alle leden tegenwoordig, behalve de If. H. Ankersmit, Cost Jordens en Wcrnink. De Voorzitter opent de vergadering en doet de Notulen van die, „gehouden den 8 dezer, voorlezen, welker zonder aanmerkingen worden gearresteerd. 1. Wordt gelezen een besluit van Gedep. Staten, houdende goed keuring van dat dezer vergadering, waarbij aan de Commissie uit het Departement van Nijverheid f 25 zijn toegestaan voor premien bij de Tentoonstelling. Op voorstel des Voorzitters is goedgevonden dat be- 1 sluit voor informatie aan te nemen.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 3