Clesffieaiigcle Kes-Igteis. AJWEKTEWTIE®. door het geheele kerkelijke bestuur in eene eigenlijké hiërar chie is ontaard, weinig strookende met het beginsel der Chris telijke vrijheid en gelijkheid in een Rijk, dat niet is van deze wereld, en zoo als die, in de Roeken des Nieuwen Verbonds overal en vooral in de Handelingen der Apostelen aan alle Leden der Gemeenten wordt toegekend. Werd no« een dubbeltal der te benoemene Ouderlingen en Diakenen aan de Gemeente en, zoo deze niet zelve wil kiezen, aan den Magistraat voorgesteld, gelijk zulks in de algemeene Synode van 15/1 te Embdenin de Provinciale Synode van 1574 te Dordrecht, in de Nationale Synoden van 1578 mede te Dordt, van 1581 te Middelburg, van 1586 te 's Gravenhage en eindelijk van 1618 en 1619 te Dordrecht is bepaald, dan mogten zij althans een aanzien hebben van Représentanten öldus in der tijd genoemd en bedoeld. Doch ook sinds lang is deze schijn van Vertegenwoordiging geweken. Ondergetee- kenden geven derhalve tevens bij deze gelegenheid den billij ken wensch te kennendat opzigtens het benoemen van Ouderlingen en Diakenen een stelsel van vrije verkiezing, hetzij regtstreeks of trapsgewijzeworde daargesteldmeer overeenkomstig zoowel met de beginselen der eerste Christen kerk als met de behoefte des tegenwoordigen tijds- Ondergeteeken verder het ontwerp van Wet met de nog vigerende vergeleken hebbende, vinden daarin; trouwens praktisch, bijna geene verandering, en zij gelooven niet, at eenige kerkeraad daar ooit tegen opgekomen is," 't geen al ligt den schijn moet barendat de talrijke ingezonden adressen tegen het ontwerp, met of zonder last van hooger wi i-' DU m66r uit zetere personaliteitdan wel uit 'werke lijk bezwaar tegen de Wet zelve ontspruiten. Ook dient men hierbij wel in het oog te houden dat de tot dus ver dooi de diakoniën ingediende Statistike-tabellen van het armenwezen en de diakonie-fondsen veelal slechts fictief worden iDgevuld; zoo a.s uit de vergelijking daarvan met de comptabiliteits- boeken nader kan blijken. Ook de motieven door den kerkeraad aangevoerdkomen ondeigeteekenden geenszins gegrond voor. Hoe toch zoude de keikelijke liefdadigheid, itdien sieraad des Vaderlands en y lec listen steun van den Slaat den bodem worden ingeslagen as e gevers wetendat een bestendig toevoorzigt van Staats wege He soliditeit van het beheer en de verantwoording hunner liefdegaven waarborgt, zonder evenwel de handelingen der geachte armenverzorgers te belemmeren of te entraveven? Hoe kan het Wereldlijk toevoorzigt thans als eene aanranding der vrijheid en regten der Hervormde kerk worden be schouwd? de kerk is toch geen Staat in den Staat? terwijl volgens art. 36 der eerste Dordtsche Synodeu de diakenen alle maenden hare Reheninglie sullen doenvoor de gene die de Magistraetbeneven sommige van den kero- kenraeddaertoe ordineren sal,'" en krachtens art. 34 der Synode te 's Gravenhage: t de magistraet van de plaetse res- pectivelijck een ofte twee van de harenwesende Lilmaten der Gemeente, bij den kerehenraed mogen hebbenom te aanhooren y> en mede van de voorvallende Saecken ie delibereren," Voorts worden de liefdegaven en schenkingen in alle die Synoden, en dus, van oudshek, genoemd: i de goederen der armen maar nu wil men: uien behoeve der armen'," naar inzigt der ondergeteekenden eene loutere spitsvindigheidzoo niet meer. liet ontwerp der Regering bevat dus ook te dezen niets NIEUWS De kerkenraden zijn, na al het aangevoerdedan ook geenszins, zoo als hun adres te kennen geeft, in 1848 door ■de Piegcring in slaap gewiegd: torn thans uit hunnen droom ie ontwakenj maar mag men in tegendeel aannemen: dat, u bij het toenemen der armoede en daardoor noodzakelijk ge wordende voorzieningen:, nu, door den ijver en de voor komende zorg der tegenwoordige bewindslieden, veeleer den Staat als uit den doodslaap is gewekt, na jaren lang en te lang reeds op dit punt te zijn ingesluimerd. Vermeenen eindelijk de kerkenraden, dat, zoo als zij beweren, het ont werp bepalingen bevat, strijdig, met de Grondwet en het Burgerlijk Wetboek, dan immers, het zij hier vrijmoedig gezegd, is hun den weg in regten, evenmin als voor ieder ander, gesloten. En is het uit alle deze beweegredenendat de ondergetee- iende Leden der Hervormde Gemeente te Zutphen zich ge drongen voelen, hunne adhaesie aan het Ontwerp van Wet op het Armbestuur onbewimpeld kenbaar te maken', en U, Mijne Heeren! diensvolgens te verzoeken de Wet niet ie eer- werpen, maar die. aan te nemen, al zij het dan ook met eenige wijzigingenzoo als wenschelij.k op; art. 90betref fende de vergoeding, door soms arme Gemeenten, voor land- loopers en bedelaars naar en in de gestichten. Doch zulks aan Uw meer verlicht oordeel en bijzondere aandacht oyer- aende, Mijven zij U, Mijne Heeren! dringend aanbevelen, om het voorgestelde toezigt op het beheer én de verantwoor ding der liefdegaven of armengoederen aan de getrouwe waak zaamheid en zorg van den Staat wel te willen opdragen. Ten meerderen bewijze van het doelmatige hiervan, zijn U toch daadzaken van elders genoegzaam bekend. Hetwelk doende enz. Zutphen, Maart 1852. De fra'nsche president beeft 300,000 fr. opgenomen als voorschot op zijn tractement. Bij een vroeger besluit was den franscben sena- teurs een fluweelen rok voorgeschreven. Thans is dit in een lakenschea veranderd. De heeren, welke zich den fluweelen reeds aangeschaft hadden zijn over die verandering zeer ontevreden. In 1851 zijn uit Nijkerk verzonden 231,761 n. p. roggebrood, terwijl aldaar werden aan gevoerd 569 mudden zemelen. De minister van finantiën waarschuwt tegen liet boren van gaatjes in muntstukken. Twee schoolmeesters van Dwingelo vertrekken in 't laatst dezer maand naar de Kaap. - Te Hamburg worden vele bonden door dolheid aangetast, welke ziekte baren loop naar bet noorden neemt. De fransche maatschappij tot i aanmoediging der nationale nijverheid beeft een prijs van 30,000 fr. I uitgeloofd aan hem die uit turf eene goedkoope brandstof vervaardigt* -Ook tusschen Ostende en Londen zal een onderzeeschen telegraaf i worden gelegd. De breede kerkeraad te Utrecht heeft een adres aan den Gemeenteraad gerigt om de geheele afschaffing der kermis te ver zoeken. De ezels worden door 't fransche ministerie van oorlog op 200 fr. gewaardeerd. De fransehe president schijnt het paleis der Tuileriën in staat van verdediging te willen doen brengen vóór hij dit voor goed betrekt. Uit Parijs zijn zeer verontrustende tijdingen ontvan gen wegens den vetten os, zijnde deze door een aanval van beroerte i getroffen. Men hoopt echter dat tijdig aangebragte hulp noodlottige gevolgen zal verhoeden. Terwijl in ons land de watergeneeskun digen als misdadigers gestraft worden, zal de Duitsche inrigting van watergeneeskunde te Grafenberg door den Staat gecontinueerd worden. Welk land is in dit opzigt het liberaalste en verlichtste? Te Valen ciennes is een billardspeler, die geen andere queu dan zijn neus gebruikt en daarmede de sterkste stooten maakt. Z. M. wordt met prins Hen drik en verder gevolg van 3 tot 10 dezer te Amsterdam verwacht. Het nieuwe Engelsehe ministerie heeft het bestuur reeds aanvaard. Door de tegenstanders van handelsvrijheid worden pogingen aangewend de korenwet te herstellen, die echter zoowel op 't gezond verstand der Engelschen als de reeds verkregene resultaten der afschaffing zullen afstuiten. Verwacht eerstdaags hier tc lande een paar Russische grootvorsten. De hanengevechten zijn in het departement der Nord verboden. Te Assen heeft een jongeling zich opgehangen, dewijl hij met Mei e.k. in de militaire dienst moest treden. STADSNIEUWS FAN DEVENTER. Het water in den lJssel is steeds vallende, zijnde héden middag. 2 ure 36 palm 9 duim. BURGERLIJKE STAND te ZWOLLE. OndertrouwdR. G. Bruggeman, 28 j., met E. A. ten Hagen, 26 j. A. Neutebóom, 31 j., met J. Jonkers, 23 j. G. Huijer, wedr. van A. C. Hartman, 56 j., met A. Huitenwed. van W. Eenhuizen, 37 j. H. Langendonk, 23 j>, met H. Keizer, 27 j. Bevallen: 18 Febr. M. Neuteboom, geb. Vinke, Z. 20 dito. W. Klampers, geb. Wagevoort^D. J. G. de Groot, geb* Soes, D. A. Vos, geb. Eilander, Z. B. Bramson, geb. Winters,. Z. A. M. Smals, geb. Timmer Z. 26 dito. G. Hagedoom geb. Smeenk, Z-. J. Mensinkgeb. Otten, Z. G. Gunneman, geb. v. Marle., Z. H. L. Gerritsen, geb. Deimig. 27 dito. P. J. C. Ribbius, geb. Robide v. d. AaZ. J. Knollaart Luttenberggeb. Gelderman, D. J. R. Metelerkamp, geb. Blomberg, D. 28 dito. C. J. M. Bongaards, geb. Maat, D. J.. Koerten, geb. Veldkamp, Z. 29 dito, G. Groe- nenberg, geb. Berends, D. P. v. d, Bosch,, geb. Raam, D. Overleden: 18 Febr.. H. J. Barneveld20 j. J. Jansen, wedr. van E. Jansen, 69 j. r- 19 dito. H. Velthuis, 1 j. Z. 21 dito. P. Gerriets, 34 j. Z. H. J. Luttenberg, 7 j. D. - 22 dito. H. J. de Lange, 6 w. D. 23 dito. L. v. Hulsbergen, 17 j. Z. G:. v. de Wetering, vrouw van G. J. v. d. Gronden, 47 j. 24 dito. E. Stremi- melaar, 4 j. D. -J. v. d. Veen, wed. van G. v. Veen, 68 j. 25 dito. J. B, T. Waanders, 4 j. D. 27 dito.: F. C. Weidner7 m. Z. G. Zegeling, 12 d. D. K. Bosman, man van J. Rnigers, 59 j. M. Dijkslag, wed. van J. Buijri, 42 j. 28 dito. W. Selhorst, wedr. van A. v. d. Vegte, 70 j. 29 dito. G. Haverink, 1 j, D. IT. Aar- sen, 2 j. Z. Molemanvrouw van P. P. Bank, 63 j. 1 Een JONG MENSCH van 23 jaren P. G. gj^§^. verscheidene, jaren- bij eenen Notaris en Secreta ris van vier Gemeenten werkzaam, geweest, biedt zieh ten platten lande in Gelderland of Overijssel aan als MJL121114 1 goede attesten kan hij produceren. Een redelijfe.salaris is voldoende, aangezien hij van zich zei ven niet geheel onbemiddeld is. Men gelieve, hierop attenderendezich te vervoegen met franco brieven, onder de letters J. C. B.aan het Postkan toor te Eindhoven, (66) Ter Boekdrukkerij van A, Ter Gunne G°. te Deventer.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 4