Ac v~:; - f - regelen door het hi^-iiKjk ltd dAchtte het ministerie eene plaatselijke miSt^gelfo^aam ter beveiliging van den staat, men eischte ufterderfe waarborgen. Eene reguliere militie, dat is eene zroda-a-igedie gemeenschappelijk ge oefend en op alle punten van het Rijk vereenigd kan worden, scheen noodig'om de bedreigde veiligheid te waar- ~boïgen. De overgang van het bewind in Engeland is dus in der daad niet 'anders dan een vraagstuk van Buitenlandsche politiek. Het is een eerste toonéel van voorbereiding voor dezelfde worsteling', die Engeland eenmaal, onder de leiding van den grooten Pitt, tegen Napoleon heeft aangevangen en met zooveel volharding heeft voortgezet. Europa heeft van die inspanning van het Engelsche volk de schoone vruchten geplukt, en het moet tot onze ge ruststelling strekken, zoo wij ook tlians weder dezelfde geestkracht en dezelfde neigingen hij dit volk ontmoeten. Alle krachten van het fransehe volk in ééne hand bijeen gehragt en aan militaire tucht onderworpen te ziendit heeft iets in, dat Europa moet beangstigen en vooral die statenwelke op constitutionnele vrijheid prijs stellen. Als door geheimzinnigen aandrang rigt elk zijn oog op Engeland, als op den natuurlijken beschermer dier vrijheid onder welk bewind dat Rijk ook moge geplaatst zijn. Zien wij eenerzijds met leedwezen daar een bewindhoezeer dan ook verzwakt, aftreden, 't welk beginselen van vooruitgang huldigde, de naaste oorzaak dier aftreding moet ons bevre digen. Het Torij-ministerie moge eenige maanden het roer van staat in handen nemen komt het gevaar, men zal lord ïalmerston en de zijnen aan het hoofd van den staat we- dervinden. R. R. In een vorig nommer maakten wij opmerkzaam op de J udasachtige valschheid van de vrome Nederlanderdie tegen heter weten aande afstemming van het wetsont werp op het houwen en planten in den omtrek van vesting werken, toeschreef aan een duisteren toeleg van den mi nister van Binnenlandsche zaken om zich van zijnen ambt genoot den minister van oorlog te ontslaan. Wij hebben het hoosaardige en valsche van die aantijging in het licht gesteld. Thans is ook de minister Thorbecke op de blijk- haarste wijze komen getuigen, .datwel verre van zoodani- gen toeleg, hij niet liever verlangt, dan zijnen ambtgenoot te ondersteunen en te behouden. Hij is komen verklaren dat zijn ambtgenoot in onzekerheid verkeerde omtrent, ci!' wezenlijke redenen dier afkeuring; dat hij met de kamer daaromtrent in overleg wenschte te tredenendat voor zoo verre die redenen gelegen konden zijn in het verlangen om het uitzigt op eventuele schadeloosstelling in de wet op te nemen, dit verlangen door hem zou worden ondersteund en het ontwerp in dien zin eene wijziging zou kunnen on dergaan. Wij vleijen onsdat deze tusschenkomst van den minister van Binnenlandsche Zaken vruchten zal dragen en aanleiding zal geven tot volkomen herstel van de goede verstandhouding tusschen den minister van oorlog en de vertegenwoordiging. Maar uit dit alles blijkt dan ook ten duidelijkste met hoe veel valschheid aan het voorgevallene eene ongerijmde voorstelling is gegeven door de zoogenaamde voorstanders van het Goddelijke regt, door henj, die zich hij voorkeur vroom noemenen die het welligt zijn in eigen oog, maar die, als zij voortgaan dergelijke middelen te bezigen, door elk eerlijk man voor huichelaars en lasteraars zullen worden gehouden. Het is eene goede waarschuwing voor ons als wij in het vervolg weder dergelijke aantijgingen ontmoeten, Ingevolge een dezer dagen genomen besluit zullen de Ka" mers van koophandel en fabrieken in de provincie Overijssel aldus zijn zamengesteld Minste aanslag in het patentregt, in hoofdsom en rijksopcenten te zamen genomen: Almelo 9 leden 7.— Stad Delden 5 7.— Deventer 11 13.— Enschede 9 t 9.— Goor 5 6.— Hengelo 7 6.— Kampen 9 10.— Oldenzaal 9 8.— Zwolle 12 15.— De bestaande kamers blijven tot 1 Junij e. k. in werking, op welken dag de nieuw te benoemen kamers zullen optreden. De vergaderingen tot het kiezen van leden voor de nieuwe kamers worden gehouden in de maand April e, k. Ter uitvoering van de koninklijke besluiten van 18 en 24 Febr.betrekkelijk de zamenstelling der kamers van koophan del en fabrieken is door den Minister van Binnenlandsche zaken het volgende bepaald en ter kennis van s konings commissarissen in de onderscheidene provinciën gebragt: i Nadat de eerste benoemingen van leden voor genoemde kamers zijn gedaan, en het lot de beurt van aftreding heeft geregeld verwacht de minister het verslag wegens de benoemingen en de installatie, nevens eene tabellarische opgaaf omtrent de nieuwe ledenen bij latere benoemingen gelijksoortige ver- slagen. Voorts wenscht de minister telkens te vernemen wie door de kamers tot voorzitters en hunne plaatsvervangers, alsmede wie tot secretarissen zijn gekozen. Zoodra de reglementen van orde voor de kamers zijn vastgesteld en de goedkeuring van de gemeente-besturen hebben erlangd, wordt daaivan afschrift ingewachtgelijk mede telkens van de veranderingen die in deze reglementen zijn gabragt. Wanneer het tijdstip daar is, dat de thans bestaande kamers worden ontbonden, behooren hare archieven over te gaan aan de nieuwe kamers. Nopens het geopperde denkbeeld om niet aan alle patent- pligtigen zonder onderscheid, maar aan bepaalde klassen naarmate van het bedrijf, stenaregt te geven, is door den minister geantwoord, dat zijns inziens de bepalingen van art. 9 van het reglement van 9 Nov. 1851 niet veroorloven iat er van regeringswege eene aanduiding geschiede van de ij- zondere takken van handel of fabriekwezen, welke al dan nie in de nieuwe kamers kunnen worden vertegenwoordigd, a het 2de lid van het aangehaalde artikel het middel aanwijs om kiezers te weren wier bedrijf te weinig omvang hee t. 's Konings commissarissen zijn verzocht te doen orde ste en, dat de ontbinding der bestaande kamers op eene voegzame wijze plaats hebbe; en dat, namens de regering aan de a - tredende leden eervol ontslag worde verleend, onder dank e- tuiging voor de bewezene diensten." De Minister van Marine in aanmerking nemende de veel vuldige strandingen en schipbreuken op de kust van lexel, maakt bekend, dat men die kust niet binnen 2 a 3 Duitsche mijlen afstands of 16 18 vademen diepte, mag naderen ter vermijding van de uitstekende buitengronden bekend onder den naam van de Eijerlandscheen bij de visscher- lieden de Tuinen of Boomgaard genaamd. Het voornemen bestaat, om eerlaDg naauwkeurige opnemingen dezer Eijer- lan<j3cW gronden xe doen bewerkstelligenom die gronden vervolgens op de kaarten der zeegaten te doen brengen. Boven de Rjnbarriere te Arnhem, is onlangs een uurwerk aangebragt, hetwelk des avonds door middel van gaz verlicht wordten alzoo ook bij duisternis dienst doethoezeer men er digt bij moet wezen om het uur te kunnen onderscheiden. De vereeniging te Nivelles tot levering van beterkoop vleesch heeft voor de verbruikers in die stad gedurende een jaar eene bezuiniging van ruim 20,000 te weeg gebragt. De slagters hebben er echter geene schade door geleden want wat op den prijs verloren werd, vergoedde het grootere debiet. De geringe klasse in Nederland heeft niet slechts met de slagers te strijden maar veel meer met slagtende accijnsen. De wet van 1831verpligtende de Bourbons hunne goe deren binnen 't jaar te verkoopen werd tegen Louis Phi- lippes wil aangenomen maar nooit uitgevoerd. Thans circu leert in Parijs de volgende brief, in der tijd aan Casimir Perier geschreven «Ik verwittig den President des Gemeenteraadsdat mijn «geweten en eed mij verbieden, eenige maatregel, strijdende «met het Charter, te bekrachtigen. Ik beschouw ieder be- nslag, of verpligting tot verkoop van in Frankrijk bezeten «goederen als sjnoniem met verbeurdverklaringen weiger 1 «mijne medewerking tot eenigen maatregelhoe ook, daarmede j overeenkomstig. 21 Mi't. 1831. Louis Philippe." 't Verschil van inzigt in de zedelijkheid als gedragtsregel tusschen de twee Louis is groot. Trouwens Frankrijk wordt thands niet geregeerd. Maar in dat ongelukkige land is de soldaat ingekwartierd, en de kwartiermeester is Louis Na poleon. God bewaar Europa, voor oorlog, en zulke kwartiermeesters! S. Men schrijft uit Londen 27 Febr. Uit de aankondiging eener veiling van afbraakdie zes dagen zal duren en door de Heeren Fox. Henderson en C°. zal worden gehoudenmaakt men opdat het lot van het glazen paleis is beslisten dat dit grootsche gebouw eerlang slechts in de herinnering zal bestaan.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 2