NIEUWS- IS ADVMKTISTII-BLAl. SWOIIE, beïeotek, ototmem, apeudookn. Bimgsdag 2 Maart 1882. N°. 18. K©se Mik op Essgelaaisl- Men, ^al web herinneren dat bord Palmer^ton xs afgetre< IJSSI.MtOIII, Bit blad verschijnt geregeld lederen DINGSDAG en- ZATURDAG. Be' prijs van beide is voor Zwolle Deventer Zutplien en Apeldoorn f 1.25 in de drie maandenoveral elders franko per post f 1.50de Dingsdag- of Zalurdag-edxlie afzonderlijk voor genoemde plaatsen 15 cent; elders KVfcvinl. Alle postkantoren nemen bestellingen aan. Be prijs der Advertentie© is van één tot vijf regels 50 centen 10 cent voor elkeo meerderen regelbehalve 55 cent zegelregt bij iedere plaatsing. ïn den tegenwoordigen tijd van buitenlandsche spanning en onrust mogen wij waarlijk wel van tijd tot tijd het oog van onze eigene hinnenlandsche aangelegenheden afwenden, om het te vestigen op die rijken, welke als de beheerschers der lotgevallen van Europa moeten worden beschouwd. Móeten wij met onwil en afkeer den blik afwenden van Erankrijk, waar niet dan een verachtelijk kluchtspel wordt opgevoerd een kluchtspel, zoo het niet de heiligste reg ion der menschheid betrof en tot een tragisch eindevervuld met bloed en tranendreigde uit te harsten en ontmoeten wij bijna allewege op het vasteland van Europa verschijn selendie ons bedroeven en verontrusten, met te meer bevrediging slaan wij de lotgevallen gade van Engeland, van dat magtige rijk, zoo sterk door zijnen publieken geest, dat als de bewaker en behoeder van de vrijheid van Europa door de Voorzienigheid schijnt aangewezen. Ook daar heeft zich in de laatste dagen eene plotselinge wending geopenbaard, eene wending die bet "bewind gelieel m handen der Tory- of behoudende partij brengt. Dat deze -wending, op zich zelve, onze sympathie met heeftbehoeven wü niet te zeggen; maar wij bewonderen de regelmatigheid en orde, waarmede die wending tot stand kwam. De par lementaire Regering, zóó opgeval en toegepast heeft iets orootsch 'en edels. Bovendien zijn wij met beducht voor de toekomst van Engeland. Al genoot het nieuwe bewmd een langer leven, dan wij het durven toeschrijvengeene van de veroveringen op het gebied van polietieke en oecono- mische vrijheid, in den laatsten tijd door 1 ngeh.nd ver kregen, zullen te loor gaan. Zij staan onder de hoede des°volksen reeds dadelijk na de optreding van het Tory- bettuur verrees het oude bondgenootschapde anti-corn- law league in de wapenen, ter verdediging der verworven panden. Wij beamen dan ook volkomen de volgende woorden van de limes Geene partij is in staat den vooruitgang des landswe zenlijk te vertragen of te beletten. Dit laatste blijkt uu vooral, te midden der schijnbaar ergerlijkeverwarring en verlamming. Immers het bewind is uit de hand eener vooruitgaande partij overgegaan op eene partij die.ttgenhoudt zii die de grootste maatregelen onzes tijds hielpen tot stand brengen, maken plaats voor degenen, welke, tegen die maatregelen steeds protesteerden. Jahet is schier eene revolutie, die elders de verbaning der overwonnen partij en de intrekking van al hare maatregelenzou medebren gen En hier te lande zal niets van hetgeen in de laatste faren gedaan is, te niet gedaan worden.;, In. een vrij land is de wet des vooruitgangs -onherroepelijken wat eens door de °-roote meerderheid- des volks met overtuiging en vuur is aangenomen, onschendbaar. De. handelsvrijheid zal door het nieuwe ministerie .evenmin worden, afgeschaft als de zon in hare baan rugwaarts kan worden -gewenteld." Bestaat er dusonzes inziensweinig reden om van het nieuwe ministerie voor Engeland zelf e.ene wending der hinnenlandsche staatkunde te duchten, die overgang zelf heeft' onder verschijnselen plaats gehad, wier belang, ien aanwen Tan bet buitenland, naar bet schijnt te weinig •wordt gewaardeerd. De Ad ver ten ti en moeten vóór Dingsdag middag 12 uur ea Yrijdag namiddag <1 uur ter Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezendingen voor dit blad bestemd moeten franko geschieden bet2ij door bemiddeling der Postkantoren, of te Zwolle bij W. E. 3. TJEENK WILLINK; Deventer A. TER. GUNNEZiapken 3. H. WEL LINK; Apeldoorn A. M. BE JONG. den, dewijl hij, zonder voorkennis van den ministerraad, het zegel zijner goedkeuring had gehecht aan de fransche coup d'état van 2 December des vorigen jaars. En thans treedt juist het ministerie van Lord Russell af, dewijl een tegen Frankrijk vijandig voorstel, afkomstig van denzelfden lord Palmerstoneene meerderheid in het huis der gemeenten verwierf. Het Journal des Débats neemt uit die omstandig heid dan ook aanleiding om té zeggen: »De omstandighe den der aftreding van lord John Russell zijn een nieuw be wijs, hoe weinig men op de verklaringen of openlijke han delingen van Lord Palmerston kan staat maken. Wij heb ben eenigen grond om te denkendat hij in den laatsten tijd, in andere kringen dan de drukpers, een vertrouwen had ingeboézend waarin wij nimmer gedeeld hebben. En echter, vooral na de discussie waardoor hetEngelsche minis terie gevallen ismeenen wij stellig te mogen bewerendat ten dage waarop een algemeene oorlog uitbreektlord Palmerston eerste minister in Engeland zijn zal. Men late zien; niet door schijn misleidende zitting van het lagerhuis van den 2.0ste dezer is eene der gewigtigste die- sedert vele jaren plaats gehad heeft. Onder de schijnbaar onbeduidende vraag, of men eene plaatselijke of eene reguliere militie zou hebbenschuilen de gewigtigste vraagstukken der Europesehe politiek. Men moet niet den uitslag der stemming alleen in het oog houden, uien lette op de taal, die lord Palmerston voerde, en op den diepen indruk, dien zij, gelijk door allen erkend wordt, op de -vergadering maakte. Hij is ondanks, of liever om zijne gebrekenwelligt de populairste staatsman van Engeland. Hij weet de snaren te roeren, die van ouds het gemoed van het Engelsche vólk in beweging brengenen toen Lord John Russell eene plaatselijke mili tie aanriedals minder weerzin en onwilligheid hij het volk zullende vinden dan de veel zwaardere dienst der reguliere militie, toen barste Palmerston los, en in vurige taal pro testeerde hij tegen het vermoeden alsof eenig deel van het vereenigd Rijk ontaard genoeg ware om niet voor 's lands verdediging goed en bloed veil te hebben. Het was een wegslepend beroep op het nationaal gevoel en op den al- ouden volkstrots jegens het buitenland: en onder een daverend gejuich, gelijk in lang niet in het Huis gehoord wasging de staatsman zitten die ziclx nog maar weinig dagen geleden zoo bitter beklaagde dat bij een stokebrand genoemd wierd." Wij geloovendaq bet Journal des Débats volkomen gelijk beeft, indien het de zitting van het Engelsche Huis der Gemeenten van den 30 dezer, eene der gewigtigste noemt, welke in de laatste jaren zijn gehouden. Toen is aan den. dag gekomen wat met zorg werd bedekt gehouden toen is gebleken hoe -vèel antipathie tegen de tegenwoordige fran sche j regering in het gemoed van het. Engelsche volk huis vest, en hoeveel onrust daarin spookt. Het ministerie van .lord Bussel! is afgetreden, niet omdat het aangenomen voorstel .zoozeer in stiijd was met zijne politieke beginselen, dat het. weigeren moest de. uitvoering van den maatregel op -zich te nemenihciar .ooidat uit de stemming van het Huis iwas' gehlëkèndat het vertrouwen in het tegenwoordig bewind geweken was; dat de meerder heid bij °de grootè moeijelijkbeid eh het dreigende der om standigheden zich'niet! kon vergenoegen met de halve jnaat- f S

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 1