-ILe&fie stem iat£ de Velaawe. Gelderland, om twéé leden van het Gemeentebestuur aan te wijzen tot het bijwonen van de loting voor de Nat. Militie. Doordien het lid Yceneman zich inmiddels heeft verwijderd is het vereischto getal Raadsleden niet meer aanwezig om te kunnen beraadslagen en besluitende Vergadering wordt diensvolgens geschorst en den bode uitgezonden om het lid Yecneman terug te halen. Dit geschied zijnde worden tot ile bijwoning als voormeld verkozen de leden Ankersmit en Licse, en bovendien, om bij verhindering van een dezer Ileeren als plaatsvervanger op te treden het lid Pannekoek. Wordt gelezen een vroeger ingediend schril tel ij k voorstel van de leden Licse, Pannekoek en Ankersmit, om een adres op te zenden aan Z. M. den Koning, strekkende om, indien de Rhijnspoorweg mogt verlengd worden op Noord-Duilsch- land aan de linie van de Klomp over Apeldoorn naar De venter de voorkeur moge gegeven wordenzijnde een ont- werpadrés bij dat voorstel overgelegd. De Voorzitter stelt voor de behandeling uit te stellen tot de volgende Vergade ring, uit hoofde hij niet genoeg met <le zaak bekend is. Na deliberatie wordt dit voorstel afgewezen met zes tegen cene slem die van den Voorzitter. liet lid Veeneman is wederom weggegaan en wordt nog maals door den bode teruggeroepen. In omvraag gebragt zijnde, of een adres aan den Koning tot voorschreven einde zai worden ingediend wordt daartoe besloten met algemeene stemmen. Overeenkomstig het Reglement van Orde, stelt de Voorzit ter tie leden Liese, Pannekoek en Ankersmit in Commissie, om het ontwerpadres op te maken en aan de Vergadering voor te dragen. Bij monde van het lid Licse verklaart de Commissie het bij het voorstel gevoegde ontwerp tot het hare aan te ne men, dat vervolgens met algemeene stemmen wordt goed gekeurd. De Vergadering wordt daarop gesloten. Omdat ik ben noch Alpha noch Omega, noch eenig gedrocht uit de Openbaringenmaar eenvoudig Arend Zandheuvel wonende midden in de Veluwc, zoo heb ik nog al veel ge zien van onze wild en bijster lant", waarin ook wel veel goeds en schoons en voortreffelijks gevonden wordt; het dorp Gardcren cn eijer-Gricte bezitten onbetwistbaar de eerste en laatste eigenschappen. Een Chinees, zegt men, schreef het adres »aan docter Boerhaave in Europa1', zoo kan ieder Neder lander schrijven aan eijer-Griete op de Veluwe11. In hare overbekende herberg op Garderen zal zelden iemand komen zonder een p eitje te pikken11; op den eersten wenk zet de vriendelijke waardin vier a zes zuiver blanke zacht en lekker gekookte eijeren voor; en wie ongelukkig naar Kootwijk moet verzuime vooral niet zc te nuttigen. Kootwijk wordt zeer weinig anders dan op de Kaart gezientoch ben ik er geweest; paardenhandel weet ge? de koppelpaarden trek ken over Kootwijk omdat er geene tollen zijn, eigenlijk is er niets dan eenige huizen door barre zandduinen ingesloten. Ik wilde wel weten wie, buiten mij, ooit zou ondernemen iets over Kootwijk te schrijvenhet kerktorentje stak voorheen nog al aardig boven de heuvelen uit, maar het spits onder ging het lot van de meeste torenspitsenhet verdween, even als de persoon waarvan ik ga spreken. Nadat Z. D. II. Willem 1 de Souvereiniteit over de Ver- eenigde Nederlanden na het Verdrijven der Franschen had aanvaard zou hij in het voorjaar van 1814 het Vorstelijke Loo bezoeken. De inwoners van Veluwe beijverden zich als om strijd H. D. hunne vreugde en gehechtheid te betuigen; ook Kootwijk wilde niet achterblijvende dorps schoolmeester werd met eenparigheid van Stemmen afgevaardigd den Vorst te gaan begroeten bij gelegenheid dat hij bij de naburige herberg Millegen van paarden zou verwisselen. De Prins werd ten 1 ure aldaar verwacht, cn reeds een "uur voordien tijd stond onze afgevaardigde op den straatweg naar den, kant van Voorthuizen te turen, 't Was 2, 't was 3, 't werd 4 uur en nog tuurde hij vergeefs; eindelijk ten 5 ure ver toonde zich eene stofwolk in de verte; daar kwam een rijtuig daar kwam de Prins en hield stil vlak voor den meestér afgevaardigde. Men kent de gemakkelijkheid waar mede Z. M. Willem I de gewone audiëntie vragen wist te vindeii. Toen de eerste drukte met af- en aanspannen wat over was meende onze afgevaardigde het oogenblik gunstig naderde de prachtige koets in behoorlijk eerbiedige houding en sprak: >lk. ben de schoolmeester van Kootwijk, daar11 met keerde hij zich een weinig, naar die zijde, om tevens adem te scheppen én dan de overigens goed van buiten geleerde aanspraak te hervattenmaar Willem I nam dadelijk het woord en vroeg»,lloe lang heb je daar al gestaan P' 12: uur af uwe Ilooghc.dmaar dat is'riieU! ïk kom...... De Vprst barste uit in een luiden lach riep voort' tot den postillon en snelde heen, tot groote verwon dering van den goeden meester, die er nu niets meer van begreep. Als de IJsselbode deze geschiedenis in een vrolijk gezelschap wil vertellen, zal hij zeker bijval vinden er. Kootwijk moet er bij winnen Veluwe, Feb. 1852 y Dezer dagen heeft de Minister van Koloniën een zeer uit gewerkt verslag van het beheer en den staat van Nederl lndië over 1849 aan de Tweede Kamer der Staten Generaal doen toekomen, bevattende 219 bladzijden in folio cn han delende: eerst over het grondgebied en de bevolking- ver volgens over de middelen van beheer, dat' in vele onderdeden is afgedeeld, onder welke het stelsel van verdediging re°ts- wezen en politie, eeredienst, onderwijs, geldelijk beheer Gouvei nements-inrigtingen cn ondernemingen, bronncD van inkomsten, nijverheid, enz. Dit met veel zorg te zamengestelde verslagveel uitgebreider en vollediger dan zulks vroeger werd gegeven is uitnemend! geschikt om den toestand van Nedcrlandsch lndië in het algemeen en in vele bijzonderheden te doen kennen; wes halve wij hier thans eenige bijzonderheden mededeelen over grondgebied en bevolking. lndië is verdeeld in Java en de buiten-bezittingen. Java is verdeeld in 19 resident- en 4 adsistent-residentschappen waaronder ook het eiland Madura en verdere kleine kust- eilanden zijn begrepen wier omtrek te zamen 2444 vierkante geogr. mijlen bevat (Nederland bevat er slechts 596). De buiten-bezittingen zijn: Sumatra 5689 vierk. mijlen; Borneo 9373 vierk. mijlende eilanden Celebes met Soem- bawa cn Boeton 2149 vierk. mijlen de Molukken 9287 vierk. mijlen; N. Guinea 3210, de 'eilanden Timor 790; Soemba 251, en Lali cn Lombok 190 vierk. mijlen; te zaraen een grondgebied uitmakende van 27,892 vierk. mijlen. De bevolkingdie zelfs op Java, veel minder op de andere bezittingen nog niet voor naauwkeurige opgave vatbaar is, wordt op Java zelfs geschat op ruim O'A millioen op Suma tra 3,430,000; op Iïanka 50,000 Riouw 70,000; Borneo on geveer '2 millioen. De overige eilanden op ongeveer 6 millioen. De Keulsche Volkshalle geeft een middel aan tegen de aard appelziekte. Het bestaat daarin dat de poters tegen half Maart in de open lucht op een min of meer kleiachtigen grond moeten uitgespreid worden. Men legt ze bij lagen op elkan der ter hoogte van een voet. Van tijd tot tijd worden ze omgewerkt en de rottige er uitgeworpen; komt er vorst op, dan moeten ze met stroo worden gedekt. Na verloop van vier weken neemt men die aardappelen, welker oppervlakte gerimpeld of verdroogd is, er uit; deze zijn de goede poters terwijl de overigen die uiterlijk geheel onveranderd gebleven zijn niets deugen. De goede poters moeten alzoo binnen de drie dagen gezet worden. APELDOORN, 25 Februarij 1852. De avond van gepasseerden Maandag schonk aan een aan tal ingezetenen dezer gemeente eene genoegelijke uitspanning niet alleen voor het oogenblik, maar ook voor de toekomst, aangezien wij daarmede de vervulling eener bestaande be hoefte hebben zien tot stand gebragt. De alhier nieuw opgerigte Harmonie, onder zinspreuk tdoor den tijd. wordt de spruit een boom" gaf haren eersten muzijkalen avond, welke bestond in de uitvoering van het Volkslied, afgewisseld door het Pianospel van onzen bekwa men organist Wessels, die daarbij de door hem gecomponeerde Boogschutters-feestmarsch en een paar andere stukken uit voerde, cn welk geheel geëindigd werd met het andermaal aan heffen van het Volkslied waarbij een aantal toehoorders hunne stemmen voegden. Een en ander was zeer ten ge noegen van het algemeencn overtrof verre de verwachting aangezien dit jeugdig gezelschap eerst in de maand October des vorigen jaars hare instrumenten ontvingen op enkelen na geheel bestaat uit liefhebbers, welke vóór dien tijd nimmer eenige muziek beoefend hebben. Een enkele Criticus mag misschien eenige aanmerking maken doch het publiek was zeer voldaan en van harte wenschen wij dat dit gezelschap op den ingeslagen weg moge blijven voortgaan en door genoeg zame medewerking van Apeldoorns ingezetenen in staat worde gesteld hare zoo nuttige cn voor onze gemeente aangename taak voort te zetten. De avond was geheel gewijd aan diegenen welke tot de oprigting hadden bijgedragenwier getal zeer ruim is en wier- edele medewerking men Diet genoeg op prijs kan stellen. Meer dan 200 personen vulden de voor dezen avond daartoe afgestane Societeit-zaal in den Arend. Jammer echter dal

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 3