<föcBS»c«igdc ISci'igteu. voor de herziening af te snijden, dat hoeft die spreker zeker niet nagedacht of is onbekend niet de wezenlijke gesteldheiddat er in andere districten dergelijke kweslien onk bestaan, is mogelijk, spreker heeft daarvan niet gehoord; welnu men. vcrandere-art. 55 en ook voor deze beslaat gelegenheid, tot redres. Die spreker heeft er het Kadaster ook als voorbeeld hij aangehaald, da' kan immers om de 10 jaren worden herzien, maar volgens genoemd art. 55 is hier Ie gelegenheid voor een dijks-d'«striet verboden; hij ondersteunt derhalve liet voors'.el van den heer van Dcdein, hij is zulks als hoofd-ingelande van dat dis trict voor zijne commitienten verpügt. De Voorzitter raadt de Vergadering aan om een speciale commissie voor deze zaak te benoemendoch om het gevorderde uur de verdere discussien le verdagen' tot den volgenden dag: hiertoe wordt besloten. Den volgenden dag Is de zaak weder aan de O'Me. De beer van Dedem vraagl het woord om nog nader de onbillijkheid der klassificalie aan le looncn en gaat daartoe over. De lieer van Loghem kan zich mei bet amendement van den beer van Dedem niet ïerecnigen en stelt een ander voor, namënlijk om bet adres aan gedeputeerde Staten te verzenden, maar alleen met verzoek oni in de eerstvolgende Vergadering toedienen van pracadvies, of het raadzaam zou kunnen zijn voor als nog de gelegenheid open te stellen, dat wordt te terug gekomen op de vastgestelde klassificalie der eigen dommen in de districten. De lieer Zecbuisen kan zich met het amendement om praeadvies niet vereenigen, want men zal zoodoende buiten de kwestie treden, en indien gedeputeerden in den geest van den heer van Loghem mogtcn praeadviseren zal de zaak blijven zoo als zij is, en de hoogst onbillijke klassificalie zal blijven bestaan. Na dat nog ccnige sprekers het woord hadden gevoerd wordt het amendement van den lieer van Loghem met 24 tegen 21 stemmen aangenomen. IJ et onverklaarbare hiervan is dat door de meerderheid der Stalen het amendement is aangenomen immers in de afdeelingen zijn de Stalen algemeen van gevoelen geweest, dal de zaak moest onderzocht worden, en daarna besluiten dezelfde Stalen: «Wij zullen hei. aan onze gedeputeerden eerst eens in overweging geven of liet wel raadzaam »is dat wij het le weten komen of uwe klagt al dan niet gegrond is, »en adviseren die, dat wij dat niet heliooren te weten, dan kan uwe klagt u ook niet haten; hebt gij nu al.eeds lang meer betaald dan uw huurman, dat moet dan maar op dien ouden voet blijven, want wij zijn er juist zoo erg niet opgesteld om naauwkeurig te weten of "fi'j reSt of onregt hebt; liever willen wij eerst eens van onze geJcpu "teerden hooren of het raadzaam voor ons is om het te weten." Ziedaar! cene administrative regtspraak van Overijsselsch Staten waarhij de heer van Loghem heeft geloond op welke wijze hij het regt tracht te bedeelen Dat dan de Staten van Overijssel zich zei ven in gemoede afvragen wat of met de eer en waardigheid van bun karakter bestaanbaar is wat of het verlangen is van bet volk dat zij vertegenwoordigen wan neer klagten over onbillijkheid en onregtvaardigbeid ter hunner ooren gebragt worden, wat of hun dan past; of zij dan met ijver en naauw- gezelheid een veelzijdig onderzoek in liet werk heliooren te stellen om te weten te komen in hoe verre dat zoodanige klagten geg'-ond of ongegrond zijn, dan wel of zij moeten gaan slapen en aan hunne gedeputeerden eens vragen of het wel raadzaam is dat zij het weten of onder hun bestuur het regt of onregt wordt gehandhaafd. Wat of nu de gedeputeerde Staten, ten gevolge van het aangenomen amendement van den heer van Loghem, zullen praeadviseren is nog onbekend, maar uit de lijst der stemopneming is het hekend dat alle de gedeputeerdenmet uilzondering van den lieer Sandberg, vóór dat amendement hebben gestemd. Overijssel 1852 - A. Z. CORRESPONDENTIE. liet uit Zutphen en Epe ingezondene moet, wegens plaatsgebrek, tot Dingsdag blijven liggen.Red. De nieuwe burgervader van Ilattem heeft 22 passato zijne magistra tuur aanvaard met eene proclamatie, houdende, 1°. dat hij vreemd is aan liet onderling verkeer der lialtemërs, 2°. waarmede hij onder de haltemers verkeeren zal als een goed huisvader in een goed huisgezin betaamt, 3°. hoe hij met de liattemers hand aan hand zal gaan, en sluitende met 1°. een advies omtrent tijd en eeuwigheid2°. een schietgebedje. De koningin van Spanje is van hare wonde hersteld, en de moordenaar reeds geëxecuteerd. De bijeenlrekking van een Pruissisch leger op de Eransche grenzen wordl thans bepaaldelijk tegen gesproken. liet gezond verstand schijnt hoe langer hoe meer hoven te komen, daar ook thans de Gron. couranten belangrijke stukken tot verdediging der voorgestelde armenwet mededeelen; niettegen staande de Kerkelijke Cour. verzekert dat slechts een paar Joden- bladen en eenige reglsgeleerdendie de kerk kennen noch hegrijpen, hiertoe pogingen aanwenden. Te Rostock is een meisje van 14 jaar gearresteerd wegens majesteitschennis!! De heer iiunie heeft in het EngelscliC parlement de vrees voor eene fransclie invasie hersenschiin- mig genoemd. Punch stelt daartoe voor, het Fransclie leger van var- kenblazen te voorzien, om te kunnen overzwemmen. De zaak tus- selien de Erven Willem II en den heer Andringa de Kcmpenaer Is niet geschikt, maar zal 16 April voor de regtbank dienen. Dat niet en kel lu ons land beestachtige zuipers zijn, blijkt uit een berigt uit Ila- nover, vermeldende, dat aldaar een lief hebber, bij het 31ste glaasje, dat hij na elkaar ledigde, dood nedervicl. In N.-Amerika worden reeds talrijke inteekeningen gedaan om aan de komende revolutie in Hongarije deel te nemen. De Saksische Staalscourant plaatste dezer dagen boven het verslag der le kamer den titel Koninklijk hoftheater Bij onderzoek bleek liet, dat liet eene eenvoudige vergissing van een zetter was, die dezen regel in plaats van Koninyrijk Saksenvan de galei genomen had. Zotter Is het abuis onzer Nqd. Staatscourant (on der Redactie van zooveel kostbare-geleerden) in haar No. 34 van 1851 vermeldende, dat 4 scheepsladingen oliekoeken van Hamburg naar Gend getransporteerd zijn. Het oorspronkelijk Duilsch berigt had oelkuchen (raap- of lijnkoeken). Uit Groningen is weer een adres aan de 2e ka mer ingekomen tegen de patentbelasting. Mogt dit alom gevolgd wor den. De leden van den Gemeenteraad te Hoogeveen hebben eenparig besloten voor de terugontvangen zegel- en registratiegelden een vet var ken te koopen, om aan de verplegelingen yan bet arm- en werkhuis aldaar present le doen. Te Duinen heeft men eene collecte gedaan oih Je langs de -huizen loopendc bedelaars in eens af te koopen. Of het lang zal haten? Nabij Rijssen is cene rijke kleilaag gevonden, die voor de steen- eu pgnnebakkerijen aldaar niet minder dan eene goud mijn gewaardeerd wordl. De kapiteiii v, Coehoorn is tot majoor be noemd, met bepaling dat bij dadelijk voor 5 jaar naar W.-Indie zal marcheren. liet amendement van den boer de Man, om het batig saldo gedeeltelijk tot aflossing der schuld aan de Hand. Maalsel). te be steden, is met groole meerderheid aangenomen- Ten gevolge hier van zou, zoo men zegt, de minister van finanliën zijn ontslag hebben gevraagd. Ofschoon wij de bekwaamheden van den lieer van Bosse er kennen, zouden wij zijne aftreding geen onoverkomelijk verlies achten. Meermalen locii is aangemerkt, dat ZEd. in een ministerie in den geest en naar de behoefte van den tegenwoordigen tijd niet op zijne plaats is, daar in zijne ontwerpen en handelingen meer de zucht doorschemert om de belangen der kapitalisten te behartigen, dan die der nijverheid en mindere klassen. Moge hij door iemand vervangen worden, die vóór alles cene radicale hervorming van ons belastingstelsel wil, De Ba- dcnschc regering levert een treurig vooruitzietdaar de groothertog ernstig ziek eu de troonopvolger gek is. De baron van Knohhclsdorff zal met permissie het ridderkruis der Pruissische Jolianniterorde dragen. De benoemde leden der kon. akademic van weienschappendie eerst voor die betrekking bedankt hadden, zijn van dit besluit teruggekomen. Het eerste is echter meer te condemneren dan het laatste. Te Vol- lenhove begon iemanddie reeds ettelijke uren voor dood gehouden was, tot verbazing en vreugde zijner nabestaanden, op eens aan het gesprek, dat; deze voerden, deel te nemen. Te Waddinxveen, het welk voornamelijk door papiermakerijen bestaat, klaagt men zeer over gebrek aan lompen; in dit artikel wordt een levendige smokkelhandel op Engeland, waar dezelve veel duurder zijn, gedreven; de plaats, van waar «leze lompen voornamelijk worden uitgevoerd, is Texel. De papierfabrikanten hebben hij onderscheidene rekwesten verzocht, dat de Regering dezen smokkelhandel krachtdadig moge tegengaan. Volgens berigten uit Nieuw Z.-Wallis tol 11 Nov. ging de gouddelving alle denk beeld le boven; gedurende 4 maanden had men voor cene waarde van 260,000 pond st. verzameld. De prins-voorzitter van Frankrijk schijnt de hof houding van zijn oom den keizer hoe langer hoe meer te willen naiipen, en is peinzende op een opperjagermeester. Moge hij geen an deren oorlog dan tegen hazen en konijnen voerenLord Russel heeft in 't Engelsche parlement het voorstel gedaan het kicsregt- uit le brei den. Kapt, Rochel! heeft vergunning gekregen, de liem door den Fransclien president geschonken decoratie van 't legioen van eer te dra gen. De denkbeelden van eer van den Fransclien president en het gros van 't overige menschdom verschillen anders nog al. Aan den Leijd- sclien dam houdt zich een wonderdoctor op, welke de zieken door aan beveling van het geloof aan God en kippeneijeren die op witten donder dag gelegd zijn geneest. Te Rouveen is 6 dezer een maanregenboog gezien. WATERHOOGTE tb DEVENTER, 's morgens S ure. 8 Febr. 43 palm 6 duim. 9 46 8 10 50 8 11 55 5 Febr. 57 palm 9 duim, b 58 0 GRAANMARKT tb ZUTPnEN12 Febr. 1852. Wegens den lioogen waterstand was de aanvoer van TARWE van mindere betcekenis, en is naar deugd te noteren van ƒ7.80 tot f 8.75. ROGGE weder belangrijk ter markt, met gereede kooplust en tot vorige prijzen gretig van de hand gegaan, van f 6.75 tot f 7.00. BOEKWEIT minder ter veil zijnde, konde ruim vorige prijzen bedin gen van f 5.60 tot f 5.80. Overige Graansoorten zonder noemenswaar- digen aanvoer als voren. BOTER van f 14.25 tot f 15.25 het J/a Vat. i MARKTPRIJZEN tb ARNHEM, Vrijdag 13 Febr. 1852. TARWE (Nieuwe) f 7.75 A f 9.40. ROGGE f 6.80 A f 7.20. BOEKWEIT f 5.50 A f 6.00. GABST f 5.80 A f 5.45. Vriesche HAVER ƒ3.30. VOERUAVER 2.60 A 3.15. PAARDEBOONEN 5.00 A ƒ6.00. GELE ERWTEN ƒ9.10. AARDAPPELEN ƒ1.80 A 2.25. BOTER Ned. Pond ƒ0.70 A 0.80. BURGERLIJKE STAND tb DEVENTER. Ondertrouwd: J« L. Hendriks, 25 j., met J. Z. Horst, 26 j, Geuowd: M. Iïolrink, 43 j., met J. Tiskins, 55 j. Bevallen: 7 Febr. II. Veldkamp, geb. Kruilbosch, Z. E. Sjollema, geb, ten Hagen, Z. F. Maatman, geb. Jansen, Z. A. Nijman, geb, NoteboomD. 9 dito. G. Brouwer, geb. Hamer, Z. G, Förch, geb. Muller, Z. J. Wilmink, geb, v. Battum, D. C. Triebart geb. v. d. Siglenliorst, D. R. Kijzer, geb. Buitenhuis, Z. A. Kroon, geb. v. Wijhe, D. J. v. d. Bovenkamp, geb. v. San ten, Z. II. Klokman, Z. W. Mcenhorst, geb. Essclink, Z. J. Meijer, geb. Steunenberg, D. J. Hengen, geb. Everliard, Z. IQ dito. K. II. Becking, geb. Bussink, Z. 11 dito. A. Kroesen, geb. Willckes D. 12 dito. E. Schmidt, geb. Kemperman, D. M. II. Tjallinks' Geb. Hofman, D. Overleden: 9 Febr. II. Jonker, 5 m. M. J. ten Paste, wed. van C. Ebenau, 74 j. G. J. M. v, Enst, 4 J. V. J, C. Tesebeld, 2 j. V. S. Hof, 4 m. M. M. J. Stotijn, 3 w. V. 10 dito. M. R. Kleinbeerninck, 7 j. V. li dito. J. Voordenhout, 3 m. M. GRAANMARKT tb DEVENTER, 13 Febr. Ten gevolge van het hooge Rivierwater, eu het afnemen der IJssel- hrug, was heden de aanvoer van Tarwe en Boekweit uiterst gering, en de prijzen meercndeels als nominaal aan te nemen. Van Rogge was daarentegen de aanvoer uit Twenthe vrij aanzienlijk en de daarvoor besteedde prijs als volkomen prijshoudend te beschouwen, TARWE is verkocht van 8.00 tot 9.00. ROGGE 6,50 A 7.00 naar deugd. BOEKWEIT ƒ5.60 A ƒ5.90. GARST 4.50 A ƒ4.80. HAVER 3.00 A 3.60. BOTER: 1. soort ƒ16.50 A 17.00. 2. soort 14.50 A 15.00. AARDAPPELEN; 1.50 a 2.00 het mud. Ter markt 15 A 20 mud;

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 3