Dingsdag- 10 Februarij 4882. IV0. 12. NIEUWS- EN A II V E It TE N TIE-ItI, A I». ®WOUE, DEVENTEU, ZCÏPHEIVAPE1LMOOSIIV. DU bind voracliljnt geregeld lederen DINGSDAG en ZATUUDAG. Do jnljs vnn boldol# voor Zwolle, Deventer, Z utphen en Apeldoorn f 1.2t> in do drlo ninandonoveral oldors frunko per post f 1t»0do Dlngtdag- of Zaturdag-cditie afzonderlijk voor gcnnoindo plnntson 7t» centoldorn 87'/j cent. Allo poBtknntoron nemen bestellingen aan. Do pi Ijs dor Advorlonlifin ie vnn éón lot vijf rogoln 50 centen 10 oont voor olkcn meerderen regel behnlvo 35 cent zcgclrogl bij iedere plaatsing. Do Advortontion moeten vóór Dingsdng middag 12.uuron Vrijdag "«middag 4 uur ter Drukkerij to Deventer zijn ingezondon. Allo toozondingen voor dit bind bootemd mooton franko gescbiodon betzij door bomiddoling der Postkantoren, of to Zwolle bij W. E. J. TJEENK WILLINKDeventer A. TER GUNNE-; Z ut phen J. II. WEL LINK Apeldoorn A. M. DE JONG. Het voorstel tot «amortisatie vnn sciiiild. Thans zal onverwijld hel voorstel tot amortisatie van schuld in behandeling komen, dat, onzes inziens, reeds te zeer heeft moeten achterstaan voor andere ontwerpen van wet. De beschikbare gelden, ten bedrage van 3,200,000 liggen renteloos in de schatkist en elke dag uitstel kost den lande het bedrag der rente, die had kunnen worden bespaard. De vraag blijft evenwel ook thans nog: tot welk einde zullen die twee endcrlig tonnen gouds worden besteed? De Regering stelt ccnvoudiglijk voor daarvoor ter beurze schuldbrieven van den Staat in te koopen vijf loden der kamer komen cellier, bij wijze van amendement met hel voorstel voor den dag om het grootste deel dier som na melijk na aftrek van ruim Wh ton ingevolge de wet van 1841 Voor inkoop van schuldbrieven aan te wenden tot aflossing te besteden van de bestaande schuld aan de Handel maatschappij. Er is over dat zelfde onderwerp zeer breedvoerig gehandeld in de zitting van den 4 April des vorigen j'a'arstoen het wetsontwerp tot amortisatie van schuld over 1850 in discussie was. Destijds is er echter geen bepaald voorstel te dien aanzien geschied, en hebben de voorstanders van ccne aflossing der schuld aan do Handelmaatschappij zicli bepaald bij ccne bestrijding van liet Regeringsontwerp. Met korte woorden willen wij onze lezers op de hoogte der zaak brengen en hun liet voor en legen ontvouwen. De schuld aan de Handelmaatschappij is evenzeer eene Staatsschuld als elke andere, en of men nu bij voorkeur den oenen of den anderen schuldcis.ch.cr voldoe, dit komt in het wezen der zaak, op hetzelfde neder, De voorstanders cellier van liet inkoopen van schuldbrieven voeren aan dat de Slaat aan de Handelmaatschappij slechts vier percent rente betaalt, en het kapitaal ten volle, met honderd tegen honderd moet aflossen terwijl vier percents schuldbrieven ter beurze lot een aanmerkelijk lager cijfer verkrijgbaar zijn even als de 8 en 2'p pcrccnls naar evenredigheid. Er zal dus zeggen zijeene grootcrc rentebesparing kunnen verkregen worden door hel inkoopen van schuldbrieven dan door allossing aan de Handelmaatschappij. Daarbij komt liet wcnschclijkcnaar veler mecningom zoo veel mogelijk door aankoop yap schuldbrieven hunnen bcursprijs op te drijven, ten einde langs dien weg ccne conversie tegen lagere rente van de 4 percents schuldbrieven voor te bereiden en op voordccligc yvijz.c mogelijk te maken. Het was vooral do 'heer van Hallwiens finan.tiëlc be kwaamheid en ervaring cle.r beurs door niemand zal worden betwijfeld, die bet wcnschclijkc yan dit laatste punt in liet lielit stelde. In,dei daad, is liet door hem gestelde vporuitzigt zeer aanjokkclijk. 'Zoo men legen liet jaar 1854 vóór dien l.ijd is eene conversie der. 4. percepts door de wet ver boden er in slagen mogt voldoende middelen bijeen te brengen en den koers onzer effecten genoegzaam te beves tigen, om de rente van 4 percent lot 3 'li. terug te brengen dap zou er voor de schatkist eene yporldurcndo rentebesparing van rujm 12 tonnen gouds verkregen zijn. Het rcnlebcdraa toch jaarlijks voor de 4 percepts schuldbrieven betaald wprdcpdc, bcjoppt meer dap 10 millipcn gulden tot S1/? "per cent leruggcbragt geeft dit op eens zoodanige V.criigtirig ajs dppr jarenlange aanhoudende delging; van schuld «nauwelijks kan verkregen worden. Rekent men nu daarbij het voor deel voor handel en industrie dat de Staatseffccten slechts matige rente afwerpen dan springt voorzeker het voordccligc van zoodanigen maatregelen liet wcnschelijke om dien door rcgclmatigcn inkoop van schuldbrieven mogelijk te maken, in liet oog. Daartegenover moeten dus door do voorstanders cener allossing der schuld aan de Handelmaatschappij wel zeer belangrijke voordeden worden aangevoerd om aan hun voor stel de voorkeur te doen geven. Trouwens hetgeen zij, ter aanprijzing van hun voorstel aan voeren is van geheel bijzondcren aard. Ilqt onmldd.clijk voor deel door de schatkist te verkrijgen staal daarbij minder op den voorgrond; maar het verlangen om den Staat te verlossen van een knellenden band, die hem als schuldenaar der Han delmaatschappij overeenkomstig het drie jaren geleden ge sloten kontract, aan dat ligchaam verbindt doet liet dadelijke voordcel langs anderen weg verkrijgbaar over het hoofd zien. liet was vooral de heer de Mandien wij nu weder aan het hoofd der vijf voorstellers zien welke in April van het vorige jaar den toeleg verdedigde om den Staat vrij te maken van den bandhem bij het kontract met de Han delmaatschappij opgelegd. De Slaat is schuldig gebleven aan de Handelmaatschappij een kapitaal van 10 milliocn gulden ontsproten uit de voorschot ten vroeger door dit ligchaam op do Oost-Indische producten aan de Regering gedaan. Rij het kontract is bepaald, dat dit kapitaal eene repte zou dragen van 4 ten honderd en vóór het jaar 1855 niet opzegbaar zou wezen. De Handelmaat schappij heeft tot waarborg der rentebetalingde opbrengst der koloniale producten, welke zij', als'agent der Regering, ten gelde maakt. De Maatschappij houdt dat bedrag in. Wijders is bij kontract bepaald, dat de Regering vcrpligt is tot aan het jaar 1855, alle hare producten aan de .Handel maatschappij in consignatie te geven dat de schuld wel bij gedeelten, allosbaar is; maar dat, zoo zij vóór het jaar 1855 niet geheel is gedelgd alle naar Nederland te verzenden pro ducten aan do Handelmaatschappij moeten worden geconsig neerd, om door haar, op den voet van het kontract, dat tot het jaar, 1875 loopt, te worden verkocht. De zaak komt dus hierop neder: lost do Regering vóór 1855 de schuld aan de Handelmaatschappij geheel af, dan bekomt zij de' vrije beschikking over al hare producten terug; kan die op Java en overal elders te gelde maken,, door tusschcnkomst van wie ook, cp. op zoodanige voorwaarden alszij goedvindt lost' zij daarentegen de schuld niet ten volle af dati is de Regering vcrpligt, tot e.aii het.jaar. 1.875 toe alle producten, dip naar Nederland, verscheept worden, aaiy.de Handelmaat schappij te consigneren en door .haar te laten verkoopen op de' bij iiet kontract bedongene voorwaarden, Deze band nu,'waarin d.c, stanj zich, als schu|depaar tegen over een handclsligeiiaaiu bevindt, yy.5u1n.cqr niet voor 1855 de schuld, wordt gekweten wordt te regt a|s kncllcpd.beschouwd. Er kleeft op die sqhuld yaj» IQ. milliocp aan de Handels maatschappij een. last4ie op gpen'andere schuld kleeft J en. het is uit dien hoofde, datonzes inziens teregtdaarop wordt aangedrongen om haar bij voorkeur af,, te doen,; al is het ook', dat do dadelijke. ren jchieipacing minder aanzienlijk is, dan langs anderen weg is Ac verkrijgen.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 1