Ccittcngde cScrigtcn. -■ 'W-r-ïAV* tegen de aanvallen der constitutfnnïnfc'le pers verdedigt, op grond dat in Maart 1848 in^jyis Jaftd cene partij \gelijko omwenteling heeft te weeg gebragt!/"Zijne meening is dan in 1848 is de on verdeelde.beewthappij der wet, die alle persoonlijke willekeur uitsluit, tot dd zegepraal geleid. Dat is afschuwelijk. Want mijne leer 'huldigt juist de heer schappij van persoonlijke wilsverklaring, zoowel in staat als in kerk." Zwolsche en Geldcrsche kiezer'if zult gij in Julij voor de hecrcn Groen en Mackay stemmen? 14. R. Men schrijft uit 's Hage het volgende: Hetgeen onlangs is gemeld, dat dit jaar de feesten der handboogschuttcrijen door den Koning op het Loo te geven geen plaats zouden hebben, meen ik u te kunnen bevestigen. Personen die wel onderrigt kunnen zijn geloovcn het er voor te mogen houden dat de Koning in deze van het denkbeeld is uitgegaan om aan de schutters uitgaven te be sparendie, zoo als ligt te denken is, voor velen hunner niet onbelangrijk zijn. Het is er echter verre van daan dat daaruit cenc mindere belangstelling van den Koninklijken beschermheer zoude blij ken want ik verneem uit die zelfde bron dat in de ver schillende plaatsen, waar handboogschuttcrijen gevestigd zijn, ter gelegenheid van het jaarlijksche schieten naar den prijs, Z. M. van die blijvende belangstelling nader zal doen blijken." Met genoegen vinden wij vermelddat de plaatsing van de Pastorij voor een tweeden Predikant te Apeldoorn defini tief is -vastgesteld waarvan met de werkzaamheden in den loop dezer weck reeds een aanvang wordt gemaakt, terwijl de teekening en het bestek van een en ander zijn opgedragen aan den heer van Waning, Civiel-lngcnieur, thans werkzaam aan de Koninklijke School op het Loo. De officier der koninkl. gardedie tijdens het verblijf van Kossuth te Londen hem zijne woning tot verblijf had aange boden en deswege bet verwijt van onbetamelijkheid van zijne superieuren had beloopen heeft de militaire dienst verlaten en bevindt zich thans in Noord-Amerika. AMSTERDAM. Do 26 Januari) alhier gehouden bijeen komst van deelhebbers in de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij heeft voornamelijk gediend tot het doen van mededeelingen en voorstellen, strekkende om uitvoering te geven aan het voor nemen tot aansluiting van dien spoorweg aan de Duitsche ijzerbanen. De aandacht der vergadering werd gevestigd op drie hoofdpunten: 1. de verpligte vernaauwing van het spoor enz.; 2. het leggen van den zijtak van Utrecht naar Rotterdam; 3. het bepalen van een minimum der treinen daags. "Voor het eerste punt heeft de regering een millioen gulden toegezegd, te voldoen in termijnen. De directie heeft deze toezegging niet als cene gunst, maar als eene billijke te gemoctkoming aangemerkt, wegens de thans noodzakelijk ge- wordene spoorvernaauwing. Het tweede punt zoude binnen drie jaren in gereedheid moeten zijn gebragt; doch bij den lagen stand der aandeelen de directie in de onmogelijkheid zijnde tot de uitvoering dezer bepaling, heeft de regering aan de maatschappij bewilligd over de twee eerste jaren van aanleg eene rente van 5 pCt. over een kapitaal van /"2,4U0,0U0 en het derde jaar 5 pCt. over een gelijk kapitaal of welnaar keuze der regeringeen renteloos voorschot aan de maatschappij, onder le hypotheek, van 2,400,000 over de twee eerste jarenen van het dubbel van dat kapitaal over het 3de jaar. Het derde punt, de vertrekuren der trei nen heeft tot langdurige discussion geleid en is eindelijk het voorstel der directie aangenomen, om met de regering te onderhandelen, ten einde met gemeen overleg dat punt zoo danig te wijzigen dat de regten der maatschappij om zelve hare vertrekuren te regelenniet worden verkort. SLECHT BEGRIP VAN OECONOMIE. Hoeveel?" vroeg de Oeconoom Baron van... aan de kas teleines in de Moriaan te Apeldoorn na een broodje genomen en ruim half gebruikt te hebben. »En broodje met kaas, een dubbeltje, mijnheer!" Maar ik heb slechts de helft gegeten dus vijf cent." «Tien cent, mijnheer! de andere helft is tot uw dienst." Het dubbeltje werd wrevelig op de tafel geworpen. De kastelein, met de pet scheef op het hoofd, de beide duimen op eene eigenaardige wijze in de armsgaten van zijn vest, deed nog eenigc schreden door de kamer, greep toen het muntstuk en sprak neem het terugheer Baronreeds ioo «menig bedelaar gaf ik eene boterham om niet!" De Baron verwijderde zich brommende. tn de voorgestelde wet der belasting van 3 p.c. op de kapitalen is door do regering de verandering gebragt, dat de belasting niet zal gekort worden van de Ned. coupons, maar inen 't bezit dier fondsen even als der vreemde zelf zal moe ten opgeven. Wij bewonderen de tecdere bezorgdheid van den Minister van finantien voor de elïectenhouders. Mogt hij die genegenheid ook voor de nijverheid en minderen man botoonen! J. Slotboom is tot de galg veroordeeld, doch heeft cassatie aangcteckcnd. De Wedstrijd der Ned. Y8club zal dit jaar 30 Junij te Rotterdam worden gehouden. Waar zullen we met al de de Ruiters en Trompen, die hierdoor gekweekt worden, heen? Te Utrecht is ccne vrouw door 't haastig eten van zeer warme spijs overleden. -De domi- nésvrouw van Rijnsburg is ter zake van onwillekeurigcn manslag van alle reglsvervolging ontheven. Dc overgebleven kippendief zal echter voor 't Prov. Hof teregt staan. De ruzie van den keizer van Marokko en 't fransche gouverne ment is bijgelegd. Te HoogeveeD zijn valsche kwartjes in de wandeling. Te Venetie is een acrobaat op 't tooncel uit het evenwigt geraakt, waardoor drie personen die op zijn schouders stonden zijn gevallen, hebbende slechts een den nek gebroken. De fransche senaat is thans volkomen geor ganiseerd. - Den 10 dezer zal de 12de verjaardag van 't hu welijk van koningin Victoria met prins Albert luisterrijk wor den gevierd. Tc Beverwijk is voorgesteld de vrouwen als spreeksters in 't Nut toe te laten. Wij juichen dit voorstel zeer toe, vooral voor die Departementen waar gebrek aan praats is. De ex-minister bij het hof van Groot-Brittannie graaf Schimmelpenninck is te 's Hage gearriveerd. -De heer Allardeen der beroemdste fransche violisten, wordt daar verwacht. Door een onbekende is f 1000 aan de schatkist cadeau gezonden. De Rijksambtenaar die zoo men meent voor eenigen tijd bij Gramsbergen in de Vecht is gesprongen is levend of dood nog niet wedergevondenzoodat zijn lot nog raadselachtig is. De koning van Pruissen heeft dezer dagen voor 't eerst na 1848 weer te voet door Berlijn geloo- pen. De minister de Pcrsigny hecht veel waarde aan de goedkeuring der dagbladen, doch wil niet door dezelve berispt worden. Zoo zijn er meer, zelfs die geen minister zijn. De strijd met Goliath heeft te Kampen met veel succes plaats gehad. - Er schijnt daar echter nog veel strijds met reuzen te strijden blijven althans door den Sted. Raad is dc census voor de kamer van koophandel op f 14 11! (zonder strijd?) aange nomen. De kwestie tusschcn Jhr. van Andringa de Kempc- naer en de erven van wijlen Willem II is geschikt (zoo men zegt voor f 2100 jaarlijks aan eerstgenoemde). Te 's Iler- togenhosch is iemand wegens het frauduleus vervoer van 14 pond zeep tot een half uur tcpronkstelling en een jaar gevan genisstraf veroordeeld, Wat hebben zij wel verdiend die zulke wetten maken of bestendigen De prijs der bloedzuigers is door 't sterk gebruik verbazend gestegen. Te Oosterhout heeft zich eene arme vrouw, uit groote armoede, met haar 3jarig kind verdronken. Ziedaar de gevolgen van ons geze gend belastingstelsel. Een zeer vrolijke oude heer te Zweelo, van 1811 tot 1851 lid van den Raad geweest zijnde, is van verdriet gestorven dat hij verleden jaar niet herkozen is. Het Deensche ministerie is uitgelapt. Te Antwerpen is een kist met Bulletins francaisnaar Londen bestemd, in beslag genomen. Genoemd geschrift zal vervolgd worden, inge volge de beruchte gelegenheidswct in 1816 door het Nedcr- landsche Bewind gemaakt. De burgemeesters en wethou ders van Amsterdam, 's Hage en Rotterdam zijn door Z. M. uitgenoodigd een handje te helpen tot opbeuring van het Nationaal toonecl 1). Idem alle belangstellenden door de Redactie van het Nederlandsch woordenboek tot ecnige handreiking. De heer Heemstra (Commissaris des konings van Utrecht) heeft voor de hem opgedragene betrekking van Gouverneur-generaal van Wcst-Indie bedankt. Ook in het lokaal Diligentia te 's Hage zijn pogingen gedaan, om de gaspijpen te verbreken. Bij den Dominé van Wavcrvcer is Zondag 1.1. terwijl hij bezig was met preken gestolen. De Eerste Kamer zal 18 dezer vergaderen. STADSNIEUWS FAN DEVENTER. Naar wij vernemen is in de algemeene vergadering van 31 Jan. der Ycreeniging Vrijheid en Orde alhier besloten het artikel der wet, waarbij, bij keuzen voor leden der Tweede Kamer Provinciale Staten en Stedclijken Raad de minderheid verpligt werd op de kandidaten der meerderheid te stemmenin dier voege te wijzigen dat de leden die zich met den aangeno men kandidaat niet kunnen vcrecnigendc bevoegdheid heb ben hunno stem daarvoor in blanco uit te brengen.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 2