scheen niet te kunnen ora, bij wijze van dispensatie, den Burgemeester-Raadslid nog twee keer tot Weihouder te kiezen, wat dus aangevangen? Er woont in Epe een al gemeen geacht koopman, die dikwerf naar de stad gaande van allerlei dingen hoorde en zelfs in den Kaleidoskoop ge keken had; hij kon misschien iets begrijpen van Gemeente belangen hij werd tot Wethouder verkozen en0 Epe zou verloren geweest zijn indien de Burgemeester-Raads lid-Secretaris-Notaris-Dijkgraaf- niet cxpresselijk had gaan peinzen en even daardoor op het gelukkig denkbeeld ge komen ware, de Wethouders eenvoudig buiten liet spel houdende, zich zelve als Collegie te beschouwen en de zoo genaamde Wethouders te huis te latenzoo ongeveer ver moeden wij dat de Burgemeester dacht; dat hij zoo deed is meer zeker want nog maar eenmaal werd eene Vergadering van Burgemeester en Wethouders belegd. Bewijzen te over, dat op de VeJuwe slechts zeer weinige sterren uit den donkeren nacht van 1432 hebben weten op te flonkeren; dot de ingezetenen hunne belangen best be grijpen door zich aan zoodanige lichten naauw en geheel aan te sluiten; dat het wel zeker goed cn doeltreffend is, bij reglement te bepalen dat het gerieflijk en geloovig zwijgen is ja zeggen, en dat de Burgemeester enz. van Epe, door deze bepaling voor te dragenheeft getoond te zijn op de hoogte des tijds cn der wetenschappen in onze lant van Veluwe"terwijl hierdoor bovendien meer is gewrocht dan vier eeuwen doen konden, want op eenmaal, het overige Nederland achter latende, naderen wij het zoo hoog ge roemde comfort der EngeJschen. Wij Vcluwers (Velikcrs) wilJen niet spreken behoeven niet te spreken maar durven?... de IJsselbode had in den Gemeenteraad van Epe moeten zitten toen men de jaarwedden van den Burgemeester enz. enz. wilde verhoogendat ging de beurs te na en het rustige tegen" had verreweg de overhand, even als te Apeldoorn en te Voorst. Onze gevoelens zoo zullen de Raadsleden geredeneerd hebben onze gevoelens van innige dankbaar heid jegens hen die zoo vriendelijk waren hier te komen regeren, zouden hebben kunnen lijden zoo wij die vriende lijkheid al te duur moesten betalen. Genoeg om de inwoners van »ons wild en bijster lant van »Veluwe" uit een juister oogpunt te doen betrachten het is nu maar te hopen dat de Burgemecster-Raadslid-Notaris-Dijk- graaf enz. tot Secretaris van Epe herkozen wordedan gaan wij wederom blijde en gerust naar ons vreedzaam plagveldover nog een viertal eeuwen wordt welligt in Epe iemand gevonden voor een van alle die posten berekend. Veluwc Jan. 1852 A. Z. Wij zijn verzocht het volgende uit de Steenw. C. v. 20 dezer over te nemen. Bij Koninklijk besluit van 12 Deer. 11 no. 15 is eindelijk bepaald dat voortaan de Israëliten in Drenthe afgescheiden zullen zijn, van het opper-Rabbinaal Overijssel, cn dat er eene nieuwe benoeming tot opper-Rabbijn voor de Prov. Overijs sel allée'n zal moeten geschieden. Deze keus zou niet twijfelachtig kunnen zijn, indien niet zeer nadeelige geruchten omtrent den vroeger benoemden., doch nog niet door Z. M. den Koning goedgekeurden opper- Rabbijn Dr. J. Frankel uit Pommerenvoor de Provinciën Overijssel en Drenthe als toen uitmakende één Rabbinaal Res sort, in omloop waren gebragt, welke geruchten door onder scheidene getuigschriften van de voornaamste oppcr-Rabbij- nen van het buitenland worden ondersteund. Die geruchten even als die attesten zijn van ernstigen aard en verdienen een gestreng onderzoek in het belang der Israë litische kerk hier te lande. Indien wij het Israëlitisch-weekblad daarover nalezen dan vinden wij over Dr. J. Frankel een adres, van Drie ach tenswaardige Godgeleerden, de opper-Rabbijncn van 's Hage, Amersfoort en Rotterdam, aan Z. Exc. den Minister van Justitie belast met het bestuur van het Depart, voor de Zaken der Ilerv. Eeredienst enz. dat vooral ieders aandacht in deze hoogstaangelegene zaak verdient. Die Godgeleerden toch verklarendat in de door Dr. Frankel bij J. J. Tijl te Zwolle uitgegevene leerredenen op meer dan eene plaats worden aangetroffen stellingen, niet overeenkomstig met de leer der Israëlitische kerken dat bepaaldelijk in cenc derzelve is gepredikt en geleeraard tegen de grondstellingen van het Israëlitische geloof en geheel in strijd met de fundamentele bepalingen, welke door de echte Israël, kerk, zoo wel als door hare geestelijken, als waar en onwrikbaar zijn aangenomen. Het ware te wenschendat het gezamenlijke Israël in Overijssel de oogen werden geopenddat zij zich niet meer zullen laten verleiden door de zoetvloeiende taal van iemand wiens Godsdienstzin door de hoogste authoriteit van Israëls geestelijkheid in twijfel wordt getrokken. Het ware te wen schen dat men ook te Zwolle indachtig zijom niemand als Herder te kiezen die reeds nu niets dan tweedragt zaait en aanleiding lot verdeeldheid geeft, maar liever hun oog vestigen op iemand, die vrede cn eendragt onder zijne kudde weet te stichten. Israëliten! overweegt en oordeelt! Sommige dagbladen hebben berigt, dat de lieer Pols, re ferendaris bij het departement van financiën, dezer dagen naar Parijs was vertrokken met het doel om een post-tractaat te sluiten. Wij moeten doen opmerken, dat het post-tractaat met Frankrijk reeds 1 Nov. 1851 is gesloten. De reis van den Heer Pols naar Parijs en Brussel heeft enkel ten doel om de nadere schikkingen lot stand tc brengen, welke de uit voering van dat verdrag, cn die van het met Belgie den 18 December 1851 gesloten post-tractaat, moeten voorafgaan. (Slaafs C.) Bij de stemopneming in het district Tilburg, tot verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in de plaats van den Heer Mr. P. Gouverneur, is gebleken, dat van de 875 uitgebragte -stemmende Ileeren Mr. P. Gouverneur 384 en Mr. C. C. Beens 176 stemmen op zich hebben verccnigd. Er zal alzoo tusschen deze beide Ileeren eene herstemming moeten plaats hebben. Men verzekert, dat de nieuwe benoemde leden der in plaats van het Kon. Instituut opgerigte Academie van Weten schappen allen op 8 of 9 na voor die benoeming bedankt hebben. Het gerucht, dat de luitenant Generaal, hertog vanSaksen Weimar, ter zake van den staat zijner gezondheid van het eiland Java herwaarts zouden terugkeeren wordt bevestigd. Naar luid van bijzondere brieven van Batavia zou de ge noemde bevelhebber reeds in den loop der maand December de reis hebben moeten aannemenen diensvolgende in de volgende maand hier tc lande kunnen worden verwacht. Men schrijft uit Sluis, in Vlaanderen, dat twee Duitschers zonder papierna in het laatst der vorige week door de maréchaussees over de grenzen gebragt maar op ons grond gebied teruggekeerd te zijn een schrijnwerker uit genoemde stad ontmoetten met wien zij een onderhoud aanknoopten cn al spoedig verschil kregen. Een hunner dreigde den schrijnwerker over hoop te steken, maar deze beloofde hen jn eene herberg te zullen tracteren en lokte hen onder dat voorgeven in eene arbeiderswoning, waar hij, door eenige arbeiders bijgestaan, een der landloopers eene soort van dolk of priem ontrukte, waarna beide, door de met hooi- en mestvorken gewapende arbeiders, te Sluis werden binnen- gebragt. Eenige verdachte voorwerpenbij deze personen gevonden deden de justitie besluiten hen naar Middelburg op te zenden. Den 1 Mei 1.1. is te Son Taiin Cochinchina, de abt Schöf- fler, Roomsch-Katholiek zendeling, uit Miltelbronin 29ja- rigen ouderdom onthoofd. Hij was met acht inlandsche priesters naar een zeer uitgebreid district in het noord-wes telijke deel des rijks gezonden. Dadelijk na zijne aankomst aldaar werd hij door de Mandarijnen verraden, die hem op spoorden en lieten grijpen. Hij werd naar de hoofdstad ge voerd en aldaar ter dood veroordeeld. Bij zijne ter dood- brenging waren twee regementen soldaten tegenwoordig, om dat men pogingen der Christenen vreesde ter zijner bevrijding. Men meldt, dat twee weezen afstammende uit het geslacht van de maagd van Orleans, door beschikking van den pre fect van het dep. der Vosges op kosten van het departement opgevoed zullen worden. De berigten uit Nieuw-York van den 6den dezerdezer dagen te Liverpool aangebragt met het stoomschip Canadamelden, dan Kossuth den Öden de zitting van den Senaat bijgewoond maar die vergadering niet toegesproken had zoo als verwacht werd. Dienzelfden dag had het Huis der Vertegenwoordigers, met 123 tegen 54 stemmen beslotendat de Hongaar ook daar ontvangen zou worden. Den 2den was in den Senaat een petitie ingekomen, en dientengevolge een voorstel gedaan, strekkende om den amerikaanschen gezant uit Frankrijk terug- teroepenen alle diplomatieke en handels-betrekkingen met dat Rijk aftebreken ter zake van de inconstitutionele han delingen van Lod. Bonaparte. Dit voorstel was echter afge wezen.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 2