NIEUWS- EN ADVEUTENTIE-BLAD. Zaturdag- 24 Januarij 1832. N°. 7. Eeate stem uit tic Veluwe. IJSSELBODE. ZWOLLE, DEVENTER, ZETPHEN, APELDOORN. Dit blad verschijot geregeld iedereo DINGSDAG en ZATURDAG. De piijs van beide ia voor Ztcolle Deventer Zulphcn eo Apeldoorn f {.I'S in de drie maandenoveral elders franko per post f 1.50de Dtngsdag- of ]Zatur dag-editie afzonderlijk voor genoemde plaatsen 75 «ent elders 87'/2 cent. Allo postkantoren nemen bestellingen aan. De piijs der Advertentiön is van één tol vijf regels 50 centen 10 •ent voor eiken meerderen regelbehalve 35 cent zegelregt bij iedere plaatsing. Do Advertenlien moeten vóór Dingsdag middag 12 uuren Vrijdag «atuiddag 4 uur tor Drukkerij te Deventer zijn ingezonden. Alle toezondingen voor dit blad bestemd moeten franko geschieden betzij door bemiddeling der Postkantorenof te Zwolle bij \V. E. .f. TJEENK WILLINK; Deventer A. TER GUNNEZutphen J. II. ilEL- LINK Apeldoorn A. M. DE JONG. Meditatiën op <le nouveautés Eene der voortreffelijkste bijzonderheden in de nieuwe fran sche constitutie is negatief, deze namelijk, dat dc president van zich zelvcn geenen eed gevergd heeft. Hierdoor wordt voorgekomendat de cene of andere franschman in 't hoofd mogt krijgen omnaar practische en historische aanleiding te vragen wat zulk een eed zou beduiden. Maar hoe komt er toch in art. 14 het voorschrift, dat ook de officieren der land- en zeemagt gehoorzaamheid aan de constitutie zweren? Is het om dc constitutie van 1848 in al het mogelijke te contrariëren? Want die constitutie leide wel den president cenen eed op (in art. 48)maar liet de gewapende magt er vrij van, zeggende zelfs (in art. 104): s De openbare» magt is uit haren aard gehoorzamend." Niet overal wordt van krijgsbevelhebbers een eed op de grondwet gevraagd. Zoowel in den Haag als in Weenen weten de heeren zeer goed, dat zij dan de handen niet zoo vrij hebben met bestellen en ordonneren. Het bezworen art. 1 der constitutie van 1848 zeide»De i souvereiniteit berust bij de algemcenschap der fransche bur- gers. Zij is onvervreemdbaar en onverjaarbaar. Geen s enkelegeen gedeelte uit het volk kan er zich de uitoefe- »ning van toekennen." Maar door middel van absolutie cum suis komen wij in den hemel; en, als wij maar in den he mel zijn dan fluiten we in de rest. Hoe mal ook de bonapartisten met het neefje mogen zijn, dit is een voornaam onderscheid tusschen 't neefje en oompie, dat oompie den paus onder den duim hieldmaar datter eere van "t neefje, de paus, pater Roothaan en de prins kardinaal von Schwarzenberg wel eens mogen illumineren. Ook al weer, zoo lang als 'l duurt. Iloe harder de politieke cn geestelijke intriganten op hun' poot spelenhoe eer hun liedje is uitgezongen, 't Geneesmiddel tegen de plunderjeukte van Jan Rap en zijn' maat ligt niet in opwarrasels uit al- chymistcn-bocdelsmaar in opregte volksopvoeding; die in Frankrijk nog vreemder was dan bij ons. Maar wie weet, of Napje nu niet iels doet voor volksop voeding? Onze Willem 1 heeft er óók iets voor gedaan; die, even als dat Napje, eenen tijdlang nog onbeperkter souverein wilde zijn dan de czaar van Moscovie. Menigeen is noch in alles goednoch in alles ondeugendmaaronze lieve heer «heeft rare kostgangers." Wij zullen nu ook eens zien of de fransche drukpers en zoogenaamde literatuur beter zullen worden uit den.drek ge holpen door dwang en ketenen dan door opvoeding tot on afhankelijke en opregte zedelijkheid, tot dusver in Frankrijk vrij onbekend. Verder zullen wij zienof de fransche decreten en regle menten er eerwaardiger zullen uitzien dan de fransche wet ten terwijl de nieuwe constitutie de grens tusschen beide aan het lot overlaat. En welke buurman ligt nu 't eerst aan de beurt om door neefje te worden ingeslokt? Zal het de onbedremmeldste ket ter zijn, de vetste plukhen of de weerlooste dreumes? Of kan ieder met volle gerustheiJ vertrouwen op den eed-esca- motteur, als hij zonder eed verzekert, allen met rust te zul len laten? En zijn opgeschommelde pretensies maar grappen, of blazen met boonen? Toen de president het Elysée voor de Tuileriën verruilde, heeft hij op de volgende wijze zijn haard-garnituur verdeeld. Hij heeft gegeven Den bezem aan de vertegenwoordiging. Den blaasbalk aan de constitutie. Den tang aan de politie^ Den brand aan het leger. En aan het volk den schop. Naar aanleiding eener bepaling in het Reglement van Orde voor de Vergadering van den Gemeenteraad van Epe, heeft de IJsselbode dezer dagen de goede inwoners van Veluwe (de Velikers) een kneep gegeven, die gewis niet ongevoeld is ge bleven, en ik vond mij genoopt hunne partij op te nemen. Hertog Arnold van Gelre noemde in 1432 uonze iant van. Veluwe een wilt en bijster lant waarin vele euveldaden te gcschiën plegen;" ruim vier ecuwen hebben deze gesteldheid wel zeer aanzienlijk gewijzigd en verbeterd, maar nog altoos moeten wij erkennen bij de overige wereld eenigzins achter te wezen. Dat komt omdat onze heidevelden niet zoo geschikt zijn om een groot aantal menschen op eene kleine ruimte te voeden, omdat wij in stille afzondering leven, tijd en krach ten behoevende om iets aan den schralen bodem te ontwoe keren. Wie kon er ooit aan denken zich met wetten, staats zaken of iets dergelijks in te laten? Vraag mij gerust hoeveel karvrachten plaggen er moeten aangesleept en verspikt worden om een schepel roggeland behoorlijk in gonst te brengen hoeveel melk het mestkalf behoeft, hoe en wanneer de im- men het beste winnen, en dergelijke, ik zal hel antwoord niet schuldig blijven, doch hoe en door wien het land en Ge meente geregeerd moeten worden Epe tot voorbeeld: de (Hoogwelgeboren) Heer v. d. F.... was nederig en medelijdend genoeg er te willen wezen Bur gemeester en Notaris; ze zeggen, dat mag niet zamen gaan,> maar wie ter wereld zou te Epe op de Veluwe Burgemeester of Notaris alléén willen zijn? Gelukkig had de wet een achterdeurtje, men noemt dat dispensatie, en ziet de zaak was gevonden. In andere Gemeenten wil het volk wil de hooge Regering niet zoo veel magt en invloed in één per soon daaraan denkt men te Epe nietzelfs was die Burge meester levens lid der Provinciale Staten zoolang er op de Veluwe geen ander te vinden was, daarom voorzeker is hij nog Dijkgraaf van Veluwe, Raadslid en Secretaris der Ge meente. Men zegt dat de nieuwe Gemeentewet den Raad oplegt de keuze van ccnen Secretaris; dus bij voorkeur Diet den Burgemeester, daar de wet dit anders wel zou bepaald hebben, ook wij gevoelen dat het beter ware iemand anders te kiezen beter niet alles onder dezelfde handen tc laten en toch, het is altoos in de Gemeente Epe, waar Secretarissen verre te zoekenzijn bijna overal elders is de keus gedaanin Epe niet, men zit er bij verlegen! Het is al kwaad genoeg met diezelfde gemeentewetvroeger gingen de zaken goed cn geregeld de Burgemeester Secre taris, Notaris, Dijkgraaf, Lid der Staten enz. of des noods de Jonkersf?) kcoden en wisten alles; de Assessoren hadden slechts nu en dan even te tcckenenmaar nu moet er voor het dagelijksche bestuur der Gemeente" (zoo staat er in de wet) een Collegie wezen jan Burgemeester en Wethouders het

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 1