Ooi dit tejumncri doen, benoemt hij ministers, die voor hem verantwoordelijk zijn; hij houdt de voornaamste orga nen van de'^rs binnen de behoorlijke perken. (Ham, Vin- ccnnes Saint|^|Iage.Toulon.) r' ;|p7 De opp'osit0pfj staatkundige zaken is afgeschaft. Daarentegen wordt de Noblesse de VEmpire weder inge steld. De regten van het Souvcreine "Volk worden gehandhaafd. Deze regten zijn het regt om alles goed te keuren wat de Keizer doet. Het regt van deportatie naar Cayenne zoolang die strafkolonie niet overbevolkt is. Het krijgs- regt bij alle gelegenheden. Het regt om barricades op°te rigten, overal waar de militaire prefecten zulks goedkeuren. Elk Franschman heeft het regt met zijn een en twintigste jaar het ridderkruis van het Legioen van Eer te verwachten. Daarentegen zijn de staatkundige en burgerlijke reglen van het volk afgeschaft. Alle Franschen zijn gelijk voor de krijgswet, die overal afgekondigd blijft. De wetgevende magt is bij het Souvereine Yolk, dat in den persoon van den erflijken Keizer der Republiek vertegenwoordigd wordt. De uitvoerende magt, berust bij een ieger van 500,000 man, onder het bevel van het Yolk door den Keizer vertegenwoor digd. Alle belastingen worden »in naam des Volks" en uit zijne zakken geheven. Het volk heeft het regt gecne andere belastingen te billijken dan die welke de Keizer op- legt. Dc vrijheid van godsdienst, in zoo ver deze nog in het gebied der Republiek bestaat, wordt gehandhaafd. De vrijheid van vereeniging blijft aan alle Fransehen ver zekerd, mits zulks niet binnen de grenzen der Keizerlijke Republiek plaats hebbe. De grenzen der Republiek worden door de omstandigheden bepaald.v -A. C. De Sunday Times behelst het volgende vreemdsoortige be- rigtWij hebben langs een buitengewonen weg vernomen, dat er een plan wordt ontworpen, hetwelk', bij volledige ver wezenlijking, ons aziatisch rijk in groot gevaar zou stellen. Dp russische keizer is, naar het schijnt, voornemens Lode- wijk Napoleon hulp te verleencn tegen eiken opstand van de zijde van het fransche volk, dat door de Kozakken in be dwang gehouden en tot rede gebragt worden zouwederkee- rig zou Lodewijk Napoleon de plannen van den alleenheer- scher, om Indië te veroveren, ondersteunen. Als voorloo- pigc maatregel zou het fransche leger Egypte bezettenen aldus onze snelle communicatie met het Oosten verhinderen buitendien zullen nog andere ondernemingen door de ver- cenigde strijdkrachten der beide despoten ondernomen wor denondernemingen, welke niet alleen Groot-Brittannie maar geheel Europa den val der fransche republiek zullen doen betreuren, welke, men moet het bekennen, een vrede lievend gouvernement had dat met Engeland in geene me deding trad dan op het terrein der nijverheid cn beschaving. Uit Rome schrijft mendat de kardinaal-secretaris van staat Antonelliden 8sten Jan. het met de Nederlanden gesloten nieuwe handelstractaat openbaar gemaakt heeft. In dit tractaat wordt bepaald dat voortaan alle onder Nedcrl. vlag in den Romcinschen staat aankomende schepen, in geen geval hooger belast kunnen worden dan de Romeinsche zelve. Het is daarbij geheel onverschillig of zij uit cene Nederl. of niet Nederl. haven uitloopen en of zij met eigene of vreemde waren of producten geladen zijn. De Nederlandsche regering belooft harerzijds hetzelfde ten aanzien van alle schepen die onder pauselijke vJag in hare havens komen. Ook zullen de producten der Nederlandsche koloniën voortaan in de Homeinsche havens slechts die regten daarvoor betalen welke andere natie daarvoor voldoen. Deze bepalingen gelden echter niet voor die gevallenwaarin Nederlandsche onderdanen langs het RomeiDsche strand transporthandel of kustvisscherij willen drijven. Èr zijn berigteb uit N. Amerika tot 1 Jabuarij ontvangen De brand in het kapitool had zich bepaald tot de boekerij' doch die brand is zeker groot genoeg 35,000 boekdoelen handschriften, schilderstukken en kaarten zijn vernield. De oorspronkelijke verklaring van de onafhankelijkheid welke in deze boekerij bewaard werd j is echter behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Dc schade werd on 40 millioen dollars begroot.- (Ecne afbeelding van het kapitool vindt men vóór het eerste deel van het belangrijk werk van von Ra urn er de Verceniyde Stalen van N.~ Amerika.) In de provincie Overrijsselheeft wijlen baron van Dedem voor eenige jaren de Dedëmsvaart laten graven en men zou zich naauwelijks een denkbeeld kunnen vormen over den bloei cn de welvaart sedert 35 jaren aldaar ontstaan. Men ziet er volkrijke koloniën met schoone gebouwen en bevolkin» van cenigc duizenden vruchtbare korenvelden waar vroeger woeste heidegronden waren, cn fraaije kerken, voor de onderscheidene gezindheden, waaronder de kruiskerk voor de Hervormden de hoofdkerk kan genoemd worden in wel ker koepel dezer dagen eene nieuwe klók voor de godsdienst oefeningen en voor andere gebruikelijke plegtigheden is ge goten in de gieterij der heeren A. II. van Bergen en Comp. te Midwolda. in het Oldambt, provincie Groningen. Hier- dooi is de oude roem van die firma in klokkengietcn ge handhaafd, daar het uiterlijke en de welluidende klank wedijveren om haar aan te bevelen. Het omschrift dier klok luidt W' J- Baron van Dédemstichter van de Dedemsvaarl. A. His sinkeerste predikant. gegoten door A. H. van Bergen en Comp. te Midwolda anno 1851. (Stoomp.) De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie heeft onder nadere goedkeuring: des Konings bepaald dat de sla ven door hunne meesters behoorlijk moeien worden gevoed en gekleed, Ier beoordeeling van het plaatselijk bestuur; dat aan ieder van hen zoodra zij den ouderdom van tien jaren bereikt hebbenbovendien moeten worden gegeven aan geld ten minsten één gulden 's maands en hij intrede van hun veertiende jaar minstens twee gulden 's maands; dat als mishandeling van slavenzal worden beschouwd behalve het aanbrengen van ligchamelijlce smart door straf oefening aan den lijve: a. het onthouden van behoorlijke voedingldeeding en de bij art. 33 vastgestelde geldelijke bezoldiging b. liet vorderen en opleggen van overmaligen arbeid en van diensten, de krachten van den slaaf te boven gaande; c. het niet verzorgen van zieke slaven d. in het algemeen, al wat strekken lean, om het lot van den slaaf te verzwaren en ondragelijk te makenstrijdig met de verpligling des meesters, om zijnen slaaf met zacht heid en zorg te behandelen. Uit Ommen wordt medegedeeld, dat hij een der raadsleden en hij den gemeente-ontvanger der stad Hardenberg in de afgeloopene weekop oenen vroegen morgenglazen zijn ingeworpen, naar men vermoedt om reden, dat dezelve niet bereid zijn om een request van ingezetenen, tot het benoe men van een onderwijzer met dispensatie van vergelijkend examen, te'ondersteunen. De daders heeft men niet kunnen opsporen. Door al de fabrikanten en handelaren te Enschede en om streken, is aan Z. M. den Koning een adres aangeboden, betreffende het wenschelijke van eenen aan te legge°n spoor weg, tot verbinding van den Rijn-spoorweg met de grenzen van Pruissen nabij Enschede. 'Men weet, dat tussehen de regeringen van Hannover en Pruissen een tractaat is geslo tenwaarbij Ilannover zich heeft verbonden tot den aanleg van spoorwegen van Einden naar Rheine, en van Osnabruck over Melle lot Löhne, in verbinding met den spoorweg van Minden naar Keulen cn Pruissen, tot den aanleg van spoor wegen van Rheine naar Osnabrucck en van Rheine naar de Hollandsche grenzen, zoo namelijk van de zijde van Neder land wordt aangesloten. De adressanten hebben in gemeld adres de voordeelen opgesomd, die uit zoodanige aanslui- ting, door het leggen van eenen spoorweg van de grenzen van Pruissen over Enschede en Deventer naar Ede, alwaar dezelve met den RijD-spoorwcg zoude verbonden worden, moeten voortvloeijenen daarom verzocht dat Zijne Majesteit een onderzoek moge hevelen en de verwezenlijking der zaak van Rijks wege moge doen bevorderen.

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 2