3,50. - 2,37. - 0,10. - 6,15. Lnilewijk Napoleon heeft hierop geantwoord: Ai. ii. Frankrijk heeft aan mijne roepstem, gehoor gegeven. Het heeft begrependat ik de wettigheid slechts had geschon denom in het regt terug te kceren. Meer dan 7 milliocn stemmen hebben mij vrijgesproken, door ccne daad goed tc keuren, die slechts ten doel had, Frankrijk en Europa te sparen voor jaren van wanorde en ongeluk. "Ik dank u er voor, dat ge officieel hebt uitgemaakt hoe nationaalhee grootsch die betuiging was. »Als ik mij over dien uitslag geluk wenschis het niet uit hoogmoed, maar omdat ze mij de kracht geeft, 0111 te spie ken en te handelen, zoo als het een hoofd van een groot volkbetaamt. »Ik begrijp het gewigt van een nieuwen last: ik zie cr de groote moeijclijkheden van in. Maar met een opregt ge moed, met de medehulp van alle mannen, die, zoo als gij, met hunne wijsheid mij inlichten, en met hunne vaderlands liefde mij ondersteunen met de beproefde genegenheid van ons dapper leger, eindelijk met die bescherming, welke ik morgen zal smcekendat de Hemel mij op nieuw toesta, hoop ik mij het vertrouwen waardig te maken, dat het volk voortgaat in mij tc stellen. Ik wensch de toekomst van Frankrijk te verzekeren, door instellingen te vestigen, die beantwoorden en aan de democratische neigingen des volks cn aan de algemeen uitgedrukte begeerte, 0111 voortaan een krachtig en geëerbiedigd bestuur te bezitten. Want, door te voldoen aan de cischen van het oogenblik en een stelsel te scheppendat het gezag herstelt, zonder de gelijkheid aan te randen, zonder den weg tot verbetering at te slui ten kunnen alleen de ware grondslagen van het eenige ge bouw worden gelegd, 'twelk geschikt is later eene verstan dige en voldoende vrijheid tc torschen." -Korten tijd later is door den president het korps diplo matiek ontvangen en de Parijsche geestelijkheid met den aarts bisschop aan 't hoofd. Deze heeft den president gezegd: Wij komen u onze gelukwenschingen brengen. Hetgeen we morgen zullen gaan doen, zullen wc telken jare her vatten. Wij zullen de Voorzienigheid vurig smeken om zegen op de hooge roeping, die u is toevertrouwd, om vrede en voorspoed voor de republiek0111 eendragt tusschen alle bur gers. Maar op dat allen goede burgers mogen wezen zullen we God bidden, dat hij er goede Christenen van make.'! Heden morgen is het Te Dcuru in de L. Vrouwenkerk gevierd. Reeds vroegtijdig werden alle punten door de troe pen bezet; het geheele garnizoen was op de been. Te half twaalf is de president met den Generaal St. Arnaud in zijn rijtuig gestaptcn onder sterk geleide naar de kerk gereden. Zijn rijtuig was slecht met twee paarden bespannen, en ge heel omringd door de hoofdofficieren te paard. Eene tweede koets, geheel gelijk aan de eerste, volgde, en was ledig. Aan de kerk werd de president door den aartsbischop ontvangen. Bij zijne intrede in de kerk riep de raadgevende commissie met luider stemme het: leve Napoleon I uit. De troepen volg den. Het overige publiek hield zich rustig. Dit stilzwijgen schijnt den president niet te zijn ontgaan. Na de dienst is Lodewijk Napoleon, onder even sterk ge leide, naar de Tuilcrien getogen, waar hij het korps diplo matiek de rcgterlijke kollegiende burgerlijke en militaire ambtenaren heeft ontvangen. Er zijn hierbij geene redevoe ringen gehouden. Te half zes ure is de plegtigheid van den dag afgeloopen. Volgens de Slcenw. Ctheeft aldaar eene door de heeren CornelissenScriverius en Meesters belegde vergadering plaats gehad, waartoe vele inwoners en landeigenaren waren opge komen en waarin bij monde van den eerstgenoemde ver slag werd uitgebragt van de in het werk gestelde pogingen tot de uit den weg ruiming der bezwaren tegen de daarstel- ling van een kanaal tot verbinding van de Smildervaart met het Steenwijkerdicp' en door hetzelve met de Zuiderzee; het bleek' hieruit, dat de aangewende moeite aanvankelijk met den besten uitslag is bekroonden dat men tot de verwezen lijking van dit gewigtig plan eene aanmerkelijke schrede is genaderd. Nadat de voordeelen van deze zaak voor Drenthe en Overijssel en in het bijzonder voor deze streken in eénige korte en krachtige trekken waren geschetstnoodigde de commissie de vergadering uit, om vari hare belangstelling te doen blijken door het leveren van bijdragen tot dekking van de kosten, welke gevorderd worden voor de te doene opmetingen en de te maken teekeningen en bestekkenwelke werkzaamheden door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken zouden worden opgedragen aan den rijks-ingenieur in dat arrondissement den heer Augier in vereeniging met den aspirant-iogenieur van Drenthe. Steenwijks ingezetenen gaven bij deze gelegenheid duidelijke blijken, dat ze het groote gewigt der zaak voor die stad inzienen dat ze volgaarne bereid zijn zich eene opoffering te getroosten wanneer het die belangen geldt. In weinige oogenblikken werd reeds in de vergadering voor meer dan f 600 ingeschreven terwijl nog anderen die niet tegenwoordig warenof om andere redenen van dadelijke deelneming werden teruggehouden, hun voornemen te kennen gaven ook hunDC bijdragen te willen leveren. Daarenboven hebben eenige van de aanzien lijkste ingezetenen van Blokzijl, die de vergadering met hunne tegenwoordigheid vereerden, de toezegging gedaan van bijdragen uit hunne woonplaats voor deze zaak, waarbij de bloei dier plaats niet minder zou worden bevorderd dan die van Steenwijk. Een Limburgsche correspondent berigt bet volgendeMaar al te dikwijls heb ik ongelukken en misdaden berigt, van daag nogtans zal ik eene gebeurtenis mededeelen die onge twijfeld 's lezers lachspieren in beweging brengen zal. Onlangs heefteen dorpschoolmeester, die wegens zijne uitge geven leerboekjes voor geen botterik gehouden werd, zich op eene kluchtige wijze nader doen kennen. Hij ging na melijk, na bereids twee vrouwen dood tc hebben, voor de derdemaal vrijen en had het al zoo ver gebragtdat er van de voltrekking des voorgenomen huwelijks gesproken werd; doch zijne liefste, door zekere omstandigheden van liet hu welijk afziende, gaf nem van haar genomen besluit kennis, waarop ZEd. zoo in gramschap schoot, dat hij uit wraak haar de onderstaande rekening van schadevergoeding zond, mei dringend verzoek om ze dadelijk te voldoen: Nota voor Jüfvr. J. L. van L...r, van O. L....p, wijzer te Om. Aan HEd. een halsdoek ten geschenke gegeven. haar broeder een pijp briefporto's. verlette tijd Te zamen 12,12. 0.....m 7 December 1851. Dat die nota onder de spotvogels dezer streken circuleert ligt te denken, cn niettegenstaande dat, is Mijnheer de Ooder- Meester thans trouwen. met eene andere liefste op het punt van te Naar men verneemt heeft Z» M. dezer dagen bij besluit de reorganisatie van het wapen der kavallerie goedgekeurd. Ten gevolge daarvan zal er alsnu bij elk regement een depót worden gevoegd. Dat depót zal door eenen majoor worden gekommandeerd. Er zullen alzoo vier benoemingen moeten plaats hebben die men spoedig te gemoet ziet. Ook worden er vele beyordcringeu bij de kavallerie verwacht. Bij Kon. besluit vau 31 Dec. j.l. zijn tot Directeuren van policie benoemd in het 3e district, standplaats Rotterdam, de heer Mr. B. van Dorp, en in het 4e district, standplaats Amsterdam, de heer Mr. J. A. Jolles, terwijl daarbij tijdelijk zijn belast met de functiën van Directeuren van politie in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Friesland, Overijssel, Drenthe en Limburg de heeren Procureurs-Generaals bij de Provinciale Geregtshoven in die gewesten en in Groningen de Advocaat-Generaal aldaar. Het gebouw, bestemd voor de school van Z. M. den Ko ning op het Looschijnt zijne voltooijing te naderen. Het dezer dagen geplaatste portiek van gegoten ijzer, voor den hoofdingang, prijkt met het Nederlandsche wapen en heeft tot opschrift: School van Koning Willem lil. De voorgevel is bij uitstek fraai, en het geheel strekt den ontwerper en uitvoerder van het plan, den heer Camp, Civiel-lngenieur des Koningstot eer. Borger, 1 Jan. L.l. zondag had alhier in de Chr. Afg. kerk het volgende ongeval plaats: De Leeraar dezer ge meente, die, uit hoofde van zijn zwak ligchaamsgestel, door gaans een vuurstoof mede naar den kansel neemt, had het ongeluk dezelve omver te stootenwaardoor de kansel in brand geraakte, eer Z.Eerw. zulks bemerkte. Spoedig schoten eenige der aanwezige hoorders toe, die den brand, nog bij tijds bluschten. In den avond van Nieuwjaarsdag: is te Zierikzee een ont zettend ongeluk voorgevallen, Hetwelk weder tot waarschu wend voorbeeld aan jongelieden kan strekken, om toch gecne voetzoekers of zoogenaamde zwermers af te stekeno£ althans daarmede uiterst voorzigtig te werk te gaan. Op genoemden avond hielden zich eenige jongelieden'daarmede

De IJsselbode (1852) | 1852 | | pagina 3