80 ADRESBOEK van ZUTPHEN. T. jaren hier ingezetenen, en gedurende dien tijd (buiten het patent recht (jaarlijks f 15,aan 's rijks belasting hebben betaald. De kinderen (jongens en meisjes) worden beneden den leeftijd van 13 jaren opgenomenen verlaten het gesticht op 18jarigen leeftijd. Tot hunne meerderjarigheid blijven zij tot het gesticht be- hooren. Aantal verpleegde kinderen in 1875 13. Gebr. Bakker's Weeshuis. RegentenJ. P. HasseloM. C. de Vos, G. B. F. Hesselink, J. W. F. Quanjer en D. J. Itz. VaderM. J. A. Mulder. Geneesheer, dr. D. H. Ort. Strekkende tot verpleging van geheel ouderlooze behoeftige kin deren van beiderlei geslachttot de Hervormde Kerk behoorende in den regel niet boven de 12 jaren oudbinnen deze gemeente in huwelijk geboren van oudei'sdie bij hun overlijden minstens 12 jaren alhier woonachtig zijn geweest. Bij voorkeur valt de keuze op nagebleven behoeftige weezen van zoodanige ouders, die ook zeiven te Zutphen geboren waren en onafgebroken alhier hebben gewoond De weezen verlaten in den regel op hun twintigste jaarof wel vroeger, het gesticht, en erlangen eenigen uitzet. Aantal ver pleegden 28, en wel 16 meisjes en 12 jongens. Nieuwe of Diaconieweeshuis, in de Spiegelstraat. Huis bewaarders, H. J. Weeibeek en vrouw. Hier worden de ver gaderingen van het collegie van diakenen en van de werkin richting gehoudenalsmede de bedeelingen aan de armen verstrekt. Bornliof. Provisoren Mr. W. J. Swavingmr. F. R. Pennink, mj. J. Thooft, jhr. G. C. von Weiier van Poelwijk en J. N Mispelblom Beijer. Rentmeester, J. de Jong. Ge neesheer, dr. H. W. van Rhijn. Heelmeester, dr. D. H. Ort. Een oude mannen- en vrouwenhuis voor alle Christelijke gezindten, De provenieren worden door provisoren benoemd, met voorwaarde dat zij, geboren in deze stad jaren hier moeten hebben gewoond, en bij geboorte buiten deze plaats 12 jaren alhier moeten zijn ge vestigd geweest, daarenboven boven de 30 jaren oud van goed zedelijk gedrag en in het bezit van een bed, peluw en twee kussens, met verdere verschooningde noodige kleeding en mobilair. Aantal verpleegden 128. Yereeniging van moederlijke liefdadigheid Bestuur Mevr. Trutervan Kretschmar mevr. Kroonv Slooten mevr. van RhijnRoelofsz mevr. Tadamavan Doorninck mevr. Steenlackvan Altena Eene instelling tot hulpverschaf- fing aan behoeftige kraamvrouwen, door welke van 187274 ADRESBOEK van ZUTPHEN. 81 65 kraamvrouwen werden ondersteund mot verschillende hulp. Stedelijk Ziekeufonds. Directie dezelfde als bij het Zieken en Begrafenisfonds der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen. GeneesheerenDr. J. van der Eist en dr. A. J. van Rhijn. Heelmeester, J. van Zelm. Telde 1 Jan 1876 283 huisgezinnen en 32 bijzondere leden. Contributie voor een gezin 3 cent per week. voor ieder kind bij zijne ouders inwonende van 18 jaren en daarboven 1 cent er week. voor een op zich zelf wonend lid man of vrouw 2 cent per week. Dc Siut Anthonie Groote Broederschap. Bestuur. Older- lieden: Mr. W. J. Swaving, mr. J. F. B. van Hasselt en mr. H. I. Swaving. GildemeestersMr. C. U. van der Muelen en J. N. Mispelblom Beijer. Rentmeester, H. Heijns. Eene instelling van weldadigheid tot ondersteuning en verzorging van behoeftigen. Zij dateert van het jaar 1451. De ondersteuning bepaalt zich tot uitdeeling van zoogenaamde npreuvingen" van broodbotervleesch of spekaan huiszittende burgers. Tot deze instelling behoort ook het Ruitershofje (1571), bevattende 27 woningen) Tot de opname in hetzelve wordt vercischt eene Sjarige inwoning te dezer stede en wordt in ééns betaald voor de bewo ning van een huisje op de binnenplaats voor één peisoon f 50,— voor gehuwden f 75, en voor eene woning uitzicht hebbende op de straat voor één persoon 60. - en voor gehuwden f 100,—. Op 1 Jan. 1875 186 bedeelden. Dc Sint Anue Broederschap. BestuurMr. J. Thooft, H. D. Mispelblom Beijer en J. VV. F. Quanjer. Rentmeester, C. A. Wolters. Eene instelling van weldadigheid tot ondersteu ning van huiszittende behoeftigen. Zij ondersteunt 50 be hoeftigen. De Sint Anthonie Kleine Broederschap van de Nieuwstad. Bestuur OlderliedenJhr. Mr. P. N. Quarles van Ufford. Mr. C. U. van der Muelen Mr. J. Thooft en Mr. W. J. L. Umbgrove. GildemeestersL. A. F. II. Baron van Heeckeren en C. Mispelblom Beijer. RentmeesterW. F. II. van Bar- relo. Deze instelling ter ondersteuning van nietbedeelde huiszittende armen deelt jaarlijks aan 25 behoeftigen zooge naamde »preuvingen'' uit. De Sint Antonie Kleine Broederschap. Olderlieden en 1876. 6

Adresboeken Zutphen (1863-1967) | 1876 | | pagina 46