92 ADRESBOEK van ZUTPHEN. de rente berekend naar één ten honderd in iedere 10 weken. Lee- uingen van 200.moeten in 10 termijnen afgelost worden. Spaarbank-Vereeniging, goedgekeurd bij koninklijk besluit, onder bescherming van het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Waarborg-Kapitaal f 80000. Directeuren-. Ch. M. Henny, R. A. Hissink Wz., H.Ketjen HLz. G. J. Verburgt, Dr. T. K. M. von Baumhauer. Administra teurE. J. van der Linden. Zitting Zaterdag 's avonds van 67 uur. Lokaal aan het Gymnasium op het 's Gravenhof. Het bedrag vau iederen afzonderlijken inleg kan niet miuder zijn dan 25 cent. Van sommen van 5 en daar boven wordt aan inleggers eene rente betaaldgerekend tot 3% 's jaars. Over de maandin welke de inleg plaats heeft, en over die, in welke teruggave geschiedt, wordt geene rente betaald. De terugbetaling geschiedt van sommen van 20 en daar beneden iederen zitdag; van die van ƒ20 tot 100 acht dagen na opzegging, van 100 tot 500 ééne maand en boven de/500 twee maanden na opzegging. Zieken- en Begrafenisfonds, bestaande bij het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bestuur: Pres., Mr. W. J. Swaving. ThesaurierC. A. Wolters. Secret., G. J. Verburgt. W. G. Muijderman, H. G. Blom, R. Vergeer enGeneesheer en en Heelmeesteren bij het fondsDr. J. van Zelm en Dr. A. J. van Rhijn. Getal leden, op 1 Nov. 1873, 365. Deze instelling verleent genees- en heelkundige hulp en verstrekt weke- lijksche toelage aan de mannelijke en daarvoor ingeschreven vrouwelijke leden, bij ziekte, van f 1,50 gedurende 3 maanden en van f 1, 's weeks bij langeren duur tot 6 maanden ingesloten. Voor begrafenis kosten wordt vergoed Voor een mannelijk of vrouwelijk lid boven 18 jaar f 30, kind van 12 tot 18 jaar 1 12 10 12,— 10, 8 dagen tot 1 jaar 6 doodgeboren of niet ouder dan 3 dagen 4. De Contributie bedraagt: Voor een mannelijk lid boven 18 jaar S1/, cent per week. vrouwelijk 5 y2 dat ge bruik wenscht te maken van de wekelijksche toelage 8% Voor een weduwnaar of weduwe met kinderen 10 mannelijk ofvrouwelijk lid boven 50 jaar 13'/2 vrouwelijk lid boven 50 jaar, waar van de man tevens lid is ll'/a ADRESBOEK van ZUTPHEN. 9S Kinderen van leden van 12 tot 18 jaar betalen 3'/2 cent per week. Kinderen van leden beneden 12 jaar ontvangen gratis genees- en heel kundige hulp, maar betalen voor begrafeniskosten '/2 cent per week. Algemeene Arbeiders-Vereeniging, opgericht 1 Maart 1870. Bestuur: J. B. Hulshof, voorzitter; B. D. Schuurman, onder voorzitter T. A. Swaders, le secretarisM. Fröger, 2e secret.; G. W. Garritsen, penningm.; H. J. Dellevoet, assistent-penningm. Deze vereeniging stelt zich ten doel den band tusschen de werklieden onderling zooveel mogelijk te versterken en door samenwerking hunnen stoffelijken en zedelijken toestand te verbeteren. Vooral is het baar streven tot dien toestand te gerakenwaarin elke werkmandie werken wil en kan, voor een gemiddelden arbeidstijd van tien uren daags, zijne levensbehoeften voldoende kan bevredigen. Ten einde tot deze doeleinden te geraken, tracht zij alles aan te wen den wat kan strekken tot veredeling en waardeering van de bedrijven, door de leden uitgeoefend, wisselt zij in bijeenkomsten van gedachten over algemeene belangen, brengt zij inrichtingen tot stand, welke den werkman tegen het vervallen aan de armenkas beschermen en hemzoo mogelijk, lot het verkrijgen van kapitaal kunnen leiden; verdedigt zij den werkman tegen eiken onbillijken aanval of bejegening, en stelt zij in 't algemeen alle middelen in het werk, welke langs den weg der orde kunnen worden aangewend ter bereiking van het aangegeven doel. De leden betalen eene contributie van 10 cent per maand. Donateurs zijn zij die, door eene jaarlijksche bijdrage vau minstens 3.van hunne belangstelling in den toestand der arbeiders willen doen blijken. Den 7den Juni 1870 is, als uitvloeisel van deze vereeniging, een onderling ziekenfonds opgericht, onder hetzelfde bestuur als dat der algemeene vereeniging. Bijaldien vakvereenigingen worden samengesteld zullen de commissarissen daarvan als assisteerend bestuur optreden. De leden, en om lid te zijn moet men tot de Algem. Vereeniging behooren betalen een inleg van 25 cent, en een bijdrage van 5 cent per week (van 1840 jaar), van 6 cent per week (van 40 50 jaar), van 8 cent per week (van 50—60 jaar). Elk lid dat, buiten eigen schuld, ziek of gekwetst wordt, ontvangt in het eerste vierendeeljaars f 4 en in het tweede f 2 per week. Om verdere aanspraak te kunnen doen gelden, zal men eene maand lang zijn gewone werk weder hebben moeten verrichten. Alleen personen van een gezond gestel en beneden de 60 jaar worden als leden aangenomen. Het lidmaatschap der mili- tiens wordt geschorst, zoolang zij in dienst zijn. De gelden, welke de vereeniging in kas heeft, worden in de Zutphensche spaarbank belegd. Iu Aug. 1872 werd door de vereeniging eene bakkerij opgericht, ten doel hebbende aan het publiek en de leden brood van zuivere granen te leverenwaarvan de winsten onder de leden percentsgewijze zullen ver deeld worden, gerekend naar de hoeveelheid brood welke zij gehaald hebben. Sedert Nov. 73 werd door de vereeniging begonnen met het verkoopen van kachelgruis tegen den gewonen prijs. Alleen de leden der ver eeniging betalen 10 cent minder per mud. Ned. Maatschappij ter bevordering van Njjverheid. Departement Zutphen. President, Mr. L. Ed. Lenting. Vice-president,

Adresboeken Zutphen (1863-1967) | 1874 | | pagina 50