90 ADRESBOEK van ZUTPHEN. liet doel dezer inrichting van wege het dep. Zutphen der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen ia om in de eerste plaats den ambachtsstaud en verder allen, die daarin belaug mochten stellen, de gelegenheid te geven zich nuttig en aangenaam bezig te houden. In een daartoe ge schikt lokaal wordt gelegenheid geneven tot het lezen van couranten populaire tijdschriften, vooral op het gebied van kunst, nijverheid en wetenschap, mitsgaders andere werken van smaak; verder tot het aan- hooren van de ecne of andere voordracht (eeus in de maand wordt er te n minste ééne voordracht gehouden) het uitvoeren van muziekstukken het bezichtigen van platen euz.terwijl men er zich ook door gezellig onderhoud of eenig gepast spel zal kunnen ontspannen. Volkszangschool. Bestuur; Pres., Mr. W. J. Swaving. Secr., Penningm., W. A. F. H. de Bas. Leden: W. Punt, Jhr. R. Schuurbeque Boeije en J. G. van Griethuijsen, OnderwijzerJ. A. Vrugtman. Eene inrichting van wege de Maatschappij tot Nut van Jt Algemeen met een subsidie vau stadswege, terwijl verder door de opbrengst eener openbare zangles in de ontbrekende gelden tot instandhoudiug wordt voorzien. Zij wor lt bezocht door 224 leerlingen. Hulpbank. President, G. J. Dercksen. SecretarisMr. J. 1 hooft. T/ies.P. F. C. Brunings. Leden: J. A. Gerretsen Ch. M. Henny, L. YV. H. Tjeenk Willink en H. Revelman Cz. Zitting Vrijdag van 121 uur. Eene instelling onder het toezicht vau het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen welke ten doel heeft aan nij vere lieden geldelijk voorschot te verstrekken, lot uitoefening van ecuig beroep of bedrijf. De voorschotten zijn van 5 of veelvouden dier som echter niet hooger dan 200. Zij worden verleend tegen hoofdelijke borgstelling van twee gegoede personen voor 10, 20, 30, 40 of 50 weken uiterlijk; de icnte berekend naar één ten honderd in iedere 10 weken. Lec- ningen van 200. moeten in 10 termijnen afgelost worden. Spaarbank-Vereeniging, goedgekeurd bij koninklijk besluit, onder bescherming van het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Waarborg-Kapitaal f 80000. Directeuren Ch. M. HennyR A. llissink Wz.li. Ketjen liLz. G. J. Verburgt, Dr. T. K. M. von Baumhauer. Administra teurE. J. van der Linden. Zitting Zaterdag 's avonds van 67 uur. Lokaal aan het Gymnasium op het 's Gravenhof. Het bedrag van iederen afzonderlijken inleg kan niet minder zijn dan 25 cent. Van sommen van 5 en daar boven wordt aan inleggers eene rente betaald, gerekend tot 3% 's jaars. Over de maand, in welke de inleg plaats heeft, en over die, in welke teruggave geschiedt, wordt geene rente betaald. ADRESBOEK van ZUTPHEN. 91 De terugbetaling geschiedt van sommen van 20 en daar beneden iederen zitdag; van die van ƒ20 tot f 100 acht dagen na opzegging, van 100 tot ƒ500 ééne maand en boven de ƒ500 twee maandeu na opzegging. Zieken- en Begrafenisfonds, bestaande bij het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bestuur: Pres., Mr. W. J. Swaving. ThesaurierC. A. Wolters. Secret., G. J. Dercksen. W. G. Muijderman, H. G. Blom, G. J. Kerkmeijer en li. W. Teeuwsen. Geneeslieeren en Heelmees- teren bij het fonds: Dr. J. van Zelm en Dr. H. W. van Rhijn. Getal leden, op 1 Nov. 1872, 368. Deze instelling verleent genees- en heelkundige liulg en verstrekt loelce- lijksche toelage aan de mannelijke leden, bij ziekte, vau 1,50 gedu rende 3 maandeu en van 1,'s weeks bij laugcreu duur tot 6 maan den ingesloten. Voor begrafeniskosten van ecu mannelijk of vrouwelijk lid wordt verstrekt f 22. De Contributie is Vau een mannelijk lid boven de 13 jaren 7 cent per week. vrouwelijk lid (gehuwd) boven de 18 jaren 4 cent per week. weduwnaar of weduwe met kinderen 9 Van deze drie cathegoriën worden kinderen beneden de 12 jaren gratis bediend. Kinderen van leden boven de 12 tot IS jaren kunnen mede in de genees- en heelkundige hulp deelen tegen betaling van 2 cent S Voor Si'eder mannelijk lid van 50 lot 60 jaren 12 cent per week. vrouwelijk lid boven de 50 jaren als de man tevens lid is, 10 Entree 50 cent. Boven de 60 jaren worden geene leden aangenomen. Algemeene Arbeiders-Vereeniging, opgericht 1 Maart 1S70. Bestuur: J. B. Hulshof, voorzitterB. D. Schuurman, onder voorzitterD. Morren, le secretaris-, M. Fröger, 2e secret.; G. W. Garsen,.penningmeester; A. Jebbink, assistent-penningm. Deze verccuiging stelt zich ten doel den band tusschen de werklieden onderling zooveel mogelijk te versterken en door sameuwerking hunnen stoffelijken en zedelijkcn toestand te verbeteren. Vooral is het haar streven tot dien toestand te gerakenwaarin elke werkmandie werken wil en kan. voor een gemiddelden arbeidstijd van tien uren daags, zijne levensbehoeften voldoende kan bevredigen. Ten einde tot deze doeleinden te geraken, tracht zij alles aan te wen den wat kan strekken tot veredeling en waardeering van de bedrijven, door de leden uitgeoefend wisselt zij in bijeenkomsten van gedachten over algemeene belangenbrengt zij inrichtiugen tot standwelke den werkman tegen het vervallen aan de armenkas beschermen en hem zoo mogelijk, tot het verkrijgen van kapitaal kunnen leiden; verdedigt zij den werkman tegen eiken onbillijken aanval of bejegening, en stelt zij in 't algemeen alle middelen in het werk welke langs den weg der orde kunnen worden aangewend ter bereiking van het aangegeven doe

Adresboeken Zutphen (1863-1967) | 1873 | | pagina 49