86 ADRESBOEK van ZUTPHEN. Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen, welke ten doel heeft aan nijvere lieden geldelijk voorschot te verstrekken, tot uitoefening van eenig beroep of bedrijf. De voorschotten zijn van ƒ5 of veelvouden dier som, echter niet hoo- ger dan j 200. Zij worden verleend tegen hoofdelijke borgstelling van twee gegoede personen voor 10, 20, 80, 40 of 50 weken uiterlijk; de rente berekend naar één ten honderd in iedere 10 weken. Lceningen van 200moeten in 10 termijnen afgelost worden. Spaarbank-Vereeniging, goedgekeurd bij koninklijk besluit, onder bescherming van het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Waarborg-Kapitaal 80000. DirecteurenCh. M. Henny, R. A. Hissink Wz., li. Ketjen HLz., G. J. Verburgt, Dr. T. K. M. von Baumkauer.Administra teur E. J. van der Linden. Zitting Zaterdag 's avonds van fi7 uur. Lokaal aan het Gymnasium op het 's Gravenhof. Het bedrag vau iederen afzonderlijken inleg kan niet minder zijn dan 25 cent Van sommen van 5 eu daarboven wordt aan inleggers eene rente betaald, gerekend tot 3° 0 's jaars. Over de maand, in welke de inleg plaats heeft, en over die, in welke teruggave geschiedt, wordt geene rente betaald. De terugbetaling geschiedt van sommen van ƒ20 en daar beneden iederen zitdag; van die van 20 tot ƒ100 acht dagen na opzegging, van 100 tot ƒ500 éénc maand en boven de ƒ500 twee maanden na opzegging. Zieken- en Begrafenisfonds, bestaande bij het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bestuur: Pres., Mr. W. J. Swaving. ThesaurierC. A. Wolters. Secret G. J. Dercksen. W. G. Muijderman, H. G. Blom, G. J. Kerkmeijer en H. W. Teeuwsen. Geneesheer en en Heelmees ter en bij het fondsDr. J. van Zelm en Dr. H W. van Rhijn. Getal leden op 1 Nov. 1870, 350. Deze instelling verleent genees- en heelkundige hulpook aan kinderen beneden de 12 jaren. Wekelijksche loelage aan de mannelijke leden bij ziekte, van 1 50 gedurende 3 maanden en van ƒ1 's weeks bij langoren duur tot 6 maanden ingesloten. Voor begrafeniskosten van een mannelijk of vrouwelijk lid wordt verstrekt 22 Contributie voor een mannelijk of vrouwelijk lid beneden de 18 jaren 5' cent per week. Van een mannelijk lid boven de 18 jaren 8 cent per week. vrouwelijk lid (gehuwd) boven de 18 jaren 5'/t cent per week. weduwnaar of weduwe met kinderen 10' Van deze drie cathegorien worden kinderen beneden de 12 jaren gratis bediend. Voor ieder mannelijk lid van 50 tot 60 jaren 13 cent per week. vrouwelijk lid boven de 50 jaren als de man tevens lid is, 10'', Boven de 60 jaren worden geene leden aangenomen. ADRESBOEK van ZUTPHEN. 87 Algemeene Arbeiders-Vereeniging, opgericht 1 Maart 1870. Bestuur-. J. B. Hulshof, Voorzitter; B. D. Schuurman, Onder voorzitter; D. Morren, \e SecretarisM. Fröger, 2e Secret.; E. Wen tinkPenningmeesterA. Jebbink, Assislenl-petiningm. Deze verecniging stelt zich ten doel den band tusschen de werklieden onderling zooveel mogelijk te versterken, en door sameuwerking hunnen Stoffelijken en zed. lijken toestand te verbeteren. Vooral is het haar streven tot dien toestand te geraken, waarin elke werkmandie werken wil en kanvoor een gemiddelden arbeidstijd van tien uren daagszijne levensbehoeften voldoende kan bevredigen. Ten einde tot deze doeleinden te geraken, tracht zij alles aan te wen- deu wat kan strekken tot veredeling eu waardcering van de bedrijven door de leden uitgeoefend wisselt zij in bijeenkomsten van gedachten over algemeene belangen, brengt zij inrichtiugen tot stand, welke den werkman tegen het vervallen aan de armenkas beschermen eu hem, zoo mogelijk, tot hel verkrijgen van kapitaal kunnen leiden; verdedigt zij den werkman tegen eiken onbillijken aanval of bejegening, en stelt zij in 't algemeen alle middelen in het werk, welke langs den weg der orde kunnen worden aangewend ter bereiking van het aangegeven doel. Dc leden betalen eene contributie van 10 cents per maand. Donateurs zijn zij die, door eene jaarlijkschc bijdrage van minstens 3.van hunne belangstelling in den toestand der arbeiders willen doen blijken. Den 7deii Juni 1870 is, als uitvloeisel van deze vcreeniging een onderling ziekenfonds opgericht, onder hetzelfde bestuur als dat der algemeene verecniging Bijaldien vakvercenigiugen worden samengesteld, zullen de commissarissen daarvan als assisteerend bestuur optreden. De leden, en om lid te zijn moet men tot de Algem. Vereeniging behooren betalen een inleg van 25 cents, en eene bijdrage van 10 cents per week voor het eerste vierendecljaars eu vervolgens van 5 cents per weck. Elk lid dat, buiten eigen schuld, ziek of gekwetst wordt, outvaugt in het eerste vierendecljaars 4 eu in het tweede 2 per week. Om verdere aanspraak te kunnen doen gelden, zal mei eene maand lang zijn gewone werk weder hebben moeten vcrrichteu. Alleen personen van een gezond gestel worden als leden aangenomen. Het lidmaatschap der militiens wordt geschorst, zoolang zij in dienst zijn. De gelden, welke dc verecniging in kas heeft, worden in de Zutphensche spaarbank belegd. Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Departement Zutphen. PresidentMr. L. Ed. Lcnting^--Secretaris, P. Brou wer Rz. PenningmeesterG. L. Tjeenk Willink. Mr. B. H. Pekelharing, J. Hasselo. Het doel der Maatschappij is de bevordering van de Nijverheid in al hare ondcrdeelen, als: Landbouw, Fabricks- en Handwerks-nijvcrhcid Koophandel, Zeevaarten Visschcrijen. Dit doel tracht hel Departement te bereiken door: 1°. het doen van mcdedeelingcn en het beantwoorden vau vragen met betrekking tot de nijverheid in 't algemeen; 2°. het houden van populaire voordrachten ten behoeve van den handwcrks'and 3° het ter bezichtiging aanbieden van merkwaardigheden van nijverheid, kunst of natuur. De contributie is 5.25 per jaar, waarvoor elk lid

Adresboeken Zutphen (1863-1967) | 1871 | | pagina 46