GODSDIENST De bevolking is overwegend protestant. Het dorp Brammen heeft drie kerken, te weten van de Ned. Herv. gemeente, van de Protestantenbond en van de R. K. Parochie St. Andreas. In de kerk van de Protestantenbond houdt het Gereformeerde deel der ge meente eveneens haar godsdienstoefeningen. Eerbeek en Hall hebben elk een kerk van de Ned. Herv. gemeen te. De Ned. Herv. kerk te Brammen (dorp) wordt reeds in het jaar 794 genoemd in Wijnmaand, toen Wrachar, gouwgraaf, aan de H. Ludger zijn goederen onder Wichmond gelegen, schonk. (Arch, v. d. Gesch. van het aartsbisdom Utrecht, deel 27, p. 224). De kerk te Hall, een oud en fraai gebouw dateert uit de 13e eeuw en was oorspronkelijk gewijd aan Ludger, wiens fresco nog in de kerk te zien is. De zeer goed gerestaureerde plafondschilde ringen stellen de 4 Evangelisten voor ,met nog een weinig voorko mend motief: Jezus uit een zonnebloem verrijzend". Op een der dwarsgewelven zien we 8 geslachtswapens in volgorde van links naar rechts: Meurs-Nassau-Bergh-Bronkhorst Hoya-Lippe-Diepholt-Schaumburg. Deze wapens zijn de vier kwartieren van het echtpaar Joost van Bronkhorst, gestorven in 1553 en Maria van Hoya. Dit echtpaar bezat een kasteel en vele gronden in Eerbeek en Hall. De kerk te Hall is een monument van kunst en cultuur, dat door vele vreem delingen wordt bezocht. ONDERWIJS De scholen voor lager onderwijs verkeren op een enkele uitzon dering na, in zeer goede toestand, daar in de laatste jaren 5 nieuwe scholen zijn gebouwd of vernieuwd. In de gemeente vindt men de volgende scholen: een u.l.o. school in het dorp Brummen; 6 scholen voor openbaar lager onderwijs, n.l. in Brummen (dorp), Leuvenheim, Oeken, Empe, Hall en Eerbeek; 3 scholen met de Bijbel n.l. in Brummen (dorp), Tonden en Eerbeek; een R.K. school in Brummen (dorp); een landbouwhuishoudschool voor meisjes in Brummen (dorp), alwaar binnenkort een landbouwschool voor jongens zal worden gebouwd; reeds worden in enige klassen land- bouwcursussen gegeven in een particulier gebouw. Binnenkort zal in Eerbeek een bijzondere neutrale school voor u.l.o. worden gebouwd. Brummen (dorp) heeft verder een christelijke kleuterschool, ter wijl Eerbeek een Montessori kleuterschool bezit. In „Huize Eer beek" is een Volkshogeschool gevestigd. 9

Adresboek Brummen (1956) | 1956 | | pagina 8